< sekcia Basketbal

Slovenky prehrali na záver skupiny s Maďarskom, ale postúpili ďalej

Hráčka Slovenska Kristi Toliverová (uprostred) a hráčky Maďarska Orsolya Zsovárová (vpravo) a Dorina Zeleová (vľavo) počas zápasu D-skupiny Majstrovstiev Európy v basketbale žien Slovensko - Maďarsko v maďarskom meste Šopron 15. júna 2015. Foto: TASR/František Iván

Po dvoch voľných dňoch nastúpi slovenský tím v Győri proti postupujúcim trom tímom C-skupiny.

Šopron 15. júna (TASR) – Slovenské basketbalové reprezentantky prehrali v pondelok vo štvrtom zápase ME s domácim Maďarskom 74:86. Už pred svojím posledným vystúpením v základnej D-skupine však mali istotu postupu, z 2. miesta si do II. fázy v Győri preniesli i dva body za triumf nad treťou Litvou.

Slovenky vstúpili do stretnutia razantne a hneď v úvode vyhrávali o sedem bodov. Maďarky však po troch trojkách Vajdovej prevzali iniciatívu do svojich rúk, dobre bránili a po rýchlych kontrách i bodovali. Slovenkám sa nedarilo v zakončení, začali kopiť chyby a zbytočné fauly, čo malo za následok polčasové manko 27:47. Na začiatku druhého dejstva sa slovenský tím nevedel výraznejšie strelecky presadiť, súper mu dovolil bodovo sa priblížiť v tretej štvrtine maximálne na rozdiel pätnástich bodov. V poslednej štvrtine sa ešte Slovensku podarilo duel zdramatizovať, ale na zvrat to už nestačilo.

Zo štyroch päťčlenných skupín postúpili do II. fázy turnaja po tri najlepšie družstvá. Tie vytvorili dve šesťčlenné skupiny, ktoré po odohratí ďalších zápasov určia štvrťfinálové dvojice. Po dvoch voľných dňoch nastúpi slovenský tím v Győri proti postupujúcim trom tímom C-skupiny. Vo štvrtok 18. júna proti Srbsku (15.30), v sobotu 20. júna proti Rusku (18.00) a v pondelok 22. júna proti Chorvátsku (15.30).

Nový majster Európy automatický získa miestenku na OH 2016 do Ria, tímy z druhého a piateho miesta budú hrať interkontinentálnu olympijskú kvalifikáciu.

Slovensko - Maďarsko 74:86 (27:47), štvrtiny: 13:24, 14:23, 22:23, 25:16.
Zostavy a body: Toliverová 22, Kiššová 17, Bálintová 13, Jurčenková 3, Krč-Turbová 2 (Tetemondová 5, Žirková 5, M. Páleniková 3, Janoščíková a Baburová po 2, Vyňuchalová 0) - Quigleyová 26, Krivačevičová 20, Vajdová 18, Hontiová 8, Czanková 0 (Zeleová 8, Fegyvernekyová 4, Raksányiová 0, Zsovárová 0, Határová 0). TH: 18/14-24/20, trojky: 8:8, osobné chyby: 26:21 , 5 faulov: Bálintová, Vyňuchalová - Krivačevičová, Vajdová, rozhodcovia: J. Bissang (Fr.), A. Manos (Gré.), S. Tyslenko, 1200 divákov.

HLASY Z KABÍNY
Maroš Kováčik, tréner SR: "Hrali sme mäkko v obrane a súper strieľal s vysokou percentuálnou úspešnosťou, pretože sme ho nechali. Som veľmi rád, že po tretej štvrtine, keď sme na dievčatá apelovali, že zápas nemôžeme prehrať o veľa bodov, tak sa nám podarilo duel zdramatizovať. Vďaka poslednej štvrtine sme sa vrátili."
Martina Kiššová, hráčka SR: "Po dobrom úvode sme zhasli v obrane a dostali sme veľmi veľa bodov. Nerozumeli sme a preto nám nepadlo nič ani v útoku. Psychika išla dole, no myslím si, že sa nemusíme hanbiť za poslednú štvrtinu. Keby sa k nám priklonilo šťastie, tak by sme ten duel možno zvládli."
Lucia Krč-Turbová, hráčka SR: "Po nevydarenej príprave sme boli viacerí trošku skeptickí, pretože sme prehrávali zápas, čo zápas. Prišli sme na šampionát a ukázali sme niečo, čo sme počas prípravy neukázali. Čo potrebujeme zlepšiť je obrana, pretože okrem toho, že dobre útočíme a dávame veľa bodov, tak ich aj dostávame."
Štefan Svitek, slovenský tréner Maďarska: "Bolo pre nás dôležité, aby sme sa nerozlúčili s týmto šampionátom tak, že prehráme všetky zápasy. Bol to pre nás domáci šampionát a táto výhra nám pomohla aj z pohľadu do budúcna."