< sekcia Basketbal

Cleveland v konferenčnom finále, Houston vyrovnal sériu s LA Clippers

Obranca Houston Rockets Jason Terry (vľavo) strieľa proti hráčovi Los Angeles Clippers DeAndre Jordan, 14. mája 2015 Foto: TASR/AP

V Západnej konferencii Houston Rockets zvíťazili na pôde Los Angeles Clippers 119:107 a vyrovnali stav série na 3:3.

New York 15. mája (TASR) - Basketbalisti Clevelandu Cavaliers sa prebojovali do konferenčného finále zámorskej NBA. Cavs zvíťazili v noci na piatok v 6. zápase semifinále play off Východnej konferencie na palubovke Chicaga Bulls presvedčivo 94:73 a v celej sérii triumfovali 4:2. Hviezdny LeBron James pridal k 15 bodom 11 asistencií a 9 doskokov. V Západnej konferencii Houston Rockets zvíťazili na pôde Los Angeles Clippers 119:107 a vyrovnali stav série na 3:3.

Nečakaným hrdinom Clevelandu sa v šiestom dueli stal Matthew Dellavedova. Austrálčan bol najlepším strelcom tímu, keď zaznamenal kariérne maximum v play off 19 bodov, z nich až jedenásť v záverečnej štvrtine. Do hry sa pritom dostal iba z lavičky namiesto Kyrie Irvinga, ktorý opustil palubovku na začiatku druhej periódy pre zranenie ľavého kolena a už sa nevrátil. "Kyrie vypadol na celý druhý polčas a vedel som, že ho musím zastúpiť. Strely tam padajú ľahko keď viete, že spoluhráči vám veria. Sníval som o tom, že budem hrať kľúčovú úlohu v zápase a som rád, že som mohol pomôcť mužstvu," povedal Dellavedova.

Tristan Thompson pridal v drese hostí 13 bodov a 17 doskokov a hoci James z poľa premenil iba 7 z 23 pokusov, Cleveland postúpil do konferenčného finále prvýkrát od roku 2009. V ňom sa stretne s víťazom série medzi Atlantou a Washingtonom (3:2). "Pre tento pocit som sa vrátil do Clevelandu. Chcel som čo najviac pomôcť tímu, aby aj chlapci, čo ešte nikdy nehrali play off, spoznali čo je to postúpiť tak ďaleko," povedal James. Chicagu na odvrátenie vypadnutia nestačilo ani 20 bodov Jimmyho Butlera, Derrick Rose pridal 14 a Španiel Pau Gasol po návrate zo zranenia si pripísal osem bodov.

Houston dokázal zmazať na palubovke Clippers 19-bodový deficit v druhom polčase a vyrovnal stav série na 3:3. Rozhodujúci siedmy zápas sa bude hrať na jeho pôde v nedeľu. James Harden sa zaskvel 23 bodmi, Dwight Howard mal 20 a pridal aj 21 doskokov, keď Houston vyhral záverečnú štvrtinu suverénne 40:15 a druhýkrát za sebou tak odvrátil koniec v play off. Corey Brewer a Josh Smith si zhodne pripísali 19 bodov a spolu sa postarali až o 29 vo štvrtej štvrtine. "Ukázali sme, že sa nevzdávame. V kabíne si to opakujeme stále dokola," tešil sa bezprostredne po záverečnej siréne Howard.

Clippers nepomohlo 31 bodov a 11 asistencií Chrisa Paula, Blake Griffin zaznamenal 28 bodov, no v záverečnej časti hry vyšiel strelecky naprázdno. "Nohu sme dali dole z plynu, prestali sme brániť, veľa vecí sme urobili zle," opísal záver duelu Griffin. Vo štvrtej štvrtine mal losangeleský tím streľbu z poľa iba 4 z 22. "Bolo to iba o tom, kto chce viac vyhrať. A my sme to neboli," dodal Griffin. Jeho tím mal takmer dvadsaťbodový náskok, no nestačilo to. "Akoby sme už iba čakali na koniec, prestali sme hrať. Túto výhru sme im darovali," vzdychol si kouč domácich Doc Rivers.