Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. marec 2024Meniny má Soňa
< sekcia Bratislava

Spis ku kolaudácii bývalého hotela Danube má okresná prokuratúra

Na archívnej snímke pohľad na časť Mostu SNP, katedrálu Sv. Martina (vpravo) a hotel Danube (vpravo v popredí). Foto: TASR - Štefan Puškáš

Staromestský stavebný úrad tak momentálne konať nemôže, proces môže obnoviť až po vrátení spisu. Podľa vedenia mestskej časti ale naďalej platí, že hotel sa bez fasády kolaudovať nebude.

Bratislava 23. marca (TASR) – Spis ku kolaudácii bývalého hotela Danube, v súčasnosti Hotel Park Inn by Radisson Danube Bratislava, v centre hlavného mesta, je v súčasnosti na Okresnej prokuratúre Bratislava I. Staromestský stavebný úrad tak momentálne konať nemôže, proces môže obnoviť až po vrátení spisu. Podľa vedenia mestskej časti ale naďalej platí, že hotel sa bez fasády kolaudovať nebude.

"Okresná prokuratúra nás požiadala o zaslanie spisu, aby preskúmala zákonnosť postupu mestskej časti. Celý spis sme odovzdali," povedal pre TASR staromestský starosta Radoslav Števčík. Odmieta, že by dôvodom mala byť nečinnosť stavebného úradu a je presvedčený, že mestská časť nepochybila. "Verím, že prokuratúra skonštatuje, že úrad postupuje v súlade so zákonom a kolaudovať budovu bez fasády je nezmysel. Logický, aj zo stavebného hľadiska," doplnil Števčík.

Zapožičanie kompletného spisového materiálu potvrdil aj Michal Šúrek, hovorca Krajskej prokuratúry Bratislava. "Dôvodom žiadosti bol podnet stavebníka, ktorým sa v zastúpení právneho zástupcu domáha preskúmania zákonnosti rozhodnutia stavebného úradu o prerušení konania, pričom stavebník má za to, že keďže vo veci neboli splnené podmienky na prerušenie konania, stavebný úrad je vo veci nečinný," uviedol pre TASR Šúrek.

Prokuratúra má preskúmať zákonnosť namietaného rozhodnutia stavebného úradu z 12. februára tohto roka o prerušení konania. Prokurátor má zo zákona povinnosť vybaviť podnet do dvoch mesiacov odo dňa pridelenia. V odôvodnených prípadoch môže byť rozhodnuté o predĺžení lehoty. "Podnet bol dozorujúcej prokurátorke pridelený dňa 27.2.2018," doplnil Šúrek.

Na konanie úradu sa prišli na tohtotýždňovom zasadnutí miestneho zastupiteľstva posťažovať aj zástupcovia zamestnancov hotela. Tí sú presvedčení o nečinnosti úradu. Argumentujú tiež údajným sľubom starostu o povolení dočasnej prevádzky. "Aby ľudia neprišli o prácu a mesto neutŕžilo hanbu. Slovo nedodržal a 50 ľudí prišlo o prácu. Hrozí, že z hotela sa stane čierna diera tohto mesta," uvádza sa v informácii, ktorú predložili poslancom.

Starosta sa bráni, že žiadny sľub nedal a zopakoval, že stavebný úrad môže konať len na základe toho, čo navrhne stavebník. "Ak stavebník navrhol, že chce kolaudovať ako celok, tak stavebný úrad kolauduje ako celok," povedal Števčík. Problém vidí v tom, že stavebník už niekoľkokrát menil svoju žiadosť, pričom zatiaľ posledná doručená žiadosť sa týka predčasného užívania rekonštruovaných priestorov do doby kolaudácie celého hotela. Števčík pritom upozorňuje na fakt, že o kolaudáciu celého hotela požiadal stavebník skôr.

Starostu tiež mrzí, že sa stavebník vyhráža advokátmi a posiela zamestnancov. "Pokiaľ investorovi nejaká škoda vznikne, tak len jeho vinou. Lebo nepostupoval v súlade so stavebným povolením, ktoré stavebný úrad vydal. Keby povolenie dodržal, žiadna škoda mu nevznikne," myslí si Števčík. Investor na otázky TASR do dnešného dňa neodpovedal.

Števčík opätovne zdôraznil, že kým nebude schválená fasáda hotela pamiatkarmi, nebude sa kolaudovať. Ideálne by podľa neho bolo, keby mali obyvatelia istotu, že ak aj bude nejaký projekt vypracovaný, že sa aj zrealizuje. "Keď uvidíme lešenie a aspoň jedna strana hotela bude mať novú fasádu, ako ju schvália pamiatkari, tak v tom okamihu sa môžeme baviť o tom, či predčasné užívanie alebo nie," dodal Števčík s tým, že úrad zatiaľ žiadne oficiálne rozhodnutie nemá a čaká tiež na vrátenie spisu.

Podľa riaditeľa Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) Bratislava Petra Jurkoviča predložil investor osem návrhov úpravy fasád hotela. Vyjadrili sa k nemu aj architekti, ktorí mali k súčasnej fasáde najviac pripomienok. Spolok architektov Slovenska odporučil realizovať jeden z nich s odôvodnením, že návrh súdobými  prostriedkami citlivo komunikuje s okolitým historickým prostredím. "Pamiatková komisia KPÚ sa s odporúčaním stotožnila a Krajský pamiatkový úrad vydal k danému návrhu kladné záväzné stanovisko," uviedol pre TASR Jurkovič s tým, že stanovisko je podkladom pre spracovanie projektovej dokumentácie stavebných úprav fasád a následnú realizáciu zmien.