Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 15. máj 2024Meniny má Žofia
< sekcia Bratislava

Kostol P. Márie Snežnej na kalvárii duchovne spoja s bazilikou v Ríme

Ilustračné foto Foto: TASR

Slávnosť sa začne v nedeľu o 15.00 h v Kostole sv. Cyrila a Metoda na Puškinovej ulici, kde odznie príhovor a modlitba Ruženca Božieho Milosrdenstva.

Bratislava 3. apríla (TASR) - V Nedeľu Božieho milosrdenstva - 3. apríla - sa v Bratislave uskutoční slávnosť, počas ktorej duchovne spoja Kostol Panny Márie Snežnej na bratislavskej kalvárii s mariánskou Bazilikou Santa Maria Maggiore v Ríme.

Slávnosť sa začne v nedeľu o 15.00 h v Kostole sv. Cyrila a Metoda na Puškinovej ulici, kde odznie príhovor a modlitba Ruženca Božieho Milosrdenstva. Nasledovať bude procesia veriacich cez Puškinovu a Križkovu ulicu, Hlbokú cestu a Gorazdovu do Kostola Panny Márie Snežnej na kalvárii. Tam sa uskutoční slávnostná omša s hlavným celebrantom, bratislavským arcibiskupom - metropolitom Mons. Stanislavom Zvolenským.

Počas omše prečítajú dekrét o pričlenení Kostola Panny Márie Snežnej na Kalvárii v Bratislave k hlavnej mariánskej Bazilike Santa Maria Maggiore (Bazilika Panny Márie Väčšej) v Ríme.

Dominikán páter Chryzostom Kryštof v súvislosti s povýšením bratislavskej mariánskej svätyne uviedol, že areál bratislavskej kalvárie je už od svojho počiatku spätý s mariánskou úctou. Najskôr to bola kaplnka zasvätená Panne Márii Snežnej, ktorú dal zhotoviť na tomto mieste z vďačnosti za záchranu života bratislavský mešťan Ján Lauermann. Neskôr neďaleko kostola grófka Gabriela Szápáryová v roku 1892 dala vybudovať lurdskú jaskynku, kde veriaci z vďačnosti za vypočutie modlitieb k Panne Márii začali umiestňovať ďakovné tabuľky. K dnešnému dňu je ich už vyše 4200.

Kostol Panny Márie Snežnej má pohnutú históriu. Začal sa budovať z milodarov veriacich z celého Slovenska vo vojnových časoch v roku 1943. Do prechodu frontu bola stavba kostola pod strechou. Vnútri bola kazetová klenba, ktorá sa následkom vojnových konfliktov znehodnotila. Počas komunistického režimu kostol ešte viac utrpel. V roku 1959 predstavitelia totalitnej moci dali odstrániť dominantnú 50-metrovú vežu z tohto kostola, lebo podľa nich zatieňovala pomník padlých sovietskych vojakov na neďalekom Slavíne.

Až pád totality v roku 1989 umožnil, aby začiatkom 90. rokov minulého storočia tento kostol a farnosť prevzali do svojej správy dominikáni. Súčasťou farnosti je bratislavská kalvária, ktorej začiatky siahajú do roku 1694.