< sekcia Československé výročia 2018

Košická lipa v bloku Malá Praha by sa mala stať chráneným stromom

Storočná lipa malolistá. Pri príležitosti osláv 100. výročia vzniku ČSR osadili pri strome informačnú tabuľu. V budúcnosti by miestni aktivisti radi dosiahli vyhlásenie lipy za chránený strom. Košice 31. októbra 2018. Foto: TASR - Milan Kapusta

Lipa bola zasadená pri príležitosti desiateho výročia založenia ČSR. Pravdepodobne ju tu ako národný strom vysadili českí a slovenskí železničiari, ktorí boli ubytovaní v okolitých bytových domoch.

Košice 31. októbra (TASR) – Lipa malolistá, ktorá stojí vo dvore obytného bloku zvaného Malá Praha 1 s vchodom zo Zimnej ulice v Košiciach, bude chráneným stromom. Počas stredajšieho odhalenia pamätnej tabule Stromu slobody to uviedol prednosta mestskej časti (MsČ) Košice-Staré mesto Karol Till.

Ako povedal, lipa bola zasadená pri príležitosti desiateho výročia založenia ČSR. Pravdepodobne ju tu ako národný strom vysadili českí a slovenskí železničiari, ktorí boli ubytovaní v okolitých bytových domoch. V súčasnosti je dominantou tejto dvorovej časti.

„Naším cieľom bolo dosiahnuť, aby bola táto lipa štátom chránená. Celý administratívny proces sa rozbehol a predpokladáme, že sa tak stane do jedného mesiaca. Tým zanecháme odkaz pre budúcu generáciu," povedal. Dodal, že MsČ na svojom území neeviduje ďalšie storočné stromy. Zámerom je tiež zabrániť prípadným snahám o výrub spomínanej lipy, napríklad kvôli rozširovaniu parkovacích miest.

Inšpiráciou tejto aktivity bola česká iniciatíva Stromy slobody s cieľom zmapovať stromy symbolizujúce vznik ČSR, ktoré sa vtedy masovo vysádzali, a zároveň ich ošetriť.

Aktivisti, ktorí sa odhalenia pamätnej tabule zúčastnili, pripomenuli, že ak bude strom vyhlásený za chránený, Štátna ochrana prírody SR dá strom ošetriť a vypracuje plány jeho ochrany na najbližšie roky.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.