Ekonomika

V Nemecku platia mýto za nákladné autá na všetkých spolkových cestách

Najnovšie opatrenie by malo priniesť viac prostriedkov do spolkového dopravného investičného fondu. Z neho sa financuje údržba a výstavba cestnej infraštruktúry.

Samosprávy môžu v súťaži získať vyradené autá z vozového parku ÚVO

Podľa predsedu ÚVO Miroslava Hliváka stačí, aby samosprávy, ktoré o tieto autá prejavia záujem, uviedli, prečo ich chcú získať.

Na Slovensku počas leta klesá spotreba elektriny

V priemere v krajinách EÚ počas leta jeden obyvateľ spotrebuje len nepatrne viac ako na Slovensku.

Agentúry znížili rating Turecka hlbšie do špekulatívneho pásma

Standard & Poor's (S&P) zhoršila rating dlhodobých záväzkov Turecka z BB- na B+, pričom ponechala ratingu stabilný výhľad. Moody's znížila svoj rating z Ba2 na Ba3 s negatívnym výhľadom.

Americká akciová burza dosahuje rast napriek zložitej situácii

Dow Jones Industrial Average (DJIA) hlavný index americkej burzy v piatok vzrástol o 0,43 % na 25.669,32 bodu. Vo štvrtok dosiahol prírastok až 1,5 %.

Mnoho Ukrajincov sťahuje svoje stavebné podnikanie na Slovensko

Ukrajinci pracujú v SR väčšinou v stavebníctve, potom v oblasti medicíny a práva, v doprave. Pracovné možnosti hľadajú najmä v Prešove a Košiciach, na východe Slovenska.

Zabezpečenie dostatku vody sa stáva aktuálnou úlohou

Expert uviedol, že ministerstvo pripravuje zmeny v zákone o vode. Pribudne v ňom kapitola Sucho. Vzniknú komisie pre boj so suchom, krajské aj celoštátna.

Dopyt po nikle stúpa, producenti batérií aj investori budujú zásoby

Podľa druhého najväčšieho výrobcu niklu na svete, dopyt po kove v sektore batérií v prvej polovici tohto roka stúpol o 38 %. To prispelo k nárastu cien niklu na 15.750 USD za tonu v júni.

Rakúsko pre sucho očakáva nižšiu produkciu vína

Z hľadiska množstva síce prekročia priemer, očakávaný prebytok sa však nedostaví.

SOPK nemá avízo o negatívnom vývoji obchodných vzťahov SR s Tureckom

Podľa Sotáka je Turecko veľká a silná ekonomika s vynikajúcimi vzťahmi s Čínou a Ruskom, a dokáže sa vyrovnať s dočasnými výkyvmi v ekonomike.

Ústredie práce zverejnilo nové výzvy na tvorbu pracovných miest

Národný projekt je zameraný na podporu najmenej rozvinutých okresov. Príspevok je totiž možné poskytnúť v troch krajoch - v Banskobystrickom, Košickom a Prešovskom kraji.

Rakúske garancie v rámci ESM dosahujú 9,5 miliardy eur

Záväzky na úroky dosiahli približne 1,282 miliardy eur. Kumulované príjmy z úrokov z bilaterálnych úverov Rakúska pre Grécko dosiahli zhruba 112,5 milióna eur.

Výdavky na výskum a vývoj budú rásť

Zvýšiť svoje výdavky na výskum a vývoj plánujú viac ako dve tretiny (67 %) spoločností, čo predstavuje zvýšenie o 10 percentuálnych bodov.

Z 1. miesta vo výrobe zmrzliny v EÚ Nemci vytlačili Talianov

V Nemecku sa v roku 2017 vyprodukovalo celkovo 517 miliónov litrov zmrzliny. Produkcia v rámci celej Európskej únie dosiahla 3,13 miliardy litrov, čo znamená, že podiel Nemecka dosiahol 16,5 %.

Ceny ropy v piatok vzrástli

Cena októbrového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent vzrástla o 12 centov na 71,55 USD za barel.

Belgické veterné turbíny na mori pokryjú potrebu milión domácností

Belgicko sa rozhodlo investovať do zdrojov obnoviteľnej energie a stáva sa jedným z najvýznamnejších hráčov v tomto sektore.

Zisk aj tržby Nordstrom v 2. kvartáli vzrástli

Čistý zisk spoločnosti Nordstrom so sídlom v Seattli v 2. kvartáli 2018 vzrástol na 162 miliónov USD (142,22 milióna eur), čo predstavuje 95 centov na akciu.

Návrh EÚ pozmeniť po brexite koridor v mori nahneval Paríž

Exekutíva EÚ navrhla upraviť trasu transeurópskeho dopravného koridoru Severné more - Stredozemné more, ktorý zaisťuje prepojenie Írska a Škótska s krajinami Beneluxu a prístavom v Marseille.

Podnikatelia zmiernili negatívny pohľad na podnikateľské prostredie

Podnikatelia za najväčšiu bariéru v podnikaní za druhý kvartál opäť označili vymáhateľnosť práva, funkčnosť súdnictva a uplatňovanie princípu rovnosti pred zákonom.