Ekonomika

Európske burzy sa výrazne posilnili, Dax vzrástol o 2,03 %

Kľúčový nemecký index Dax, ktorý sa v skorom obchodovaní nachádzal v strate, po Draghiho vyjadreniach výrazne vzrástol a dostal sa až na 12.358 bodov, čo bolo najviac od začiatku mája.

Šéf Európskej centrálnej banky Draghi odmietol Trumpovu kritiku

Trump v utorok kritizoval Draghiho a ECB za to, že signalizoval ďalšie uvoľnenie menovej politiky, čo by zrejme oslabilo spoločnú európsku menu voči doláru.

Skupina IAG si nezáväzne objednala 200 Boeingov 737 Max

Lietadlá Boeing 737 Max sú od marca uzemnené po celom svete. Dôvodom boli pády dvoch strojov tohto typu počas necelých šiestich mesiacov, pri ktorých zahynulo 346 ľudí.

Analýza:Zavedenie digitálnej meny Facebookom podporuje rast kryptomien

Krok Facebooku vo všeobecnostizvýšil záujem o kryptomeny. Bitcoin v utorok cenovo poskočil a zdražujú aj ďalšie digitálne meny ako ether alebo litecoin.

Vallo: Zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane Bratislave uškodí

Poslanci koaličnej strany Most-Híd navrhujú zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane. Zvýšiť by sa mal z 19,2-násobku životného minima na 22,7-násobok.

Administratívne zaťaženie malých a stredných podnikov sa má znížiť

Právnou normou sa majú zaviesť definícia mikrodaňovníka a s ňou súvisiace zmeny v zdaňovaní tejto skupiny, taktiež sa majú upraviť podmienky odpočtu daňovej straty.

NKÚ upozorňuje na riziká pri budovaní ciest či oddlžovaní nemocníc

V stanovisku úradu sa okrem iného konštatuje, že na Slovensku je miera recyklácie odpadu jedna z najhorších v rámci európskeho spoločenstva a až dve tretiny odpadu končia na skládkach.

Na Slovensku sa zavedie systém zaručenej elektronickej fakturácie

Právnou normou sa do slovenského právneho poriadku preberá eurosmernica, na základe ktorej majú členské štáty zabezpečiť, aby verejní obstarávatelia prijímali a spracúvali elektronické faktúry.

Cezhraničným daňovým praktikám má zamedziť nová legislatíva

Návrhom zákona sa do slovenskej legislatívy preberajú ustanovenia eurosmernice. Cieľom návrhu je najmä zvýšenie daňovej transparentnosti a zlepšenie boja proti cezhraničným daňovým praktikám firiem.

Program stability počíta s vyrovnaným hospodárením SR

Hrubý aj čistý dlh verejnej správy by mal naďalej klesať a udržať sa pod sankčnými pásmami ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti.

Eximbanka má dostať mandát na podporu rozvojovej spolupráce

Navrhovaná právna úprava podľa Ministerstva financií (MF) SR okrem iného reaguje na potrebu udelenia rozvojového mandátu pre Eximbanku.

Podnikatelia, ktorí nestihli včas zaviesť eKasu, majú mať odklad pokút

Podľa rezortu financií je cieľom ochrana podnikateľov pred sankciami z dôvodov, ktoré neboli spôsobené ich pričinením.

Európski ministri rokovali o Spoločnej poľnohospodárskej politiky

Hlavnou témou júnového rokovania v Luxemburgu bol balík reforiem Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ po roku 2020. Správu o pokroku vypracovalo končiace rumunské predsedníctvo.

Kraje: Zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane ohrozí samosprávy

SK8 považuje za neprípustné, aby legislatíva, ktorá má mať negatívny vplyv na rozpočty samospráv, bola schvaľovaná ako poslanecký návrh.

SaS: Konanie štátnych Lesov SR je neakceptovateľné

Strana SaS vyzýva na okamžité odvolanie generálneho riaditeľa Lesov SR a všetkých členov komisie.

Spotrebiteľské ceny v Rakúsku pokračovali v máji v stabilnom raste

Spotrebiteľské ceny sa v máji zvýšili medziročne o 1,2 %, uviedol štatistický úrad. To je rovnaké tempo rastu ako v apríli.

Štáty a producenti ropy budú možno o znižovaní ťažby rozhodovať v júli

Teherán najskôr trval na pôvodnom termíne konania sa schôdzky 25. - 26. júna, ten však viacerí producenti tlačili na začiatok júla s cieľom počkať na samit G20 v Osake.

Airbus a Boeing získali objednávky celkovo za 15 mld. USD

Airbus v utorok získal objednávku na 36 strojov od filipínskej leteckej spoločnosti Cebu Air vrátane desiatich lietadiel nového modelu A321XLR s dlhým doletom.

Brusel má pre SR 10 odporúčaní na národný plán pre energetiku a klímu

Exekutíva EÚ vo svojej správe predložila Slovensku desať odporúčaní, ktoré by vláda mala zohľadniť pri vypracovaní konečného národného plánu, ktorý musí byť predložený EK do konca tohto roka.