< sekcia Ekonomika

Digitalizácia faktúr prispieva k ich včasnej úhrade

Ilustračné foto Foto: TASR

Vysokú mieru digitalizácie vo fakturácii možno badať v krajinách, ako Španielsko, Francúzsko, Švajčiarsko a Belgicko. Paradoxne v Nemecku je táto miera nízka.

Bratislava 14. februára (TASR) - Úplne digitalizovaný proces fakturácie je pre mnohé európske spoločnosti aj v dnešnom svete hudbou budúcnosti. Podľa štúdie „European Payment Practices“ z roku 2017 len 18 % európskych spoločností disponuje fakturačným procesom, ktorý možno považovať za kompletne digitalizovaný. V prípade Slovenska je to 17 %.

V rámci prieskumu tak bolo Slovensko zaradené medzi krajiny so stredne vysokou mierou digitalizácie. A pritom viac ako polovica slovenských spoločností (55 %) je presvedčená, že digitalizovaný proces fakturácie vedie k vyššiemu počtu platieb načas. Celkovo z európskeho hľadiska je to každá druhá spoločnosť, ktorá tvrdí, že digitalizácia fakturačných procesov pomáha pri meškajúcich platbách či výpadkoch úhrad faktúr.

"Úplne digitalizovaný proces fakturácie, pozostávajúci z automatizovaného inkasa pohľadávok, ktoré je prispôsobené potrebám zákazníka, napr. používanie big data analýz, je ešte stále v mnohých európskych spoločnostiach hudba budúcnosti. Hoci v súčasnosti mnoho firiem väčšinou používa softvér na podporu procesu fakturácie, personál naďalej sám spravuje niektoré čiastkové procesy," konštatuje Michal Šoltes, konateľ spoločnosti EOS KSI Slovensko, venujúcej sa komplexnému manažmentu pohľadávok.

Vysokú mieru digitalizácie vo fakturácii možno badať v krajinách, ako Španielsko, Francúzsko, Švajčiarsko a Belgicko. Paradoxne v Nemecku je táto miera nízka. Len tri percentá nemeckých spoločností majú kompletný elektronický fakturačný systém, odhalil prieskum.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.