Ekonomika

Iniciatíva Zastavme hazard: Zákon o hazarde podporuje rizikové hranie

Zákon podľa iniciatívy odmietol návrhy, ktoré na ochranu hráčov predkladali jej členovia.

Česká národná banka zvýšila hlavnú úrokovú sadzbu na 1,5 %

Analytici s ďalším rastom sadzieb vzhľadom na vývoj ekonomiky a inflácie počítali a očakávajú aj ďalšie zvyšovanie.

Novela o taxislužbách zjednoduší ich prevádzkovanie a zvýši kontroly

Rezort dopravy sa pri príprave novely snažil zohľadniť to, kam sa posunul trh v tejto oblasti. Napríklad v súčasnosti musia taxikári preukázať finančnú spoľahlivosť, musia mať skúšku odbornej spôsobilosti, dodatočnú poistku.

V strate skončilo najmenej firiem za posledných päť rokov

Analýza ukázala, že podiel týchto firiem vlani dosiahol úroveň 32 percentuálnych bodov, čo je o jedno percento menej ako v roku 2016, no až o 10 % menej ako v roku 2013.

SZČO by si mali skontrolovať formu poistenia

V prípade, že SZČO, ktorá nie je povinne poistená, sa k 1. októbru pri odklade daňového priznania stane povinne poistenou SZČO.

Nezamestnanosť v Chorvátsku klesla na takmer 22-ročné minimum

Evidovaná miera nezamestnanosti dosiahla v Chorvátsku v auguste 8,5 % oproti 8,6-percentnej úrovni v júli a 10,6 % v auguste minulého roka.

Kažimír: Nie je pravda, že by zákon o hazarde znižoval príjmy športu

Predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová v stredu na tlačovej konferencii uviedla, že novelou sa sprivatizuje internetový hazard, čím sa môžu znížiť zisky štátu z tejto oblasti.

Milionári v SR investujú do korporátnych dlhopisov a nehnuteľností

Podľa štúdie je slovenský milionár vysokoškolsky vzdelaný muž, ktorý vlastní firmu. Hlavným zdrojom jeho bohatstva sú príjmy z podnikania.

Vláda schválila novelu rezortu dopravy o podnikaní v taxislužbe

Novelou sa majú podľa rezortu vytvoriť vhodnejšie podmienky v oblasti podnikania v taxislužbe, prijať opatrenia smerujúce k predchádzaniu nelegálnemu spôsobu podnikania v taxislužbe.

Banky nebudú plošne zasielať štátu údaje z účtov podnikateľov

Ministerstvo pôvodne v novele navrhovalo, aby mal štát viac informácií o účtoch podnikateľov, čím chcelo zintenzívniť boj proti daňovým podvodom.

Mihál: Novela zákona o hlásení pobytu navrhuje daňovú rezidenciu

Ide o zavedenie daňovej rezidencie občanov podľa toho, kde reálne žijú, pracujú, tvrdí Mihál.

Nový zákon o finančnej správe upraví jej fungovanie a kompetencie

Novinky čakajú predovšetkým zamestnancov finančnej správy. Doterajšie kategórie colník a štátny zamestnanec nahradí nová kategória, a to príslušník finančnej správy.

Garantovaná energetická služba umožní obnovu majetku verejnej správy

Cieľom návrhu zákona je vytvoriť podmienky na podporu rozvoja garantovaných energetických služieb vo verejnom sektore a umožniť využívanie garantovanej energetickej služby vo verejnej správe SR.

Brother zvýšil výrobu kaziet o 7 %, ľuďom vzrástla mzda o 18 %

Ako TASR povedal hlavný manažér krupinskej spoločnosti Norbert Rétsán, plán na aktuálny hospodársky rok je opäť zvýšiť výrobu, tentoraz o päť percent na 1,56 milióna kusov.

Novou šéfkou finančnej správy bude L. Wittenbergerová

Nahradí doterajšieho prezidenta Františka Imreczeho, ktorý minulý týždeň oznámil, že odíde zo svojej funkcie.,aktualizované 

Výhry olympionikov majú byť oslobodené od platenia daní a odvodov

Ďalšia novinka sa týka zavedenia príspevku na ubytovanie pre zamestnancov najmä veľkých firiem, ako napríklad automobiliek.

Podnikatelia majú od apríla 2019 používať systém e-Kasa

Vyplýva to z návrhu zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice, ktorú v stredu schválila vláda s pripomienkou.,aktualizované 

Šéf Daimleru skončí v roku 2019, novým šéfom bude Švéd O. Källenius

Podľa oficiálneho oznámenia automobilky ukončí Zetsche (65) svoje pôsobenie v najvyššej funkcii po vyše 13 rokoch koncom mája 2019 na výročnej schôdzke akcionárov.

Vláda prijala zákon na posilnenie boja s falšovaním pohonných látok

Od januára budúceho roka má dôjsť k zosúladeniu základnej sadzby dane na pohonné látky, akými sú benzín či nafta, s rozhodnutím Európskej komisie.