Ekonomika

Rast veľkoobchodných cien v Nemecku sa v novembri spomalil

Destatis informoval, že veľkoobchodné ceny v Nemecku vzrástli v novembri medziročne o 3,5 % po 4-percentnom raste v predchádzajúcom mesiaci. Vrátili sa tak k rastu, ktorý zaznamenali v septembri.

Čína na tri mesiace pozastaví platnosť sankčných ciel na americké autá

Čína v júli uvalila na autá vyrábané v USA dodatočné 25-percentné dovozné clá. Tie pridala k zníženým 15-percentným dovozným clám, ktoré začali platiť od 1. júla pre všetky autá zo zahraničia.

Hlivák: Pripravujeme vznik Komory verejného obstarávania

Zákon stanoví povinnosť pre verejných obstarávateľov, ak budú chcieť realizovať proces verejného obstarávania, aby to realizovali prostredníctvom garanta, ktorý bude členom komory, uviedol M. Hlivák.

Košická firma je podozrivá z podvodov na dani v sume 240.000 eur

Z doterajších zistení podľa hovorkyne finančnej správy vyplýva, že časť dokladov, na základe ktorých bola daň odpočítaná, je buď fiktívnych, alebo vôbec nešlo o náklady spojené s ich podnikaním.

Kontroly registračných pokladníc ukázali viaceré pochybenia

Fungovanie elektronických registračných pokladníc sa bude od 1. júla 2019 meniť.

Iba necelej pätine zamestnancov príde tento rok na účet 13. plat

Trinásty plat aj koncoročné odmeny sú považované za finančné zamestnanecké benefity, ktoré poskytujú zamestnávatelia dobrovoľne.

Rezort dopravy: Zmeny v taxislužbe odstraňujú nerovnaké podmienky

Podmienky na podnikanie v oblasti taxislužby stanovené v roku 2012 podľa rezortu dopravy nereagovali na nové trendy, medzi ktoré patrí napríklad využívanie mobilných aplikácií.

Počet ľudí pracujúcich na dohody pred sviatkami stúpa

Študenti a žiaci si pritom tento rok tradične najviac privyrábali v lete.

Matečná: Agropotravinársky sektor dostane najvyššiu podporu

Schválením osobitného odvodu pre obchodné reťazce podľa nej spravilo Slovensko prvý krok k znovunadobudnutiu potravinovej sebestačnosti.

Ministerstvo dopravy podpísalo memoradum s autodopravcami

ÚAMK chce participovať na zvyšovaní bezpečnosti cestnej premávky, prevencie nehodovosti a rozširovania výchovno- vzdelávacieho pôsobenia v oblasti bezpečnosti cestnej premávky.

Nákup a konzumácia rýb vrcholí na Vianoce

V Česku si domácnosti pri jednom nákupe kúpili 0,7 kg rýb, na Slovensku o niečo viac a vďaka tomu je aj celková ročná spotreba rýb na jednu slovenskú domácnosť o trochu vyššia, a to 5,1 kg.

Predaj áut v Európe klesol v novembri o vyše 8 percent

Z veľkých európskych automobiliek najväčší pokles predaja v Európe (EÚ + EFTA) zaznamenal francúzsky Renault (16 %).

Ceny benzínu 95, LPG a nafty sa znížili

V 49. týždni 2018 v porovnaní so 48. týždňom 2018 sa znížili ceny 95-oktánového benzínu o 0,007 eura alebo o 0,55 % na 1,260 eura, LPG o 0,007 eura alebo o 1,12 % na 0,619 eura.

Vyhadzovanie potravín sa stalo bežnou súčasťou životov

Slováci ročne vyprodukujú takmer dva milióny ton komunálneho odpadu

Inšpektori zistili od 1. júla 5749 nedostatkov v potravinách

Medzi najčastejšie problémy patrila podľa Bíreša zlá hygiena predaja a skladovania potravín, potraviny s uplynutou trvanlivosťou alebo po dátume spotreby, nesprávne i klamlivo označené produkty.,aktualizované 

Schüco už o mesiac na veľtrhu BAU 2019

Spoločnosť Schüco už o mesiac privíta návštevníkov veľtrhu BAU 2019 v hale B1 s novou architektúrou expozície a sloganom „Experience Progress“ (Zažite pokrok).

Jadrová inflácia dosiahla v novembri hodnotu 2,2 % a čistá hodnotu 2,5

V novembri 2018 oproti októbru 2018 úhrnnú infláciu jadrová inflácia ovplyvnila negatívne 0,10 percentuálneho bodu (p. b.), regulované ceny úhrnnú infláciu ovplyvnili 0,01 p.b.

Spotrebiteľské ceny sa v novembri 2018 medziročne zvýšili o 2,1 %

V priemere za jedenásť mesiacov 2018 v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2017 sa spotrebiteľské ceny v úhrne zvýšili o 2,6 %.

Ceny ropy mierne klesli, cena Brentu sa pohybuje okolo 61 USD/barel

Dôvodom sú najnovšie nepriaznivé informácie z čínskej ekonomiky, ktoré zapôsobili na ropné trhy väčšou mierou, než nedávna dohoda OPEC a ďalších producentov o obmedzení ťažby.