Ekonomika

Odvod pre reťazce zvýši podľa opozície ceny a je v rozpore s právom EÚ

Zákon kritizoval aj poslanec hnutia Sme rodina Milan Krajniak. Pýtal sa, koho napadlo, že zvýšením cien potravín sa podporia slovenskí poľnohospodári.

V. Vaňo: Tvrdý brexit by na Slovensku ohrozil tisíce pracovných miest

Brexit bez dohody by mal negatívny dosah aj na nemeckú ekonomiku, kam smeruje 23 % slovenského vývozu. Vaňo upozornil aj na iné riziko v budúcom roku, keď nastane termín odchodu Veľkej Británie z EÚ.

P. Pellegrini: Verím, že riešenie osobitného odvodu je správne

Zákon o osobitnom odvode obchodných reťazcov prešiel parlamentom 6. decembra 74 hlasmi.

Zisk cestovnej kancelárie TUI v uplynulom roku vzrástol o 14%

Čistý zisk spoločnosti za 12 mesiacov do konca septembra 2018 sa zvýšil na 732,5 milióna eur zo 644,8 milióna eur v predchádzajúcom finančnom roku.

V. Dancilaová: Rumunsko dúfa, že sa k eurozóne pripojí do roku 2024

Rumunsko je druhou najchudobnejšou krajinou Európskej únie. Na druhej strane má jednu z najrýchlejšie rastúcich ekonomík.

Nemecké združenie BDI vyzvalo Britániu, aby schválila dohodu o brexite

BDI už začiatkom týždňa upozornilo, že odklad hlasovania o brexite v britskom parlamente na január budúceho roka zvýšil neistotu podnikov.

Priemerná mzda v priemysle v októbri vzrástla o 7,7 % na 1106 eur

Reálna mesačná mzda vzrástla medziročne v informačných a komunikačných činnostiach o 6,7 %.

Vianoce sú pre rodinné rozpočty najnáročnejším obdobím roka

Z vianočných nákupov sú najdrahšou položkou darčeky, na ktoré míňajú Slováci najčastejšie od 160 do 200 eur. Množstvo vianočných výdavkov je však zbytočných.

Madrid pre smog dočasne zakázal vjazd starším vozidlám, zatiaľ na deň

Došlo k tomu dva týždne po tom, ako vykázal z centra mesta veľkú časť osobnej dopravy. Španielske hlavné mesto sa tak snaží bojovať proti znečisteniu ovzdušia.

Ceny ropy opäť vzrástli

Dôvodom bol pokles zásob komodity v USA a náznaky, že Čína podniká konkrétne kroky, aby zmiernila napätie a podporila prímerie v obchodnej vojne s Washingtonom.

Europarlament odobril konečnú podobu rozpočtu EÚ na rok 2019

Za konečnú podobu rozpočtu na rok 2019 hlasovalo 451 poslancov, 142 bolo proti a 78 sa zdržali hlasovania. Uznesenie následne podpísal predseda EP Antonio Tajani.

Taliansko navrhuje na budúci rok nižší rozpočtový deficit 2,04 % HDP

Conte povedal novinárom v Bruseli po stretnutí s predsedom EK Jeanom-Claudom Junckerom, že technická analýza dovolila vláde nájsť zdroje a znížiť plán deficitu na rok 2019.

Dlh USA pod D. Trumpom prudko rastie

Odkedy nastúpil do prezidentskej funkcie Donald Trump sa dlh zvýšil o 1,9 bilióna USD, ako vyplýva z aktuálnych údajov amerického ministerstva financií.

Európske burzy v stredu výrazne posilnili, Dax vzrástol o 1,38 %

Kľúčový nemecký index Dax si v stredu pripísal 1,38 % a uzavrel na úrovni 10.929,43 bodu. Hlavný francúzsky index Cac 40 vzrástol o 2,15 % na 4909,45 bodu.

Taliansko a EK dosiahli pokrok v rokovaniach o talianskom rozpočte

V Bruseli sa v stredu stretol taliansky premiér Giuseppe Conte s predsedom EK Jeanom-Claudom Junckerom a hovorili o návrhu talianskeho rozpočtu na budúci rok.

Taliansko dúfa, že sa dohodne s EK na rozpočte

Premiér Giuseppe Conte odletel do Bruselu, kde má rokovať o revidovanom návrhu rozpočtu na budúci rok. Rím pôvodne plánoval deficit vo výške 2,4 % HDP, čo EK odmietla.

Matečná: Osobitný odvod pre obchodné reťazce nie je diskriminačný

Podľa ministerky je však otázkou niečo iné a to, kde berú niektoré veľké obchodné reťazce financie na platy či odmeny pre manažérov a spomenula sumu pol milióna eur.

Europoslanci odobrili obchodnú dohodu EÚ s Japonskom

Dohoda o voľnom obchode medzi Japonskom a EÚ (JEFTA), ktorá vstúpi do platnosti 1. februára 2019, bude pokrývať záujmy približne 600 miliónov spotrebiteľov a obsiahne takmer tretinu svetového HDP.

Klub 500 vníma materiál o hornej Nitre pozitívne, Greenpeace nie

Z pohľadu Klubu 500 je dobré, ak návrh nehovorí o pevnom termíne ukončenia všeobecného hospodárskeho záujmu (VHZ) na rok 2023, ale umožňuje aj skoršie ukončenie.

Kratší všeobecný záujem pri ťažbe uhlia ovplyvní podnikanie baní

Všeobecný hospodársky záujem pri ťažbe domáceho uhlia by sa mal skončiť v roku 2023 a nie v roku 2030, ako sa predpokladalo doteraz.