Ekonomika

Maloobchodné tržby v Grécku pokračovali vo februári v poklese

Pod februárové výsledky sa najviac podpísal pokračujúci pokles tržieb z predaja potravín. Tie klesli vo februári medziročne o 5,9 % po 0,6-percentnom poklese v prvom mesiaci roka.

Čistý zisk automobilky Volvo Cars klesol v 1. kvartáli o pätinu

Firma, ktorú kontroluje čínska spoločnosť Zhejiang Geely Group, uviedla, že čistý zisk za prvé tri mesiace tohto roka dosiahol 2 miliardy švédskych korún (190,46 milióna eur).

A. Kebriti: Platforma Uber poskytuje licencované služby v Bratislave

Načasovanie jej návratu súvisí s tým, že chce poskytnúť možnosť prepravy počas nadchádzajúceho svetového šampionátu v ľadovom hokeji. Časť zápasov odohrajú hokejisti aj v hlavnom meste.

V Pezinku vznikne parkovisko pre cestujúcich vlakom

Parkovisko takmer pre 300 vozidiel a 30 bicyklov má byť hotové na jeseň tohto roka.

Deutsche Bank a Commerzbank ukončili rozhovory o fúzii bez dohody

Commerzbank, ktorá sa dlhodobo spoliehala na stabilné pôžičky nemeckým malým a stredným podnikom, musela odpísať miliardy zlyhaných úverov.

Cena ropy Brent prvýkrát v tomto roku prekonala 75 USD za barel

Dôvodom je sprísnenie sankcií voči Iránu zo strany USA, ktoré oznámili, že od mája končia s poskytovaním výnimiek na dovoz iránskej ropy.

Takmer 2/3 firiem SR očakávajú negatívny vplyv brexitu na ekonomiku

Vyplýva to z exkluzívneho prieskumu ČSOB medzi firmami na Slovensku, ktorý realizovala v spolupráci s prieskumnou agentúrou DATANK.

Miera nezamestnanosti v Španielsku vzrástla v 1. štvrťroku na 14,7 %

Spomedzi regiónov najvyššiu mieru nezamestnanosti zaznamenali Estremadura (22,5 %), Andalúzia (21,1 %) a Kanárske ostrovy (21 %) a najnižšiu Navarra (8,2 %), Baskicko (9,6 %) a Aragónsko (10,5 %).

Britská banka Barclays sa v 1. štvťroku vrátila k zisku

Čistý zisk Barclays dosiahol za prvé tri mesiace tohto roka 1,04 miliardy libier (1,20 miliardy eur), zatiaľ čo v rovnakom období minulého roka zaznamenala banka stratu 764 miliónov libier.

Zisk Swedbank za 1. kvartál prekonal odhady analytikov

Prevádzkový zisk Swedbank v prvých troch mesiacoch 2019 vzrástol na 6,63 miliardy švédskych korún (631,37 milióna eur) zo 6,39 miliardy SEK v rovnakom období vlani.

Sirotka: Daňové licencie nechýbajú, podmienky pre firmy sa nezlepšujú

Hosťom Richarda Kvasňovského v relácii EKONOMIKA Tu a teraz je prezident Slovenského zväzu malých a stredných podnikov a živnostníkov Vladimír Sirotka.

Tesla vykázala za 1. štvrťrok prekvapujúco veľkú stratu

Tesla varovala pred stratou po tom, čo v minulom roku po prvý raz vo svojej 15-ročnej histórii zaznamenala dva štvrťročné zisky po sebe.

Domácnosti sa nemusia báť rapídneho zvyšovania nákladov na teplo

Koncom minulého roka vzrástli ceny zemného plynu, elektriny a ďalších komodít na svetových trhoch, čo sa odrazilo na zvyšovaní cien aj na Slovensku.

Čiastkové výsledky tradičných ankiet Hospodárskeho klubu

Čiastkové výsledky tradičných ankiet Hospodárskeho klubu na www.hospodarskyklub.sk 24. apríla 2019 o 19. h.

Nokia vykázala v 1. kvartáli prevádzkovú stratu

Čistá strata Nokie za tri mesiace do konca marca 2019 vzrástla na 442 miliónov eur z vlaňajších 354 miliónov eur.

UBS zaznamenala v 1. kvartáli pokles tržieb aj zisku

Čistý zisk UBS sa za tri mesiace do konca marca 2019 znížil o 27 % na 1,14 miliardy USD (1,02 miliardy eur). Vlani v rovnakom období však banka zaknihovala niekoľko jednorazových príjmov.

Radíme: Správnou technikou jazdy sa dá ušetriť nemálo paliva

Nevýrazná akcelerácia s miernym zošliapnutím plynového pedálu nie je až tak úsporná. Výhodnejšie je využívať pole otáčok s najvyšším krútiacim momentom motora a plynový pedál zošliapnuť na 60 až 80 %.

Prieskum: Každý desiaty senior neplánuje svoje výdavky

Plánovanie financií je pritom veľmi dôležité v každom veku, ako napokon ukazuje rastúci počet výplat dôchodkov s exekučnou zrážkou.

Tržby PSA Peugeot Citroën v 1. kvartáli klesli

Konkrétne, tržby PSA za tri mesiace do konca marca 2019 klesli na 17,98 miliardy eur z 18,2 miliardy eur v rovnakom období vlani.

Ceny ropy sa vo štvrtok ráno veľmi nezmenili

Podľa údajov Amerického úradu pre energetiku sa zásoby ropy v USA minulý týždeň zvýšili o 1,3 milióna barelov na 460,63 milióna barelov.