< sekcia Fortunaliga

Na snímke radosť hráčov FC Spartak Trnava po strelení gólu počas zápasu 8. kola nadstavbovej časti futbalovej Fortuna ligy o titul medzi FC Spartak Trnava - FC DAC Dunajská Streda v sobotu 5. mája 2018 v Trnave. Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Trnava strieda na slovenskom majstrovskom tróne Žilinu.

Trnava 5. mája (TASR) - Futbalisti Spartaka Trnava získali po dlhých 45 rokoch titul majstra Slovenska. V sobotňajšom 8. kole nadstavby Fortuna ligy 2017/2018 na zaplnenom Štadióne Antona Malatinského zdolali DAC Dunajskú Stredu 2:0. Zverenci anglického trénera so srbskými koreňmi Nestora El Maestra majú dve kolá pred koncom súťaže nedostihnuteľný 10-bodový náskok pred druhým DAC, resp. 11-bodový pred tretím Slovanom, ktorý prehral v Ružomberku.

Priamy duel prvého s druhým v skvelej atmosfére poznačil nervózny úvod. Po góle domáceho kapitána Borisa Godála z penalty v 6. minúte udelil hlavný rozhodca Pavol Chmura v 8. minúte červenú kartu hosťujúcemu Tomášovi Hukovi a o dve minúty vylúčil aj trnavského Vachtanga Čanturišviliho a Zsolta Kalmára z DAC. V druhom polčase spečatil zisk vytúženého titulu útočník Marvin Egho.

Trnava strieda na slovenskom majstrovskom tróne Žilinu. K piatim federálnym titulom majstra Československa (1968, 1969, 1971, 1972, 1973) teda po dlhom čakaní pridala prvý slovenský.

FC Spartak Trnava - DAC 1904 Dunajská Streda 2:0 (1:0)

Góly
: 6. Godál (z 11 m), 76. Egho. Rozhodovali: Chmura - D. Hrčka, Pozor, ŽK: Pehlivan, Čivič, Tóth - Huk, Kalmár, Bayo, Herc, ČK: 10. Čanturišvili - 8. Huk, 10. Kalmár, 16.832 divákov.

zostavy a striedania:

Trnava:
Chudý - Kadlec, Hladík, Godál, Čivič - Sloboda, Tóth, Pehlivan (90. Greššák) - Čanturišvili, Egho (87. Pekár), Vlasko (59. Ofosu)

Dunajská Streda: Macej – Koštrna, Šatka, Huk, Záhumenský – Herc (84. Mervó), Ljubičič - Vida (54. Simon), Davis, Kalmár - Bayo (40. Divkovič)

Hlasy po zápase (zdroj RTVS):

Marco Rossi, tréner DAC:
"Na tlačovú konferenciu som prišiel z povinnosti, aby som Trnave zablahoželal k titulu. Zápas hodnotiť nebudem."

Nestor El Maestro, tréner Trnavy: "Prežívam to veľmi emotívne. Som teraz asi najšťastnejší človek na svete. Tak ako aj náš pán majiteľ. Pán Poór je skvelý človek, ľúbi Trnavu viac ako všetko, a som hrdý, že sme vyhrali tento najväčší a najdôležitejší pohár tento rok, keď som tu bol ja tréner. Trnava vyhrala ligu viac ako zaslúžene. Rozbila ju. Všetci ostatní bojovali o druhé miesto. To je pravda."

Boris Godál, kapitán Trnavy: "Je to niečo fantastické, sníval som o tom celý život. Spoluhráči okolo mňa vyhrávali tituly, ja som s tajnou dušičkou išiel do Trnavy, že by sa to tu mohlo zlomiť. A na tretí rok sa to podarilo. Nikto nám celý rok neveril, aj keď sme boli stále na prvom mieste. Vybojovali sme si to v tom najlepšom čase, vrátili sa ľudia a bude to tu žiť. Toto je najkrajší deň v mojej kariére."

Vladimír Poór, majiteľ Trnavy: "Som strašne šťastný, tečú mi slzy. Tak ako tečú aj ostatným Trnavčanom. Tri týždne sa bude oslavovať. Neviem nájsť veľa slov v týchto chvíľach, je to čisté šťastie."

Anton Sloboda, stredopoliar Spartaka: "Mali sme prvú šancu na spečatenie zisku titulu a je skvelé, že hneď sme ju využili, navyše pred našimi fanúšikmi. Na začiatku sme strelili gól z jedenástky, potom sa na ihrisku začalo iskriť, bola tam nervozita. Dôležité bolo, že v druhom polčase sa nám podarilo streliť vytúžený druhý gól. Oslavy si poriadne užijeme."

Lukáš Greššák, stredopoliar Spartaka: "Sú to fantastické pocity. Po jesennej časti sme verili, že by sme mohli ukončiť dlhé trnavské čakanie na titul. Je skvelé, že to vyšlo. Dôležité bolo, že sme na jar zvládli prvé náročné zápasy."

Na takmer zaplnenom ŠAM v pomerne veľkom teple sa začalo poriadne zhurta. Na trávniku bolo od začiatku horúco a po prvom zahrození od hostí sa skóre menilo už v 6. minúte na druhej strane. Vlasko vysunul Egha, ktorého v pokutovom území fauloval Huk za žltú kartu a Godál nekompromisnou bombou otvoril skóre. V 8. minúte musel po druhej žltej karte pod sprchy Huk, ktorý pri čiare fauloval súpera. Z následného priameho kopu tečoval do tyčky loptu Egho a následne Pehlivan trafil dobre reagujúceho Maceja. Hneď o pár okamihov sa poriadne zaiskrilo v strede ihriska po faule Kalmára na Pehlivana, za čo dostal hráč DAC žltú kartu a po následnej hromadnej potýčke videli v 10. minúte ČK aj Kalmár a Čanturišvili. Zrazu bolo na ihrisku viac miesta, ešte raz sa zaiskrilo za žltú kartu po faule Baya a rečiach Pehlivana a potom sa hra upokojila. No hralo sa opatrne z oboch strán, prihrávky viac smerovali do šírky, chýbala futbalovosť. V hre bolo veľa, na hráčoch bolo badať nervozitu.

Na snímke vľavo hráč DAC Tomáš Huk a hráč Spartaka Marvin Egho počas zápasu 8. kola nadstavbovej časti futbalovej Fortuna ligy o titul medzi FC Spartak Trnava - FC DAC Dunajská Streda v sobotu 5. mája 2018 v Trnave.

Ani na začiatku druhého dejstva sa obraz hry nezmenil. Hráči v teple bojovali, snaha sa im uprieť nedala, no kreativita chýbala a šance sa nerodili. Trnavskí fanúšikovia si ale priebeh užívali, mohutne povzbudzovali svojich a tešili sa na oslavy, dupľom keď Trnave hral do karát aj priebežný výsledok z Ružomberka, kde Slovan prehrával. Nechýbala pyrotechnika, hoci keď sa objavila pri bránke Maceja, rozhodca na chvíľku súboj aj pozastavil. V 76. minúte mal na hlave definitívu Hladík, ale po centri z ľavej strany mieril nad. Mrzieť ho to dlho nemuselo, lebo po školáckej chybe brankára Maceja o niekoľko okamihov mu Egho vystihol kľučku, zobral loptu a pohodlne ju poslal do prázdnej brány. V 85. minúte trafil opäť osamotený Hladík hlavou brvno. O dve minúty nedal vo výbornej šanci ani Ofosu, no to už štadión búril nadšením a erupcia trnavských osláv vypukla okamžite po konečnom hvizde.

Vizitka Spartaka Trnava, víťaza futbalovej Fortuna ligy 2017/2018

rok založenia: 1923

predošlé názvy: ŠK Rapid Trnava (1923–39), TSS Trnava (1939–48), Sokol NV Trnava (1948–49), ZTJ Kovosmalt Trnava (1949–53), Spartak Trnava (1953–67), Spartak TAZ Trnava (1967–88), Spartak ZTS Trnava (1988–93), FC Spartak Trnava (1993–)

klubové farby: červená, čierna

štadión: Štadión Antona Malatinského (kapacita 19.200 miest)

majiteľ: Vladimír Poór

predseda predstavenstva: Dušan Keketi st.

generálny manažér: Pavel Hoftych

tréner: Nesto El Maestro

prezývka: Bíli andeli

Súčasný káder:

brankári:
Martin Chudý, Martin Vantruba, Dominik Takáč, Peter Urminský

obrancovia: Matúš Čonka, Ivan Hladík, Boris Godál, Andrej Kadlec, Matej Oravec, Oliver Janso, Martin Tóth, Eldar Čivič

stredopoliari: Erik Jirka, Lukáš Greššák, Yasin Pehlivan, Vachtang Čanturašvili, Iľja Čerednyčenko, Štefan Pekár, Tomáš Brigant, Anton Sloboda, Ján Vlasko, Reagy Ofosu

Najväčšie úspechy:

5x majster Československa (1968, 1969, 1971, 1972, 1973), 1x majster SR (2018), semifinále EPM 1969, štvrťfinále EPM 1973, 1974, 5x víťaz Československého pohára (1951, 1967, 1971, 1975, 1986), 5x víťaz Slovenského pohára (1971, 1975, 1986, 1991, 1998), 1x víťaz slovenského Superpohára (1998)