Piatok 3. máj 2024Meniny má Galina

Trenčan Jakub Paur (uprostred) a dvojica hráčov Dunajskej Stredy Eric Javier Davis Grajales (vľavo) a Tomáš Huk v zápase 2. kola futbalovej Fortuna ligy AS Trenčín - DAC 1904 Dunajská Streda, 29. júla 2017 v Trenčíne. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Michalovce uhrali bezgólovú remízu v Nitre, Slovan zdolal doma Vion Zlaté Moravce.

Trenčín 29. júla (TASR) - Zápas mal od úvodu svižné tempo. Trenčania do neho vstúpili aktívnejšie. Už po niekoľkých sekundách hry sklepol Janga hlavou loptu pre Gonga. Ten z niekoľkých metrov prestrelil bránu hostí. O dve minúty si hráči pozície vymenili. Janga však namiesto zakončenia loptu púšťal za seba, z čoho vznikol iba rohový kop. V 11. minúte Janga takmer prekvapil Maceja, keď preskočil obrancu. Reprezentant Curacaa bol pri chuti. V 18. minúte si nabehol na centrovanú loptu, no ani tentoraz ju nedokázal usmerniť medzi tri žrde. Zverenci trénera Ševelu sa tlačili do zakončenia. V koncovke však boli neškodní. Hosťom vyšla prvá vážnejšia kontra ideálne. Po biliardovej akcii zostal neobsadený K. Vida a bez problémov sám pred Chovanom nemal problém strelou k žrdi otvoriť skóre zápasu. Domáci sa po inkasovanom góle tlačili pred šestnástku Dunajskej Stredy. Výraznejšiu šancu si vypracovať do konca prvého polčasu už nedokázali. V 41. minúte sa po ďalšej okulahodiacej akcii na pár dotykov ocitol v samostatnom nájazde kapitán Ljubičič. Z dobrej pozície nastrelil vybiehajúceho Chovana.

Trenčania po prestávke nastúpili aktívne. V 51. minúte sa prekľučkoval do zakončenia Gong. Z 15 metrov trafil iba stred brány. Aktivita na kopačkách domácich narastala a zdalo sa byť otázkou času, kedy sa im podarí vyrovnať. V 60. minúte centrovaná lopta našla hlavou Jangu a ten strelil svoj premiérový gól v novej sezóne. Zápas dostal po vyrovnaní nové grády. Pred Macejom bolo viackrát husto. Obrana tímu zo Žitného ostrova však dokázala akcie ustáť. Gól na prekvapenie padol na opačnej strane. V 75. minúte R. Kloostera predskočil Vida a preloboval vybehnutého Chovana – 1:2. Definitívu výsledku mohol pridať v 83. minúte. Osamotený pred Chovanom prestrelil. V samom závere mal ideálnu príležitosť na vyrovnanie El Mahdioui, ale jeho strelu z priameho kopu vychytal Macej.

AS Trenčín - DAC 1904 Dunajská Streda 1:2 (0:1)
60. Janga - 25., 76. K. Vida. Rozhodovali: Ziemba - Balko, Štrbo, ŽK: Paur – Pambou, Davis, 2146 divákov

Zostavy a striedania:

Trenčín: Chovan – Keston (33. R. Klooster), Skovajsa, Kleščík, Šulek – Paur, El Mahdioui, Ubbink (79. Čatakovič) – Gong, Gong, Beridze (62. Mance) - Janga

DAC: Macej – Živkovič, Šatka, Huk, Davis (69. Koštrna) – Ľupták, Ljubičič, Pambou – Pačinda (62. Čmelík), Šafranko (74. Divkovič), K. Vida

Martin Ševela, tréner Trenčína: „Do zápasu sme mali dobrý vstup. Zápas sa neskôr vyrovnal. Cez týždeň sme sa pripravovali na to, čo Dunajská Streda vie hrať. Hostia dokázali prvú strelu na bránu premeniť na gól. Do druhého polčasu sme vstúpili ako sme chceli. Podarilo sa nám vyrovnať. V zlomových momentoch sme inkasovali gól. Zo záverečného tlaku sme už nedokázali vyrovnať. Musíme zlepšiť podporu krajných obrancov smerom dopredu.“

Marco Rossi, tréner Dunajskej Stredy: „Zápas sme nezačali dobre. Chvíľku nám trvalo, kým sme sa do neho dostali. Potom sme už lepšie bránili, začali súpera napádali vyššie a robili sme to, čo sme si počas týždňa natrénovali. Druhý polčas sa začal rovnako ako prvý. Najmä po domácich štandardkách sme mali veľa práce. Postupne sme si vypracovali šance a o víťazstve sme mohli rozhodnúť aj skôr.“

XXX

FC Nitra - MFK Zemplín Michalovce 0:0

V druhom kole Fortuna ligy pricestovalo pod Zobor mužstvo z Michaloviec. Domáca Nitra pohrozila hneď v úvode. Strelecký pokus Kóňu však rozvlnil iba bočnú sieť. V 22. minúte sa Valenta presadil v súboji so Šimčákom, no domáci kanonier následne z uhla namieril tiež len do bočnej siete. O tri minúty neskôr sa zaskvel aj brankár Hroššo, keď najskôr zneškodnil nepríjemnú Božokovu strelu a z pokračujúcej akcie hostí si onedlho poradil aj s nebezpečnou hlavičkou Žofčáka. Po hodine hry sa po aktivite Valentu dostal do koncovky Fábry, no ani po jeho strele sa skóre nemenilo. V zostávajúcom priebehu prvého polčasu zaujala ešte strela Božoka, ktorý však z dobrej pozície namieril vysoko nad. Do kabín tak odchádzali tímy za bezgólového stavu.

V druhom dejstve pokračoval vyrovnaný duel, v ktorom sa však už gólové šance rodili len sporadicky. Obaja brankári na čele s obranou si svoje miesta zastali a tak sa zápas skončil spravodlivou deľbou bodov.

FC Nitra – MFK Zemplín Michalovce 0:0
Rozhodovali: Pavlík – Somoláni, Roszbeck, 2870 divákov

Nitra: Hroššo – Niba, Križan, Kuník, Chovanec – Fábry (46. Kotrík), Kóňa, Šimončič, Ivančík (67. Ngeyitala Lola) – Balaj, Valenta (81. Abrahám)

Michalovce: Bieszczad – Sviarčinskij, Kavka, Carrillo (76. Koscelník), Šimčák – Šosták, Grič – Žofčák, Danko (81. Turik), Božok – Bragin (73. Kushta)

Ivan Galád, tréner Nitry: "Pozitívnu emóciu na štadión medzi tých ľudí, ktorým znovu ďakujem v mene hráčov, že prišli, by bol priniesol gól z našej strany, ktorého sme sa ale nedočkali. Myslím si, že remíza bola spravodlivá. Zápas nám ukázal, že my nič nemôžeme predbehnúť. Máme štyri body z dvoch zápasov, čo je slušné. Budeme sa snažiť v ďalších zápasoch, aby to bolo lepšie. Do budúcna chceme priniesť pozitívnu emóciu v podobe gólu. Zápas sa niesol v duchu fair-play a ďakujem súperovi, že predviedol pekný futbal. Z našej strany to mohlo byť ešte o trochu kvalitnejšie."

Anton Šoltis, tréner Michaloviec: "Dnes sme videli najmä prvý polčas z oboch strán veľmi kvalitný zápas. Obe mužstvá hrali útočne. My sme mali možno čistejšie šance, ale Hroššo nám to chytil. Druhý polčas tempo hry upadlo. Snažili sme sa vyhrať, ale gól sme nedali. S bodom sme spokojní."

XXX

MŠK Žilina - 1. FC Tatran Prešov 2:3

Na snímke zľava Yusuf Otubanjo a Michal Škvarka (MŠK Žilina) a pred bránkou Jozef Talian (1. FC Tatran Prešov) počas 2. kola futbalového zápasu Fortuna ligy 2017/2018 MŠK Žilina - 1. FC Tatran Prešov dňa 29. júla 2017 v Žiline.
V súboji majstra s Prešovom bolo rušno už od úvodu. V 4. min. si dobre narazil so spoluhráčom Černák a krížnou strelou vo veľkom vápne nedal Mandousovi šancu. Šošoni však odpovedali rýchlo, keď po pravej strane potiahol loptu Špalek, odcentroval pred bránu, Škvarkova strela sa odrazila od brániacich hostí k Polievkovi a letná posila MŠK strelila svoj prvý súťažný gól za Žilinu. V 12. min. mohol Polievka pridať aj druhý gól, ale krížnou strelou iba opečiatkoval ľavú žrď Talianovej brány. Prešov však onedlho opäť viedol, z pravej strany odcentroval do šestnástky Issa a Černák z prvej po zemi prekonal Mandousa i po druhý raz. Domáci sa snažili vyrovnať, v 21. min. kapitán Škvarka naservíroval loptu Káčerovi, ale jeho dobrý pokus minul ľavú žrď prešovskej brány o pár decimetrov. Hralo sa v dobrom tempe, viac z hry mala Žilina, ale vo finálnej fáze volili jej hráči zložitejšiu cestu a Talian tak nemal veľký problém udržiavať dobrý výsledok. V závere polčasu sa však Prešovčania potopili sami. V 39. min. stiahol Vavra pred bránou k zemi Streňo a sám faulovaný potom vyrovnal z penalty na 2:2. O chvíľu fauloval strelec Černák Diaza a po druhej žltej karte musel predčasne pod sprchy. Hostia boli nervózni aj na lavičke a po hodení fľaše s vodou na trávnik vykázal hlavný rozhodca Somoláni trénera Tatrana Janteka na tribúnu.

Šošoni sa snažili využiť presilovku o jedného muža okamžite po zmene strán, ale z úvodného druhopolčasového tlaku nevyťažili nič. Prešov dobre bránil, blokoval pokusy domácich a darilo sa mu odolávať. Po hodine hry Prešovčania dokonca opäť viedli, keď Vallo fauloval jedného z hostí a Streňo sa z penalty nemýlil. Domáci kouč Adrián Guľa reagoval dvojitým striedaním a posilnením ofenzívy, ale tej sa v prehustenej obrane nedarilo presadiť. Tlak Žilinčanov narastal, hostia sa prakticky nedostávali za polovicu ihriska, ale zato držali pre nich výborný výsledok. V 75. min. vyslal dobrý pokus na Taliana striedajúci Holúbek, ale gólman Prešova výborným zákrokom podržal svoj tím. Domáci boli nervózni, hra sa im nedarila podľa predstáv a Tatranu sa darilo držať ich na uzde. V 88. min. mohol vyrovnať Mráz, no prehlavičkoval bránu Prešova. V nadstavenej trojminútovke sa domácim už nepodarilo na hostí nič vymyslieť, a tak je majster po úvodných dvoch kolách súťaže prekvapujúco bez bodu.

MŠK Žilina – 1. FC Tatran Prešov 2:3 (2:2)
7. Polievka, 40. Vavro (z 11 m) – 4. a 16. R. Černák, 60. Streňo (z 11 m). Rozhodovali: Somoláni - Kováč, Pozor, ŽK: Káčer – R. Černák, Streňo, Talian, ČK: 44. R. Černák po druhej ŽK, 2025 divákov

Žilina: Mandous – Vallo (64. Mráz), Vavro, Kaša, Mazáň (64. Holúbek) – Diaz, Káčer – Škvarka – Špalek, Otubanjo, Polievka (81. Jankauskas)

Prešov: Talian – Streňo, Udeh, Dzurík, Kačala – T. Sedlák - Grešák (35. Micherda), Katona, R. Černák, Issa (66. Dupkala) – Wiezik (74. Keresteš)

Adrián Guľa, tréner Žiliny: „Futbal má krutú podobu pre chlapcov. Je to zrejme preto, aby sme v procese rozvoja hráča ešte viac pridali a boli dôslednejší. Súper bol neskutočne produktívny, bol u nás trikrát a strelil tri góly, čo je na môj vkus veľmi veľa. Treba to však rešpektovať. Očakával som ale, že budeme produktívnejší my. Chalani šliapali naplno, bolo nás síce o jedného viac, ale chýbal trošku väčší kumšt a niečo navyše, čo by prispelo ku gólu a zvrátilo výsledok. Emočne to chalani nemajú ľahké, ale podporíme ich a pôjdeme ďalej, pretože je to súčasť ich rozvoja. Súperovi zagratulujem, oceňujem skalných fanúšikov, ktorí neriešili výsledok a do poslednej minúty stále verili našim hráčom. V športe sú očakávania, že tím, ako my, bude stále vyhrávať, ale preto je to šport, že niekedy aj outsider hrajúci o jedného menej zápas takýmto spôsobom zvládne. Moji chalani mali ťažšiu školu, ale asi ju v kariére potrebujú.“

Pavol Mlynár, asistent trénera Prešova: „Bol to presne ten výkon, s ktorým sme sa chceli prezentovať: oduševnený a poctivý po celý zápas. Prvý polčas bol z našej strany kvalitný, bola to výzva hrať proti kombinačne kvalitnému a skúsenému súperovi. V druhom polčase sme kvôli oslabeniu museli upraviť taktiku a stiahnuť sa, ale verili sme, že poctivým výkonom a nejakou brejkovou situáciou sa presadíme. Neostáva mi nič iné, len chlapcom poďakovať.“

XXX

Slovan Bratislava - ViOn Z. Moravce-Vráble 2:1

Na snímke v pozadí Vukan Savičevič (Slovan) strieľa druhý gól v stretnutí 2. kola futbalovej Fortuna ligy ŠK Slovan Bratislava - FC ViOn Zlaté Moravce - Vráble 29. júla 2017 v Bratislave.
Favorizovaný Slovan sa ujal vedenia už v 6. minúte, keď po druhom rohovom kope Čavriča po dorážke zblízka dal gól kapitán tímu Sekulič. O dve minúty neskôr Vittek z veľmi dobrej pozície vystrelil vedľa. Zo streleckých pokusov hostí zaujala v 22. minúte strela Orávika. V 39. minúte sa po peknej narážačke ocitol sám pred Greifom Cleber, domáci brankár však strelecký pokus odvrátil na rohový kop. V 41. minúte hostia vyrovnali, keď strela Clebera sa najskôr odrazila od múru brániacich hráčov a bombu Záhumenského z diaľky presmeroval do vlastnej brány Rundič. Sedem minút po zmene strán sa po viacnásobnom ostreľovani brány hostí ujala gólová strela Savičeviča. Po trochu rozpačitom výkone Slovan tesné víťazstvo udržal.

ŠK Slovan Bratislava - ViOn Zlaté Moravce-Vráble 2:1 (1:1)
6. Sekulič, 52. Savičevič – 41. Rundič (vlastný). Rozhodovali: Očenáš - Vorel, Chládek, ŽK: Chren, Bariš, Nikolič (ViOn), 845 divákov.

ŠK Slovan Bratislava: Greif – Sekulič, Saláta, Rundič, Ligeon (46. de Sa)- Savičevič, de Kamps, Hološko - Oršula, Čavrič (87. Droppa), Vittek (22. Kubík)

ViOn Zlaté Moravce-Vráble: Kováč – Záhumenský, Nikolič, Dobrotka, Chren - Bariš - Cleber (77. Ujlaky), Matheus, Gešnábel (46. Sládek), Orávik - Urgela (80. Renan)

Ivan Vukomanovič, tréner Slovana: "Pred zápasom som mal v hlave domáci zápas z minulej sezóny, keď sme remizovali 1:1. Vedeli sme, že Zlaté Moravce hrajú dobrý futbal. Chceli sme hrať od začiatku agresívne a rýchlo dať gól, to sa nám podarilo. Po zmene strán sme chceli pridať aj tretí gól, chýbala nám k tomu však posledná úspešná prihrávka. Pokiaľ ide o zranenie Vitteka, po zákroku súpera pocítil bolesť v zadnom svale. Vystriedali sme ho, nechceli sme ďalej riskovať."

Juraj Jarábek, tréner ViOn-u: "Nič mi nezostáva, len gratulovať domácim k víťazstvu. Neviem, či zaslúženému, ale asi áno, lebo dali o gól viac. Stále mám však pocit, že sme mohli získať aspoň bod. Začali sme opatrne, neskôr sme mali niektoré dobré momenty v prechodovej fáze. V druhom polčase sme chceli niečo urobiť pre zmenu výsledku, ale nebol som spokojný s niektorými hráčmi, ktorí boli benevolentní najmä pri bránení."