Dortmund a Pireus urobili výrazný krok k postupu do štvrťfinále LM

Futbalista Borussie Dortmund arménsky stredopoliar Henrich Mchitarjan (vpravo uprostred) sa teší so spoluhráčmi po strelení úvodného gólu v osemfinálovom zápase Ligy majstrov Zenit Petrohrad - Borussia Dortmund v Petrohrade 25. februára 2014. Vpravo sa prizerá hráč Zenitu Andrej Aršavin. Foto: TASR/AP

Borussia Dortmund vyhrala na ihrisku Zenitu Petrohrad 4:2 a Olympiakos Pireus si doma poradil s Manchcesterom United 2:0.

Petrohrad 25. februára (TASR) - Futbalisti Borussie Dortmund urobili výrazný krok k postupu do štvrťfinále Ligy majstrov 2013/2014, keď v úvodnom zápase vyraďovacej fázy zvíťazili na ihrisku Zenitu Petrohrad 4:2. Slovenský reprezentant v službách ruského tímu Tomáš Hubočan figuroval len na lavičke náhradníkov. Sľúbný náskok si v druhom utorkovom osemfinálovom stretnutí vypracoval aj grécky tím Olympiakos Pireus, ktorý zvíťazil nad Manchestrom United 2:0. Osemfinálové odvety sú na programe 19. marca v Dortmunde a na Old Trafforde.

Na štadióne Petrovskij mali hostia vstup do zápasu ako z ríše snov. Už vo 4. minúte sa vrútil do šestnástky Reus, lopta sa s dávkou šťastia odrazila k Mchitarjanovi, ktorý namieril prízemnou strelou k ľavej žrdi - 0:1. O minútu viedli žlto-čierni už o dva góly. Mchitarjanov strieľaný center do vápna sklepol z prvej Grosskreutz a tentoraz Reus presnou strelou k bližšej žrdi skóroval. Vo svižne hranom stretnutí sa Zenit vrátil nakrátko do hry až po zmene strán. V 58. minúte sa dostal do zakončenia Rondon, jeho strelu ešte Weidenfeller vytiesnil na žrď, ale dobiehajúci Šatov prestrelil všetky prekážky - 1:2. Už o malú chvíľu po rýchlom brejku z hranice bieleho bodu však dal svoj piaty gól v siedmom stretnutí LM Lewandowski - 1:3. Domáci opäť na moment ožili po premenenej penalte Hulka, ktorý v 69. minúte potrestal faul Pisczeka na Fajzulina. Zenit začal riskovať, hostia čakali na brejky. Už o dve minúty preto po Reusovej nahrávke do šestnástky dal svoj druhý gól v dueli krížnou strelou Lewandowski - 2:4. Hostia si už potom víťazstvo ustrážili.
Futbalista Olympiakosu Alejandro Dominguez (nie je na snímke) prekonáva brankára Manchesteru United Davida de Geu v prvom osemfinálovom zápase Ligy majstrov Olympiakos Pireus - Manchester United v Pireuse 25. februára 2014.

Červení diabli ťahali na štadióne Georgiosa Karaiskakisa za kratší koniec

Na štadióne Georgiosa Karaiskakisa nastúpili domáci už bez kanoniera Mitrogloua (pozn. prestúpil do FC Fulhamu) a slovenského reprezentanta Weissa, ktorý kývol na lukratívnu ponuku z katarského klubu Lekhwiya SC. Napriek tomu mohol Olympiakos viesť od 9. minúty, keď individuálny prienik Domingueza "zahasil vo vápne" až na poslednú chvíľu Vidič. United hrali bez šťavy, v prvom polčase nemali napriek vyrovnanej hre v poli žiadnu vážnejšiu šancu. A prišiel trest. V 38. minúte sa do lopty spoza šestnástky oprel kapitán Maniatis a jeho prízemnú strelu tečoval so šťastím do siete Argentínčan Dominguez - 1:0. Hráči United pôsobili pasívne aj po zmene strán a čakala ich za to ďalšia studená sprcha. V 55. minúte vyslal Kostaričan Campbell technickú strelu z necelých 20 metrov, pričom obstrelil stopéra Ferdinanda aj brankára de Geu a lopta zapadla k žrdi - 2:0. Domácim stúplo sebavedomie a Manchester s výsledkom už nič nedokázal urobiť. A to napriek šanci van Persieho, ktorý z gólovej parkety prekopol bránu. United tak po historickej prvej prehre s Olympiakosom čaká v odvete neľahká úloha.

Sumáre úvodných zápasov osemfinále LM 2013/2014:

Zenit Petrohrad - Borussia Dortmund 2:4 (0:2)

Góly: 58. Šatov, 69. Hulk (11 m) - 4. Mchitarjan, 5. Reus, 61. a 71. Lewandowski. Rozhodoval: W. Collum (Škót.), ŽK: Anjukov, Fajzulin - Pisczek

Zostavy a striedania:

Zenit: Lodygin - Anjukov (84. Smolnikov), Neto, Lombaerts, Criscito - Witsel, Fajzulin (84. Keržakov) - Hulk, Šatov, Aršavin (15. Tymoščuk) - Rondon

Dortmund: Weidenfeller - Friedrich, Pisczek, Papastathopulos, Schmelzer - Kehl, Sahin - Großkreutz (91. Durm), Mchitarjan (70. Aubameyang), Reus (85. Hofmann) – Lewandowski

Olympiakos Pireus - Manchcester United 2:0 (1:0)

Góly: 38. Dominguez, 55. Campbell. Rozhodoval: G. Rocchi (Tal.), ŽK: Evra, Ferdinand

Olympiakos: Roberto - Salino, Manolas, Marcano, Holebas - Maniatis, N'Dinga - Campbell (67. Fuster), Dominguez (76. Machado), Perez (86. Valdez) - Olaitan

Manchester United: de Gea - Smalling, Ferdinand, Vidič, Evra - Carrick - Young, Cleverley (63. Kagawa), Valencia (61. Welbeck) - Rooney, van Persie