13 marca

Tiso rokoval v Berlíne s Hitlerom

Jozef Tiso a Ferdinand Ďurčanský rokovali v nemeckom Berlíne s ministrom zahraničných vecí Joachimom von Ribbentropom a Adolfom Hitlerom. Na tomto stretnutí Hitler oboznámil Tisa s úmyslom obsadiť Čechy a ak Slováci nechcú byť obsadení tiež, majú okamžite vyhlásiť samostatnosť, ktorú bude garantovať Nemecko. Tiso však odmietol vyhlásiť samostatnosť prostredníctvom nemeckého rozhlasu v Berlíne a ešte z Berlína požiadal vtedajšieho prezidenta ČSR Emila Háchu, aby na 14. marca zvolal poslancov Snemu Slovenskej krajiny na mimoriadne zasadnutie.


Meniny má Vlastimil

Viac

Mužské meno Vlastimil má slovanský pôvod a znamená "milujúci moc, vládu".


Pranostika na dnes

Marcový sneh nie je dobrý, ani keby ho vo vreci vyniesli na chotár.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 13. marca
1741

Narodil sa vo Viedni osvietenský panovník, rímsko-nemecký cisár, český a uhorský kráľ JOZEF II., ktorý bol najstarším synom kráľovnej Márie Terézie a Františka Lotrinského. Po smrti svojho otca bol korunovaný na rímsko-nemeckého cisára a v roku 1780 nastúpil na kráľovský trón po svojej matke. Presadzoval princípy osvietenstva (napríklad Tolerančný patent - 1781 alebo zrušenie nevoľníctva - 1785). Zomrel 20.2.1790.

1977

Zomrel v Bratislave herec, spevák a režisér, veľký elegán a bonviván FRANTIŠEK KRIŠTOF VESELÝ, ktorý bol spolu s Gejzom Dusíkom a Pavlom Braxatorisom spoluzakladateľom slovenskej operety a divadla Nová scéna v Bratislave (1946). Svojím osobitým interpretačným štýlom sa stal zakladateľom slovenskej tanečnej piesne. Mnohé piesne z dielne Gejzu Dusíka a Pavla Braxatorisa sa v jeho podaní stali šlágrami (napr. Rodný môj kraj, Dedinka v údolí, S tebou pod Tatrami, Saigon, ty mesto krásnych žien). Narodil sa 12.4.1903.

1991

- Zomrel v Bratislave baletný tanečník, prvý slovenský choreograf SND, bývalý umelecký šéf baletu SND JOZEF ZAJKO. Narodil sa 27.4.1923.

1999

- Zomrela v Košiciach prvá slovenská poľnohospodárska inžinierka ALLA MEZENCEVOVÁ, ktorá zasvätila celý svoj život rozvoju slovenskej praktickej fytopatológie, pričom sa aktívne podieľala na priekopníckych začiatkoch pestovania ryže a sóje na južnom Zemplíne. Narodila sa roku 1907.

2007

- Zomrel v Bratislave režisér a herec KAROL SPIŠÁK, ktorý ako herec stvárnil množstvo nezabudnuteľných postáv vo filmoch ako napríklad Balada o siedmich obesených, Kosenie jastrabej lúky, Pavilón šeliem či Mesto plné dáždnikov. Ako skúsený a talentovaný filmový režisér sa predstavil filmami Adam Šangala, V tieni vlkov alebo Pomsta starej dámy. Ako divadelník dlhé roky pôsobil v divadle Andreja Bagara v Nitre. Narodil sa 17.8.1941.

Slovenské udalosti 13. marca
1939

Jozef Tiso a Ferdinand Ďurčanský rokovali v nemeckom Berlíne s ministrom zahraničných vecí Joachimom von Ribbentropom a Adolfom Hitlerom. Na tomto stretnutí Hitler oboznámil Tisa s úmyslom obsadiť Čechy a ak Slováci nechcú byť obsadení tiež, majú okamžite vyhlásiť samostatnosť, ktorú bude garantovať Nemecko. Tiso však odmietol vyhlásiť samostatnosť prostredníctvom nemeckého rozhlasu v Berlíne a ešte z Berlína požiadal vtedajšieho prezidenta ČSR Emila Háchu, aby na 14. marca zvolal poslancov Snemu Slovenskej krajiny na mimoriadne zasadnutie.

2007

- V Bratislave slávnostne otvorili Národné referenčné centrum pre tropické choroby.

2010

- Slovenské družstvo pištoliarov v zložení Juraj Tužinský, Pavol Kopp a Ján Fabo získalo na ME v streľbe zo vzduchových zbraní v nórskom Merakeri bronzovú medailu. Tužinský pridal bronz aj v súťaži jednotlivcov.

Svetové osobnosti 13. marca
1881

Zomrel na následky atentátu ruský cár ALEXANDER II. Narodil sa 29.4.1818.

1900


- Narodil sa grécky básnik a diplomat GIORGOS SEFERIS (vlastným menom Jeorjios Seferiadis), laureát Nobelovej ceny za literatúru (1963). Zomrel 20.9.1971.

1909

- Narodil sa americký režisér dokumentárnych a hraných filmov HERBERT KLINE. Zomrel 5.2.1999.

1928

- Narodila sa česká sochárka, ilustrátorka a spisovateľka OLGA HEJNÁ.

1939

- Narodil sa americký rockový spevák, skladateľ a klavirista NEIL SEDAKA, ktorý najväčšiu popularitu dosiahol v 60. a 70. rokoch 20. storočia. Jeho asi najväčším hitom v tom období bola pieseň Breaking Up Is Hard To Do.

1943

- Narodil sa francúzsky filmový režisér ANDRÉ TÉCHINÉ.

- Zomrel americký básnik a prozaik STEPHEN VINCENT BENÉT, nositeľ Pulitzerovej ceny z roku 1929. Narodil sa 22.7.1898.

1947

- Narodil sa český herec VIKTOR PREISS, známy z mnohých českých filmov a seriálov. Dlhoročný člen Divadla na Vinohradoch.

Svetové udalosti 13. marca
1781

Britský astronóm Friedrich William Herschel objavil planétu Urán.

1900

- Briti na čele s lordom Frederickom Robertsom v britsko-búrskej vojne o južnú Afriku dobyli mesto Bloemfontein.

1925

- V americkom štáte Tennessee postavili evolučnú teóriu mimo zákona.

1928

- V San Francisquito Valley neďaleko kalifornského Los Angeles sa pretrhala hrádza vodnej nádrže, pričom zahynulo okolo 700 ľudí a škody sa odhadovali na 15 miliónov dolárov.

1979

- Medzi štátmi Európskeho hospodárskeho spoločenstva (EHS) s výnimkou Veľkej Británie nadobudol platnosť európsky menový systém so spätnou platnosťou k 1.1.1979.

1988

- Do prevádzky uviedli najdlhší tunel pod vodou Seikan, spájajúci japonské ostrovy Honšú a Hokkaido.

1992

- Východné Turecko postihlo ťažké zemetrasenie (6,2 stupňa Richterovej stupnice), poškodená bola najmä provinčná metropola Erzincan a zahynulo najmenej 570 osôb.

1996

- Štyridsaťtriročný muž, ktorého polícia neskôr identifikovala ako Thomasa Hamiltona, zastrelil v telocvični základnej školy v škótskom Dunblane 16 detí vo veku od päť do šesť rokov a jednu učiteľku. Hamilton bol kedysi vedúcim skautského oddielu, odkiaľ ho pred viac ako 20 rokmi vylúčili za "nevhodné správanie".

1998

- Juhokórejský prezident Kim Te-džung udelil rozsiahlu všeobecnú amnestiu 5,5 milióna Kórejčanom. Amnestia sa týkala širokej škály trestných činov a priestupkov od politických väzňov až po tých, ktorí riadili motorové vozidlo pod vplyvom alkoholu.

2001

- Fundamentálne islamistické afganské vládnuce hnutie Taliban zničilo sochy obrovských Budhov z tretieho a piateho storočia v stredoafganskom Bamijáne.

Hudobný kalendár

Narodenia 13. marca
1933

Narodil sa Mike Stoller, Long Island, New York, USA, skladateľ a producent. Spolu s textárom Jerry Leiberom vytvorili jednu z najúspešnejších amerických autorských dvojíc. Stretli sa v 50. rokoch v Los Angeles, boli autormi úspešných piesní pre viacerých amerických interpretov druhej polovice 50. a 60. rokov, medzi nimi boli Elvis Presley, skupina Drifters alebo Coasters. Sú autormi známych hitov Hound Dog, Kansas City, Yakety Yak, Stand By Me, Jailhouse Rock, Love Potion No.9, Searchin či Lucky Lips.

1939

Narodil sa Neil Sedaka, Brooklyn, New York City, spevák a skladateľ. Od deviatich rokov sa učil hrať na klavíri. Už na strednej škole spolu so susedom a spolužiakom zároveň Howardom Greenfieldom začali skladať piesne. Tie najprv ponúkali iným spevákom - so skladbou Stupid Cupid bola veľmi úspešná Connie Francis - potom sa Neil rozhodol aj pre spievanie. V decembri 1958 mal v hitparáde prvú skladbu The Diary. V roku 1959 vydal prvú LP platňu Rock With Sedaka. Úspešnými pre neho boli hlavne 60. ale aj 70. roky. V hitparáde mal celkom 21 skladieb. Jeho najväčším hitom v 60. rokoch bola skladba Breaking Up Is Hard To Do, ktorá v auguste 1962 bola na prvom mieste amerického rebríčka. V 70. rokoch mal úspešné skladby Laughter In The Rain, ktorá bola prvá vo februári 1975 a Bad Blood, prvá v októbri 1975. Jeho diskografiu dnes tvorí viac ako štyridsať albumov a rôznych kompilácií.

1942

Narodil sa Scatman John (vlastným menom John Paul Larkin), El Monte, California, USA, americký jazzový interpret, spievajúci scat. Od dvanástich sa učil hre na klavíri. Od 70. rokov sa živil hraním po baroch a jazzových kluboch v Los Angeles a okolí. V roku 1990 presídlil do Berlína a preorientoval sa na scat, pri ktorom využil svoju logopedickú vadu. Popularitu v celej Európe si získal hitmi Scatman (Ski Ba Bob Ba Dop Bop, 1994) a Scatman's World (1995). V júli 1995 vyšiel jeho prvý a úspešný album Scatman's World. Vydal tri albumy, tretí Take Your Time v júni 1999. Zomrel 3. decembra 1999 v Los Angeles vo veku 57 rokov. Už po jeho smrti, v októbri 2002 vyšla hitová kompilácia The Best Of Scatman John.

1959

Narodil sa Ronnie Rogers, Shrewsbury, UK, rytmický gitarista skupiny T'Pau, ktorá vznikla v roku 1986 v anglickom Shropshire. V júni 1987 mali v hitparáde prvú skladbu Heart and Soul a v tom istom roku vydali aj debutový album Bridge Of Spies. V singlovej hitparáde mali osem skladieb, najúspešnejšou z nich bola China In Your Hand, ktorá v novembri 1987 viedla hitparádu. Rozišli sa v roku 1991, vydali tri albumy. Po ich rozchode vyšla v roku 1993 kompilácia The Very Best Of T'Pau. V roku 1998 obnovila speváčka Carol Decker činnosť skupiny.

1960

Narodil sa Adam Clayton (rodený Adam Charles Clayton), Chinnor, Oxfordshire, UK basový gitarista skupiny U2. V roku 1976 založili spolužiaci zo strednej školy skupinu Feedback. Odohrali pár miestnych vystúpení a  zmenili si názov na U2. Prvé skladby vychádzajú v septembri 1979 a vysielala ich hlavne rozhlasová stanica Radio 2 Irish. V októbri 1980 vydali prvý album Boy. V júli 1981 mali v singlovom rebríčku prvú skladbu Fire. Veľký úspech získal album The Joshua Three, ktorý vyšiel v marci 1987, z neho sú hity With Or Without You a I Still Haven't Found What I'm Looking For, oba sa dostali na čelo amerického rebríčka. Doposiaľ vydali dvanásť štúdiových albumov. Ten dvanásty No Line On The Horizon vyšiel 2. marca 2009. V novembri 2006 vyšla ich kompilácia 18 singles. V anglickom rebríčku TOP 30 mali zatiaľ 41 skladieb, z nich sedem sa dostalo až na prvú pozíciu. Skupina je držiteľom 22 cien Grammy. V roku 2005 ich uviedli do Rock and rollovej siene slávy.

Úmrtia 13. marca
1977

Zomrel František Krištof Veselý. Bol hviezda slovenskej operety, najväčší elegán slovenskej tanečnej hudby, nezabudnuteľná osobnosť so svojským šarmom a kúzlom, spevák, divadelný a filmový herec i režisér.