Pondelok 29. apríl 2024Meniny má Lea

Slafkovský natiahol bodovú sériu, Montreal však prehral s Washingtonom

Aliaksei Protas z Washingtonu Capitals sa teší z gólu proti Montrealu Canadiens počas tretej tretiny hokejového zápasu NHL v sobotu 17. februára 2024 v Montreale. Foto: TASR/AP

Víťazný gól Washingtonu však strelil v 52. minúte Alexej Protas. V drese hostí nastúpil v prvej obrane Martin Fehérváry, no

New York 18. februára (TASR) - Slovenský hokejista Juraj Slafkovský si pripísal asistenciu, no Montreal prehral v noci na nedeľu v NHL doma s Washingtonom 3:4. Najvyššie draftovaný hráč roku 2022 bodoval v ôsmom stretnutí v sérii a opäť vylepšil svoj klubový rekord v počte zápasov s bodom v tínedžerskom veku. V akcii bolo dokopy päť Slovákov. Pod holým nebom sa tešil z víťazstva Šimon Nemec (New Jersey), v prvom striedaní sa zranil Martin Fehérváry z Washingtonu a s vysokými prehrami sa museli zmieriť Erik Černák (Tampa Bay) a Martin Pospíšil (Calgary). Útočník Toronta Auston Matthews zaznamenal šiesty hetrik v sezóne, dvaja hráči dali prvý gól v NHL, Connor Bedard pomohol k zastaveniu série prehier Chicaga.

Slafkovský prihral Nickovi Suzukimu, ktorý v 50. minúte vyrovnal v presilovke na 3:3. Víťazný gól Washingtonu však strelil v 52. minúte Alexej Protas. V drese hostí nastúpil v prvej obrane Martin Fehérváry, no odohral iba jeden a pol minúty a pre zranenie v dolnej časti tela zo stretnutia odstúpil. Slovenský obranca sa zranil v prvom striedaní, Capitals tak takmer celý duel hrali s piatimi zadákmi. “Neviem rozsah zranenia, ale je možné, že nejaký čas vynechá,” povedal pre nhl.com na margo Fehérváryho zranenia tréner Spencer Carbery. Slafkovský odohral až 23 minút a 52 sekúnd, čím si vytvoril kariérne maximum. Počas zápasu hýril aktivitou, keď na súperovu bránku vyslal sedem striel. V závere mal pri hre Canadiens viacero dobrých šancí, ale brankára Darcyho Kuempera neprekonal. “Na konci sme mali dobrý tlak a nechýbalo veľa aby sme dostali zápas do predĺženia. Bol to veľký boj, škoda chýb, ktoré sme spravili. Tie nás stáli lepší výsledok,” povedal brankár Canadiens Jake Allen. Montreal prehral druhý duel za sebou a ôsmy z posledných jedenástich. Slafkovský sa stal len štvrtým hráčom narodeným mimo Severnej Ameriky, ktorý v tínedžerskom veku bodoval aspoň v ôsmich dueloch za sebou. Pred ním to dokázali Patrik Laine (15 a 8 v sezóne 2017-18), Andrej Svečnikov (11 a 9 v 2019-20) a Radek Dvořák (8 v 1996-97).

Šimon Nemec odohral svoj prvý zápas v NHL pod holým nebom a jeho New Jersey zdolalo pred 70.328 divákmi na MetLife Stadium v East Rutherforde “letcov” z Philadelhie 6:3. Slovenský obranca nebodoval, na ľade strávil takmer 21 a pol minúty, zaznamenal jednu strelu a dve trestné minúty. Po dva góly strelili Nico Hischier a Nathan Bastian, brankár Nico Daws zlikvidoval 45 striel. “Na tento zápas nikdy nezabudnem,” povedal kapitán “diablov” Hischier, ktorý pridal aj asistenciu. “Tento zápas sme mali v kalendári dlho zakrúžkovaný, bolo to niečo špeciálne a užili sme si to. Výkon aj výsledok nás môže nakopnúť,” dodal švajčiarsky útočník, ktorý otvoril skóre už v 32. sekunde. Bol to druhý najrýchlejší gól v zápasoch pod holým nebom, rekord drží Colby Armstrong (Pittsburgh), ktorý 1.1.2008 skóroval v Buffale v 21. sekunde. Aj Flyers mali dvojgólového strelca, bol ním Owen Tippett. Na tom istom štadióne sa bude hrať v nedeľu duel medzi newyorskými tímami Islanders a Rangers (21.00 SEČ).

Tampa Bay prehrala vo floridskom derby s Panthers vysoko 2:9. Po štyri body zaznamenali Matthew Tkachuk a Sam Bennett (obaja 2+2). “Panteri” vyhrali vonku jedenástykrát za sebou a sú len jedno víťazstvo na ľade súpera od vyrovnania rekordnej série NHL, ktorú držia Detroit Red Wings (2005-06) a Minnesota Wild (2014-15). Slovenský obranca v službách Lightning odohral 15 a pol minúty, zaznamenal mínusový bod a až 19 trestných minút. Najskôr mal dva menšie tresty a v tretej tretine sa pobil s Jonahom Gadjovichom a inkasoval trest na 5+10 minút. “Blesky” začali dobre, keď v 24. sekunde otvoril skóre Brandon Hagel, ale v ďalšom priebehu dominovali hostia. “Pre našich divákov to bol 26 sekúnd fantastický zápas. Potom bol na ľade len jeden tím, ktorý bol jasne lepší a zaslúžene vyhral. Vyhrávali súboje, lepšie korčuľovali, boli lepší v špeciálnych tímoch, keby sa hralo o tom, kto bude lepší v reklamných prestávkach, tak aj v tom by asi vyhrali,” hneval sa tréner Tampy Bay Jon Cooper.

V akcii bol aj Martin Pospíšil, ale jeho Calgary vyšlo doma naprázdno a prehralo s Detroitom 0:5. Slovenský útočník odohral 13 minút, mal mínusový bod a trikrát vystrelil na bránku Red Wings. Zaznamenal až šesť bodyčekov a aj šesť trestných minút. Skvelý výkon v bránke “červených krídel” podal James Reimer, ktorý zlikvidoval 38 striel a zaznamenal druhý shutout v sezóne. Patrick Kane strelil gól, pridal aj asistenciu a bodoval v štvrtom zápase po návrate zo zranenia. Kane potrebuje ešte jednu asistenciu, aby sa stal tretím Američanom s 800 asistenciami v NHL. Túto métu prekonali zatiaľ Phil Housley (894) a Mike Modano (813).

Auston Matthews zaznamenal druhý hetrik za sebou, šiesty v sezóne, pridal k nemu aj dve asistencie a Toronto deklasovalo Anaheim 9:2. Matthews sa stal desiatym hráčom v histórii a prvým od sezóny 1995-96, ktorý dosiahol šesť hetrikov v jednej sezóne. Naposledy sa to podarilo Mariovi Lemieuxovi v drese Pittsburghu. “Ťažko vyjadriť pocity, keď vás spájajú s takýmto menom. Neviem čo mám povedať, ale každopádne je to fantastické,” povedal Matthews, ktorý dal v tejto sezóne 48 gólov v 52 zápasoch.

Bruins prehrali štvrtýkrát za sebou, keď tentokrát doma nestačili na Los Angeles. O víťazstve Kings rozhodol v predĺžení 21-ročný obranca Brandt Clarke, ktorý si odpykal v extra čase trest za vylúčenie a okamžite po naskočení z trestnej lavice premenil sólový nájazd. Predlžovalo sa aj v Dallase, kde o víťazstve Edmontonu 4:3 rozhodol v presilovke svojim druhým gólom v zápase obranca Evan Bouchard. Do tretice rozhodol obranca v predĺžení aj duel medzi Minnesotou a Buffalom, Sabres vyhrali na ľade súpera 3:2, keď rozhodol Henri Jokiharju. V drese Wild strelil svoj prvý gól v NHL obranca Declan Chisholm.

Connor Bedard bodoval aj v druhom zápase po návrate po zranení, gólom a asistenciou pomohol Chicagu k víťazstvu 3:2 nad Ottawou. Víťazný gól strelil necelé dve minúty pred koncom Jason Dickinson. Blackhawks ukončili sériu ôsmich prehier.

Mark Scheifele strelil gól, pridal tri asistencie a Winnipeg vyhral na ľade Vancouveru 4:2. Prvý gól v drese Jets po výmene z Montrealu strelil Sean Monahan.

NHL - sumáre:

Boston Bruins - Los Angeles Kings 4:5 pp (2:1, 1:1, 1:2 - 0:1)

Góly: 9. van Riemsdyk (Frederic, Shattenkirk), 15. van Riemsdyk (McAvoy, Pastrňák), 34. Richard (Boqvist, Lauko), 48. Frederic (Geekie, van Riemsdyk) - 12. Roy (Lewis, Englund), 37. Gavrikov (Clarke, Dubois), 46. Laferriere (Dubois, Byfield), 59. Kopitar (Doughty, Arvidsson), 65. Clarke (Danault). Brankári: Ullmark - Rittich, strely na bránku: 32:35.

Dallas Stars - Edmonton Oilers 3:4 pp (0:0, 3:3, 0:0 - 0:1)

Góly: 22. Marchment (Johnston, Duchene), 25. Harley (Duchene, Heiskanen), 40. Duchene (Marchment, Harley) - 23. Bouchard (Ekholm, Perry), 27. Perry (McDavid, Draisaitl), 39. Ryan (Nugent-Hopkins), 61. Bouchard (Draisaitl). Brankári: Oettinger - Pickard, strely na bránku: 27:24.

Chicago Blackhawks - Ottawa Senators 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)

Góly: 14. Foligno (Kurashev, Bedard), 31. Bedard (Kurashev), 59. Dickinson (Johnson, Anderson) - 16. Stützle (Giroux, Joseph), 29. Chychrun (Tarasenko, Stützle). Brankári: Mrázek - Korpisalo, strely na bránku: 22:42.

Calgary Flames - Detroit Red Wings 0:5 (0:2, 0:2, 0:1)

Góly: 15. Kane (Seider, Fabbri), 16. Compher (Raymond, DeBrincat), 26. Larkin (Kane, Gostisbehere), 27. Perron (Copp, Veleno), 56. Raymond (Seider). Brankári: Markström (27. Vladař) - Reimer, strely na bránku: 38:21.

Minnesota Wild - Buffalo Sabres 2:3 pp (0:0, 0:0, 2:2 - 0:1)

Góly: 45. Eriksson Ek (Kaprizov), 52. Chisholm (Johansson, Rossi) - 41. Mittelstadt (Jokiharju), 60. Greenway (Thompson, Dahlin), 62. Jokiharju (Tuch, Thompson). Brankári: Gustavsson - Luukkonen, strely na bránku: 32:28.

St. Louis Blues - Nashville Predators 2:5 (1:1, 0:1, 1:3)

Góly: 20. Kyrou (Thomas, Krug), 53. Walker (Hayes, Leddy) - 5. Sissons, 34. Evangelista (Lauzon), 47. Forsberg (Josi, O'Reilly), 48. Schenn (McDonagh, Sherwood), 59. O'Reilly (Nyquist, Forsberg). Brankári: Binnington - Saros, strely na bránku: 37:33.

Tampa Bay Lightning - Florida Panthers 2:9 (1:4, 0:2, 1:3)

Góly: 1. Hagel (Cirelli), 51. Point (Kučerov, Hedman) - 8. Montour (Bennett), 13. Bennett (Tkachuk, Kulikov), 18. Stenlund (Lomberg, Mahura), 19. Forsling, 21. Tkachuk (Barkov, Montour), 22. Tkachuk (Verhaeghe, Montour), 42. Verhaeghe (Bennett, Tkachuk), 42. Bennett (Rodrigues, Lundell), 45. Verhaeghe (Forsling, Reinhart). Brankári: Vasilevskij (41. Johansson) - Bobrovskij, strely na bránku: 30:30.

Montreal Canadiens - Washington Capitals 3:4 (1:2, 1:0, 1:2)

Góly: 6. Xhekaj (Roy, Armia), 37. Newhook (Armia), 50. Suzuki (SLAFKOVSKÝ, Matheson) - 4. Mantha (Jensen, Protas), 11. Oshie (Strome, Ovečkin), 44. Milano (Pacioretty, Edmundson), 52. Protas (Dowd, Mantha). Brankári: Allen - Kuemper, strely na bránku: 31:34.

Toronto Maple Leafs - Anaheim Ducks 9:2 (4:1, 4:0, 1:1)

Góly: 4. Matthews (Knies, Marner), 7. McMann (Robertson, Lajoie), 11. McCabe (Nylander, Domi), 18. Nylander (Liljegren, Matthews), 21. Matthews (Marner, Nylander), 23. Bertuzzi (Matthews, Liljegren), 26. Matthews (Knies, McCabe), 38. McMann (Domi, Liljegren), 58. Robertson (McMann) - 12. Vatrano (Strome, Silfverberg), 56. Strome (Lindström, Killorn). Brankári: Jones - Dostál (21. Gibson), strely na bránku: 32:21.

New Jersey Devils - Philadelphia Flyers 6:3 (2:0, 2:2, 2:1)

Góly: 1. Hischier (Palát, Marino), 14. Toffoli (J. Hughes, Smith), 37. Smith (Palát, Hischier), 38. Bastian (Meier, Lazar), 43. Hischier (Bratt, Marino), 59. Bastian (Haula, Lazar) - 28. Tippett (Konecny, Zamula), 39. Tippett (Konecny, Frost), 50. Seeler (Laughton, Walker). Brankári: Daws - Ersson, strely na bránku: 40:48.

Vancouver Canucks - Winnipeg Jets 2:4 (0:0, 2:2, 0:2)

Góly: 21. Juulsen (Garland, Michejev), 35. Myers - 26. Vilardi (Scheifele, Pionk), 30. Monahan (Vilardi, Scheifele), 48. Vilardi (Connor, Scheifele), 50. Scheifele (Connor, Schmidt). Brankári: Demko - Hellebuyck, strely na bránku: 37:28.

San Jose Sharks - Columbus Blue Jackets 3:4 (1:2, 2:1, 0:1)

Góly: 4. Duclair, 28. Duclair (Zetterlund, Addison), 36. Zetterlund (Addison, Granlund) - 16. Werenski (Gaudreau, Roslovic), 17. Marčenko (Činachov, Gudbranson), 28. Voronkov (Činachov, Gudbranson), 60. Jenner (Gaudreau, Provorov). Brankári: Kahkonen - Merzlikins, strely na bránku: 31:41.

Vegas Golden Knights - Carolina Hurricanes 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)

Góly: 11. Marchessault (Roy, Barbašov) - 22. Svečnikov (Jarvis, Pesce), 41. Jarvis (Staal, Skjei), 47. Noesen (Kotkaniemi, Nečas). Brankári: Hill - Martin, strely na bránku: 30:28.

Juraj Slafkovský (Montreal) 23:52 0 1 1 0 7 0

Erik Černák (Tampa Bay) 15:34 0 0 0 -1 2 19

Martin Pospíšil (Calgary) 12:56 0 0 0 -1 3 6

Šimon Nemec (New Jersey) 21:23 0 0 0 0 1 2

Martin Fehérváry (Washington) 01:36 0 0 0 0 0 0

/pozn.: počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/