NHL: Černák asistoval a pobil sa, Stamkos s deviatym hetrikom

Slovenský obranca Tampy Erik Černák ( vpravo) v pästnom súboji s hráčom Rangers Mattom Beleskeyom v zápase zámorskej NHL New York Rangers - Tampy Bay Lightning v Tampe 10. decembra 2018. Foto: TASR/AP

Dvadsaťjedenročný Černák za lídra súťaže odohral takmer 16 minút, okrem asistencie si zapísal jeden plusový bod, päťminútový trest za bitku, štyri strely a dva bodyčeky.

New York 11. decembra (TASR) - Slovenský hokejový obranca Erik Černák prispel jednou asistenciou k domácemu víťazstvu Tampy Bay Lightning 6:3 nad New Yorkom Rangers v zápase zámorskej NHL. Tampa Bay vyhrala siedmy zápas za sebou, ústrednou postavou duelu bol domáci kapitán Steven Stamkos. Dvadsaťosemročný kanadský center strelil hetrik a dostal sa cez hranicu 700 bodov v profilige.

"Blesky" po prvej dvadsaťminútovke prehrávali 1:2, postupne sa ale dostali do tempa a napokon nasúkali hosťom poltucet. "V prvej tretine na nás hostia vybehli. No dobré tímy vedia nájsť spôsob, ako upokojiť hru a zareagovať. Myslím si, že druhá tretina bola z našej strany výborná a od nej sme sa odrazili. Momentálne máme z našich výkonov veľmi dobrý pocit," pochvaľoval si Stamkos. Ten strelil už svoj deviaty hetrik v NHL a utvoril ním klubový rekord, keď prekonal zápis Martina St. Louisa (8). Stamkos má na konte 701 bodov (363+338) v 696 zápasoch. "Cítim sa momentálne vynikajúco, sebavedome, dostávam sa do pozícií, z ktorých sa dá strieľať. A takisto mám šťastie na odrazené puky," poznamenal Stamkos. Predtým posledný trojgólový zápas zaznamenal 13. októbra 2014 proti Montrealu. "Viem, že ubehol dlhý čas od môjho posledného hetriku. Dúfam, že na ďalší nebudem čakať tak dlho," dodal s úsmevom.

Dvadsaťjedenročný Černák odohral za lídra súťaže takmer 16 minút, okrem asistencie si zapísal jeden plusový bod, 5-minútový trest za bitku, štyri strely a dva bodyčeky. Slovenský bek sa v tretej tretine pobil s Mattom Beleskeym a v pästnom súboji mal navrch. Pre Černáka to bola prvá bitka v NHL. "Jazdcom" nestačili ani dva presné zásahy Kevina Hayesa.

Pittsburgh sa mohol na ľade NY Islanders spoľahnúť na svojho brankára Caseyho DeSmitha, ktorý v riadnom hracom čase a predĺžení inkasoval iba raz z 26 striel a v záverečnom rozstrele doviedol Penguins k výhre 2:1 po nájazdoch. "Celý večer bol skvelý a predviedol niekoľko dôležitých zákrokov," povedal pre nhl.com tréner "tučniakov" Mike Sullivan na adresu brankára, ktorý má v uplynulých deviatich štartoch bilanciu 6-1-2. Newyorskému tímu sa pri krosčeku Krisa Letanga zranil útočník Cal Clutterbuck.

Oporou Detroitu v dueli s Los Angeles (3:1) bol Jimmy Howard, ktorý zlikvidoval až 42 súperových striel. Čisté konto mu pokazil až v 54. minúte Anže Kopitar. Kings v tretej dvadsaťminútovke prestrieľali Red Wings 19:4, ale bodovo vyšli naprázdno. "Nehrali sme dostatočne dobre, súper nás vo viacerých smeroch prevýšil, no Jimmy nám dal šancu vyhrať tento zápas," konštatoval tréner víťazného tímu Jeff Blashill.

Sumáre NHL:

NEW YORK ISLANDERS – PITTSBURGH PENGUINS 1:2 pp (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)
27. Beauvillier (Bailey, Barzal) – 43. Brassard (Guentzel), rozh. nájazd Guentzel. Brankári: Lehner - DeSmith, strely na bránku: 26:24, 13.917 divákov.

DETROIT RED WINGS – LOS ANGELES KINGS 3:1 (1:0, 2:0, 0:1)
7. Cholowski (Ehn, de La Rose), 27. Nielsen (Vanek, Athanasiou), 39. Larkin – 54. Kopitar (Iafallo, Brown). Brankári: Howard - Quick, strely na bránku: 21:43, 18.322 divákov.

TAMPA BAY LIGHTNING – NEW YORK RANGERS 6:3 (1:2, 2:0, 3:1)
5. Stamkos (Hedman, Miller), 27. Stamkos (Hedman, Point), 33. McDonagh (Point, Kučerov), 51. Cirelli (ČERNÁK), 51. Stamkos (Palát, Coburn), 60. Cirelli (Killorn, Miller) – 13. Hayes (Strome, Namestnikov), 16. Hayes (Vesey), 58. Fast (Chytil). Brankári: Domingue - Lundqvist, strely na bránku: 36:26, 19.092 divákov.

SAN JOSE SHARKS – NEW JERSEY DEVILS 5:2 (2:1, 2:1, 1:0)
16. Meier (Hertl), 19. Pavelski (Dillon, E. Karlsson), 28. Šimek (Radil, Burns), 35. Meier (Donskoi), 55. Hertl (Labanc, Pavelski) – 13. Stafford (Severson, Greene), 29. Greene (Palmieri, Hischier). Brankári: Jones - Kinkaid, strely na bránku: 34:24, 17.097 divákov.