Nedela 28. apríl 2024Meniny má Jarmila

Florida dosiahla 6. víťazstvo za sebou a naďalej je líder východu

Brankár Floridy Panthers Sergej Bobrovskij (72) a center Anton Lundell (15) oslavujú po tom, čo Panthers porazili Ottawu Senators 3:2 počas predĺženia hokejového zápasu NHL v utorok 20. februára 2024 v Sunrise na Floride. Foto: TASR/AP

Slovenský obranca Šimon Nemec z New Jersey si pripísal asistenciu na úvodnom góle svojho tímu na ľade Washingtonu.

New York 21. februára (TASR) - Hokejisti Floridy potvrdili pozíciu favorita a proti Ottawe dosiahli v nočnom zápase NHL šieste víťazstvo za sebou a desiate z uplynulých jedenástich duelov. "Panteri" sa udržali na priebežnom 1. mieste vo Východnej konferencii, na konte majú 78 bodov. O jeden menej nazbierali hokejisti Bostonu a New Yorku Rangers.

Zo súboja, v ktorom proti sebe nastúpili bratia Matthew a Brady Tkachukovci, vzišiel spokojnejší útočník Floridy, ktorý asistoval na víťaznom góle Antona Lundella v predĺžení. Obranca "panterov" Aaron Ekblad otvoril skóre už po 19 sekundách, čím dosiahol druhý najrýchlejší gól obrancu v klubovej histórii. Rekord naďalej drží Slovák Róbert Švehla, ktorý skóroval už v 14. sekunde. Pre Ottawu to bola tretia prehra z predchádzajúcich štyroch duelov. "

Aj "jazdci" zabodovali naplno, keď zdolali Dallas 3:1. Bolo to pre nich už ôsme víťazstvo v rade, z uplynulých 11 zápasov majú bilanciu 9-1-1. Stars neuspeli v uplynulých troch dueloch a k lepšiemu výsledku im nepomohlo ani 42 striel na bránku. Oporou newyorského tímu bol brankár Igor Šesťorkin, ktorý inkasoval iba raz a dosiahol 97,62-percentnú úspešnosť zákrokov. Najväčší aplauz si vyslúžil v 38. minúte, keď za stavu 2:1 pohotovým "semaforom" do lapačky zneškodil strelu Wyatta Johnstona. "Myslím si, že to bol ich najlepší hráč, ale aj náš brankár bol naozaj dobrý. Hrali sme až do konca, dali sme do toho všetko," uviedol Pete DeBoer, tréner Dallasu podľa nhl.com. Jeho náprotivok z Rangers tiež vyzdvihol Šesťorkina: "Dnes urobil všetko, čo mal, aby sme zvíťazili. Bol fantastický," povedal Peter Laviolette, ktorý pochválil aj strelca druhého gólu "jazdcov" Kaapa Kakka. Ten bol v prebiehajúcej sezóne často terčom kritiky zo strany fanúšikov NYR pre slabšiu produktivitu, ale v uplynulých piatich zápasoch získal päť kanadských bodov. "Dnes odohral ďalší vydarený zápas. Na ľade vyzerá čoraz viac sebavedomo a dal naozaj pekný gól."

Slovenský obranca Šimon Nemec z New Jersey si pripísal asistenciu na úvodnom góle svojho tímu na ľade Washingtonu. "Diabli" však podľahli Capitals 2:6, pre Nemca to bol 15. kanadský bod v 34. stretnutí, pričom bodoval po šiestich dueloch. Nastúpil v prvej obrannej dvojici vedľa Jonasa Siegenthalera, ktorý sa vrátil po zlomenine nohy. Slovenský obranca odohral celkovo 18:26 minúty a najviac upútal asistenciou, keď v 16. minúte vybojoval puk v pásme súpera po tom, čo nadvihnutím hokejky odzbrojil skúseného útočníka TJ Oshieho a pohotovou asistenciou pomohol ku gólu Alexandrovi Holtzovi.

Pravé krídlo Washington Capitals T. J. Oshie (77) prichádza na oslavu so spoluhráčmi po góle ľavého krídla Alexa Ovečkina (8) proti New Jersey Devils počas tretej tretiny hokejového zápasu NHL v utorok 20. februára 2024 vo Washingtone.

Devils prehrali vonku štvrtý z uplynulých piatich zápasov, hoci domácich prestrieľali 39:26. Dvomi gólmi sa na víťazstve Capitals podieľal útočník Alexander Ovečkin, ktorý dosiahol osem presných zásahov z predchádzajúcich ôsmich zápasov. V základnej časti strelil už celkovo 838 gólov a februárovou gólovou formou znovu rozprúdil debaty o šanciach na prekonanie historického rekordu Waynea Gretzkého, ktorý strelil 894 gólov. Washingtonu chýbal slovenský obranca Martin Fehérváry, ktorý v sobotňajšom stretnutí na ľade Montrealu utrpel zranenie v dolnej časti tela a podľa vyjadrenia klubu by mal "dlhší čas absentovať." Duel pre zranenie nedohral útočník Washingtonu Nic Dowd. Devils sú priebežne na 9. mieste so 4-bodovou stratou na ôsmy Detroit. Capitals zvíťazili v druhom zápase za sebou a za New Jersey zaostávajú už iba o dva body. "Vedeli sme, že v tabuľke sme tesne za týmto mužstvom, preto sú tieto dva body veľmi cenné," povedal útočník Connor McMichael, ktorý prvýkrát v sezóne strelil dva góly. S dôležitosťou zápasu súhlasil aj kapitán "diablov" Nico Hischier: "Je to pre nás ťažká prehra a nepríjemná strata bodov. Sme z toho frustrovaní."

Hráči Pittsburghu prehrali na domácom ľade s New Yorkom Islanders 4:5 po predĺžení. Víťazný gól strelil v 61. minúte obranca Adam Pelech. "Hráči súpera akoby stáli na mieste a tak som to skúsil využiť. Je to pre nás veľké víťazstvo. Pri pohľade na tabuľku v tejto sezóne je jasné, že sa musíme naštartovať k úspešnej sérii, aby sme si upevnili pôdu pod nohami," uviedol Pelech. Islanders odohrali tretí zápas za sebou, o ktorého výsledku sa muselo rozhodnúť po riadnom hracom čase a zvíťazili prvýkrát po troch prehrách. Pre "tučniakov" to bola piata prehra z prechádzajúcich šiestich zápasov. "Myslím si, že sme hrali dobre, zaslúžili sme si dva body a zvíťaziť v riadnom hracom čase. Viem však, že z mojej strany to dnes nebolo najlepšie," povedal brankár Alex Nedeljkovic, ktorý mal 84,85-percentnú úspešnosť zákrokov po tom, čo inkasoval 5 gólov z 28 striel.

Hokejisti Winnipegu zvíťazili nad Minnesotou 6:3 a dosiahli štvrté víťazstvo z uplynulých piatich duelov. Po prehre 3:6 s Calgary si napravili chuť víťazstvom s rovnakým skóre a naďalej sú na priebežnom 4. mieste v Západnej konferencii. "V každom zápase sa vyskytnú nejaké chyby, nikdy to nebude dokonalé. Ale sme, samozrejme, radi, že sme zvíťazili a máme dôvod na lepšiu náladu," uviedol Adam Lowry, útočník Winnipegu. Wild inkasovali druhýkrát v rade minimálne 6 gólov, keď predtým zvíťazili nad Vancouverom divoko 10:7. "Dovolili sme im príliš veľa. Bolo tam viacero striel, ktoré som nevidel i také, ktoré v poslednom momente zmenili smer," uviedol Marc-Andre Fleury, brankár Minnesoty.

V nočnom šlágri Západnej konferencie zvíťazilo Colorado nad lídrom celej súťaže Vancouverom 3:1. Dvomi presnými zásahmi k tomu pomohol útočník Ryan Johansen, pre ktorého to bol tretí dvojgólový zápas v sezóne: "Je to skvelý pocit. Potvrdzuje sa mi, že stále treba tvrdo pracovať. Dúfam, že budem naďalej pomáhať nášmu tímu." Canucks prehrávali v tretej tretine 1:2, keď sa snažili vystupňovať tlak, no podľa trénera Ricka Toccheta im nádej na vyrovnanie vzalo dvojminútové vylúčenie obrancu Iana Colea za podrazenie: "Je veľmi nepríjemné byť vylúčení v takej situácii. Nie som si istý, či to bolo správne posúdené." Vancouver sa následne pokúsil vyrovnať počas hry bez brankára, ale do prázdnej bránky dostal tretí gól z hokejky Artturiho Lehkonena. Prihral mu naň Nathan MacKinnon, ktorý vďaka tomu bodoval vo všetkých 27 domácich zápasoch sezóny. Canucks prvýkrát v sezóne nebodovali v troch zápasoch za sebou.

Hráči Los Angeles dosiahli štvrté víťazstvo v rade, keď najslabší tím Východnej konferencie Columbus zdolali 5:1. V zápase najviac upútal útočník Quinton Byfield, ktorý otvoril skóre v 19. minúte efektnou akciou, v ktorej v individuálnom úniku posunul puk pomedzi korčule obrancu Zacha Werenského a prekonal brankára Elvisa Merzlikinša. V zápase predčasne skončil domáci útočník Viktor Arvidsson pre zranenie v dolnej časti tela.

NHL - sumáre:

Florida Panthers - Ottawa Senators 3:2 po predĺžení (1:0, 1:0, 0:2, 1:0)
Góly
: 1. Ekblad (Verhaeghe, Reinhart), 18. Montour, 62. Lundell (Tkachuk, Montour) - 46. Chabot, 49. Stützle (Giroux, Chabot). Brankári: Bobrovskij - Korpisalo, strely na bránku: 34:30

New York Rangers - Dallas Stars 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)

8. Fox (Panarin, Lindgren), 49. Kakko (Gustafsson, Miller), 59. Trocheck (Kreider, Zibanejad) - 30. Heiskanen (Benn, Pavelski). Brankári: Šesťorkin - Wedgewood, strely na bránku: 26:42

Pittsburgh Penguins - New York Islanders 4:5 pp (1:0, 1:3, 2:1 - 0:1)

13. Pettersson (Rakell, Karlsson), 37. Eller (Ruhwedel, Graves), 53. Puustinen (Letang, Smith), 54. O´Connor (Malkin) - 24. Nelson (Pulock, Pelech), 27. Barzal (Sorokin), 34. Holmström, 51. Reilly (Nelson, Lee), 61. Pelech (Barzal, Horvat). Brankári: Nedeljkovic - Sorokin, strely na bránku: 41:33

Washington Capitals - New Jersey Devils 6:2 (1:1, 1:0, 4:1)

1. McMichael (Protas, Sandin), 25. McMichael, 45. Strome (Ovečkin, Milano), 49. Ovečkin (Strome), 53. Sgarbossa (Carlsson, Pacioretty), 60. Ovečkin (Strome, Oshie) - 16. Holtz (NEMEC), 56. Haula (Toffoli, Smith). Brankári: Lindgren - Daws, strely na bránku: 26:39

Winnipeg Jets - Minnesota Wild 6:3 (2:0, 1:1, 3:2)

10. Vilardi (Connor, Morrissey), 10. Appleton (Lowry, Niederreiter), 22. Connor (Vilardi, DeMelo), 50. Vilardi (Morrissey, Connor), 51. Monahan (DeMelo, Ehlers), 58. Niederreiter (Lowry) - 35. Rossi (Chisholm, Gaudreau), 53. Kaprizov (Eriksson Ek, Zuccarello), 55. Rossi (Kaprizov). Brankári: Brossoit - Fleury, strely na bránku: 30:39

Colorado Avalanche - Vancouver Canucks 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)

23. Johansen (Johnson, Toews), 42. Johansen (Parise), 60. Lehkonen (MacKinnon, Rantanen) - 11. Miller (Boeser, Hughes). Brankári: Georgijev - Demko, strely na bránku: 27:25

Vegas Golden Knights - Nashville Predators 3:5 (1:2, 0:2, 2:1)

15. Pietrangelo (Martinez, Stephenson), 41. Karlsson (Roy, Theodore), 58. Amadio (Martinez, Cotter) - 6. Evangelista (Josi, McDonagh), 20. Glass (Josi, Trenin), 29. Novak (McDonagh, Carrier), 36. Smith (McCarron, Sherwood), 59. Nyquist. Brankári: Hill - Lankinen, strely na bránku: 26:40

Los Angeles Kings - Columbus Blue Jackets 5:1 (1:0, 2:1, 2:0)

19. Byfield, 22. Dubois (Clarke, Talbot), 32. Dubois (Byfield, Turcotte), 56. Fiala (Doughty, Kempe), 60. Doughty (Moore, Danault) - 25. Boqvist (Jenner, Roslovic). Brankári: Talbot - Merzlikinš, strely na bránku: 36:34

Slovák v akcii:

Šimon Nemec (New Jersey) 18:26 0 1 1 0 0 0

/pozn.: počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/