NHL: Pánik strelil jediný gól Arizony pri vysokej prehre s Chicagom

Richard Pánik, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Presadil sa v 5. minúte, keď svojím dvanástym zásahom v sezóne otvoril skóre, no v ďalšom priebehu dávali góly už iba domáci.

Washington 12. marca (TASR) - Slovenský hokejista Richard Pánik strelil v NHL jediný gól Arizony, ktorá prehrala v noci na utorok na ľade Chicaga vysoko 1:7. Presadil sa v 5. minúte, keď svojím dvanástym zásahom v sezóne otvoril skóre, no v ďalšom priebehu dávali góly už iba domáci.

Pánik skóroval proti svojmu bývalému klubu bekhendovou dorážkou vlastnej strely. Ešte do konca prvej tretiny však Blackhawks vývoj otočili a nadelili súperovi sedmičku. "Na tento zápas musíme čím skôr zabudnúť. Chalanom som povedal, že nás ku koncu sezóny čakajú ešte ťažšie súboje, intenzita sa bude iba stupňovať," uviedol podľa nhl.com tréner "kojotov" Rick Tocchet. Hrdinom duelu bol Brendan Perlini, ktorý prišiel do Chicaga vlani v novembri práve z Arizony. Na víťazstve sa podieľal hetrikom, svojím premiérovým v profiligovej kariére. "Samozrejme, cítim sa úžasne. Najmä som chcel, aby sme tento zápas vyhrali, že som k tomu prispel hetrikom, je čosi navyše. Tento duel si zapamätám do konca života," vyznal sa 22-ročný krídelník, ktorý v rokoch 2016 až 2018 nastúpil v drese Coyotes v 153 stretnutiach. Pánik odohral 18 minút aj s jednou mínuskou, tromi strelami a šiestimi "hitmi". Coyotes prehrali druhý zápas z uplynulých 10. V prípade víťazstva mohli byť na postupovej pozícii, momentálne ich od Minnesoty, ktorá si drží druhú voľnú kartu v Západnej konferencii, delí jeden bod.

V ďalšom nočnom stretnutí si Edmonton poradil s NY Rangers 3:2 po predĺžení a na priečku zaručujúcu účasť v play off stráca päť bodov. Hlavnou postavou zápasu bol Leon Draisaitl, ktorý v riadnom hracom časom asistoval pri oboch góloch Oilers a v 35. sekunde predĺženia rozhodol o triumfe domáceho tímu. Nemecký útočník si predĺžil bodovú šnúru na 14 zápasov. "Každý bod je pre nás cenný. Vieme, v akej sme situácii, snažíme sa vyšplhať nahor. Dosiahli sme dôležité víťazstvo," zdôraznil Draisaitl. Slovenský obranca v službách "olejárov" Andrej Sekera vyslal počas 23 a pol minúty na ľade na súperovu bránku jednu strelu, zaznamenal aj plusový bod a zblokoval štyri strely.

Zo súboja dvoch slovenských obrancov vyšiel víťazne Erik Černák, ktorého Tampa Bay uspela v šlágri Východnej konferencie na ľade Toronta v zostave s Martinom Marinčinom 6:2. Zhodne dvoma gólmi sa na výhre Lightning podieľali Tyler Johnson a Cedric Paquette. "Blesky" dosiahli métu 110 bodov v 70. zápase sezóny, čo dokázali ako siedmy tím v profiligovej histórii. Na čele ligovej tabuľky majú už 17-bodový náskok pred druhým Bostonom. Černák odohral 19 a pol minúty s bilanciou dva plusové body, päť striel a jeden menší trest za nedovolené bránenie. Marinčin si pripísal strelu za 17 a trištvrte minúty v akcii.

Ottawa bez zraneného Christiána Jaroša prehrala vo Philadelphii 2:3. Hráči New Yorku Islanders zdolali doma Columbus 2:0. V tomto ročníku vyhrali na nulu už deväťkrát a len jeden takýto duel ich delí od vyrovnania klubového rekordu zo sezóny 1975/1976 (10). "Ostrovanov" podržal Thomas Greiss, ktorý zneškodnil všetkých 31 striel súpera (ďalších 16 jeho spoluhráči zblokovali) a dosiahol piate čisté konto v sezóne a 13. v profiligovej kariére. Nemecký brankár vychytal shutout v druhom zápase proti Blue Jackets za sebou a ťahá proti nim sériu 151 minút a 27 sekúnd bez inkasovaného gólu.

Čistý štít si v noci udržal aj Martin Jones, ktorý pomohol 24 zákrokmi k víťazstvu San Jose 3:0 v aréne Minnesoty. Bol to pre neho tretí shutout v sezóne a 22. celkovo v NHL. Sharks sa po piatom triumfe v sérii posunuli na čelo Pacifickej divízie i Západnej konferencie o bod pred Calgary. Nulou sa mohol pochváliť aj Petr Mrázek, ktorý doviedol 38 zákrokmi Carolinu k výhre 3:0 na ľade Colorada. Český brankár zaznamenal štvrté čisté konto v ročníku a 18. v ligovej kariére, svoju víťaznú sériu si predĺžil na šesť zápasov. Hurricanes dosiahli prvý triumf na ľade Avalanche v riadnom hracom čase, odkedy sa oba kluby presťahovali.

NHL - sumáre:

NEW YORK ISLANDERS – COLUMBUS BLUE JACKETS 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
7. Pulock (Clutterbuck, Pelech), 59. Lee (Filppula). Brankári: Greiss - Bobrovskij, strely na bránku: 20:31, 11.827 divákov.

PHILADELPHIA FLYERS – OTTAWA SENATORS 3:2 (0:1, 3:0, 0:1)
23. Lindblom (Couturier, Gostisbehere), 27. Raffl (Patrick), 40. Laughton (Konecny, Raffl) – 10. Tierney (Harpur, Balcers), 58. Chlapík (Smith, Chabot). Brankári: Elliott - Anderson, strely na bránku: 36:22, 18.193 divákov.

TORONTO MAPLE LEAFS – TAMPA BAY LIGHTNING 2:6 (0:2, 1:3, 1:1)
32. Matthews (Johnsson, Zajcev), 60. Brown (Marleau, Kadri) – 11. Johnson (McDonagh, Kučerov), 19. Cirelli (Sergačov, Killorn), 25. Johnson (Point, McDonagh), 25. Palát (Coburn, Rutta), 39. Paquette (Hedman, Gourde), 46. Paquette (Gourde, Rutta). Brankári: Anderson (25. Sparks) - Vasilevskij, strely na bránku: 28:42, 19.491 divákov.

MINNESOTA WILD – SAN JOSE SHARKS 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)
35. Goodrow (Vlasic, Heed), 45. Hertl (Meier, Nyquist), 51. Couture (z tr. strieľania). Brankári: Dubnyk - Jones, strely na bránku: 24:29, 18.907 divákov.

CHICAGO BLACKHAWKS – ARIZONA COYOTES 7:1 (2:1, 4:0, 1:0)
7. Perlini (Seabrook, DeBrincat), 9. Saad (Toews, Gustafsson), 24. Perlini (Strome, Kahun), 27. Kunitz (Kämpf, Krüger), 29. Kane (Anisimov, Kahun), 35. Toews (tr. strieľanie), 60. Perlini (DeBrincat, Murphy) – 5. PÁNIK (Dvorak). Brankári: Crawford - Kuemper (27. Pickard), strely na bránku: 34:25, 21.574 divákov.

COLORADO AVALANCHE – CAROLINA HURRICANES 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)
31. Hamilton (Williams, Svečnikov), 48. Svečnikov (Teräväinen, Faulk), 58. Svečnikov. Brankári: Grubauer - Mrázek, strely na bránku: 38:33, 16.711 divákov.

EDMONTON OILERS – NEW YORK RANGERS 3:2 pp (2:0, 0:1, 0:1 - 1:0)
7. McDavid (Chiasson, Draisaitl), 9. Benning (Draisaitl, Kassian), 61. Draisaitl (McDavid, Nurse) – 32. Lemieux (Shattenkirk), 42. Howden (Lemieux, Claesson). Brankári: Koskinen - Georgiev, strely na bránku: 33:30, 18.347 divákov.

Erik Černák (Tampa Bay) 19:37 0 0 0 +2 5 2
Martin Marinčin (Toronto) 17:46 0 0 0 0 1 0
Richard Pánik (Arizona) 18:05 1 0 1 -1 3 0
Andrej Sekera (Edmonton) 23:32 0 0 0 +1 1 0