Slovinci podľahli Američanom 1:5

Americký útočník Phil Kessel (vpravo) oslavuje svoj gól, vľavo jeho spoluhráč Joe Pavelski v zápase A-skupiny Slovinsko - USA hokejového turnaja mužov na XXII. zimných olympijských hrách v Šajba aréne v Soči v nedeľu 16. februára 2014. Kessel zaznamenal v zápase čistý hetrik, Američania vyhrali 5:1. Foto: TASR/AP

V zápase sa čistým hetrikom zaskvel útočník Phil Kessel.

Soči 16. februára (TASR) - Hokejisti USA zakončili účinkovanie v A-skupine na ZOH v Soči presvedčivým víťazstvom nad Slovinskom 5:1. Zo ziskom ôsmich bodov obsadili v skupine prvé miesto a priamo sa kvalifikovali do štvrťfinále. V zápase sa čistým hetrikom zaskvel útočník Phil Kessel.

Už úvodné minúty naznačili, kto bude diktovať tempo zápasu. Prvá strela smerujúca na brankára Gračnara sa skončila gólom, postaral sa o ňu hrdina zápasu Kessel v 2. minúte. O tri minúty na to bol ten istý hráč na konci peknej kombinácie Američanov, keď spred bránkového priestoru zužitkoval prihrávku od Pavelskiho. Pohodlný náskok Američanov upokojil a súperovi veľa nedovoľovali. V 9. min. sa o peknú individuálnu akciu pokúsil Slovinec Kopitar, ale do gólového konca ju nedotiahol. Tretí gól Američanov nepridal v 14. minúte Patrick Kane, ktorého strelu bez prípravy zmaril Gračnar efektným zákrokom.

Do druhej tretiny vstúpili Slovinci aktívnou hrou, no brankára Millera sa im nedarilo prekonať. Mali k tomu niekoľko sľubných príležitostí počas presiloviek, no tie zostali nevyužité. V 31. minúte skompletizoval svoj hetrik Phil Kessel. Po ideálnej prihrávke pred odkrytú bránku nezaváhal a Američania viedli 3:0. Tento gól zlomil odpor súpera a keď už v nasledujúcej minúte McDonagh úspešne dorazil puk za Gračnara, bolo o víťazovi rozhodnuté. Do konca druhej časti mali Američania aj ďalšie príležitosti, Kaneovi ani Backesovi však slovinský brankár radosť nedoprial.

Štyri minúty po druhej prestávke však Američania predsa len pridali piaty gól. Po nahodení puku do bránkoviska bol gól pripísaný Backesovi - 0:5. Krátko po piatom góle mali Van Riemsdyk i Brown ďalšie príležitosti, no nevyužili ich. V ďalšom priebehu tretej tretiny sa hra vyrovnala a Slovinci sa snažili o čestný úspech. Nádejne vyzerala najmä príležitosť Saboliča v 52. minúte, no ani on Millera neprekonal. Čisté konto americkému brankárovi pokazil v poslednej minúte Rodman, na ktorého tvrdú a presnú strelu bol Miller prikrátky.

A-skupina:
Slovinsko - USA 1:5 (0:2, 0:2, 1:1)
60. M. Rodman (D. Rodman, Urbas) - 2. Kessel (Pavelski, Riemsdyk), 5. Kessel (Pavelski, Riemsdyk), 32. Kessel (Pavelski, Carlson), 33. McDonagh (Wheeler, T.J. Oshi), 44. Backes (Callahan, Brown), Rozhodovali: Leggo (USA), Ronn (Fín.) – VALACH (Slov.), Wheler (Kan.), vylúčení: 2:3, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0

Zostavy:
Slovinsko:
Gračnar – Kranjc, Pretnar, Robar, Gregorc, Tavželj, Pavlin, Podlipnik – Muršak, Kopitar, D. Rodman – Jeglič, Tičar, Sabolič – Urbas, M. Rodman, Razingar, Goličič, Musič, Pance

USA:
Miller – Suter, McDonagh, Orpik, Martin, Fowler, Shattenkirk, Carlson – Callahan, Backes, Parise – Kessel, Pavelski, Van Riemsdyk – Brown, Kesler, Kane – Oshie, Stastny, Wheeler

Tabuľka A-skupiny:
1. USA 3 2 1 1 0 15:4 9
2. Rusko 3 1 1 1 0 8:5 4
3. Slovinsko 3 1 0 0 2 6:11 3
4. SLOVENSKO 3 0 0 1 2 2:11 1

Patrick Kane, útočník USA:
"Keď dostanete gól v závere zápasu, veľakrát ste z toho veľmi sklamaní. To však dnes nebol náš prípad, pretože Phil (Kessel) spravil niekoľko krásnych akcií. Slovinci majú niekoľko hráčov, ktorí sa poznajú. Bolo veľmi dobre, že sme rýchlo viedli 2:0."

James van Riemsdyk, útočník USA:
"Bol to pre nás dôležitý zápas. Bolo naším cieľom postúpiť do štvrťfinále priamo. Teraz sa začína pravá zábava."