Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 4. máj 2024Meniny má Florián
< sekcia Košický kraj

Fyto-apiterapeutické dni v Košiciach ukazujú význam prírodných liekov

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Záujem o prírodnú medicínu u ľudí rastie.

Košice 30. septembra (TASR) - Inovácie v biotechnológiách, biomedicíne a moderných chemických technológiách šetrné k životnému prostrediu sú témou 16. ročníka Fyto–apiterapeutických dní, ktoré sa konajú dnes a v nedeľu (1.10.) v Košiciach. Lekári, farmaceuti, vedci, ako aj odborníci v odbore včelárstva zároveň diskutujú o využití rastlinných a včelích produktov v ochrane a podpore zdravia a kvality života.

"Filozofickou podstatou tohto podujatia je to, aby sme ukázali odborníkom, ale aj laikom, že najlepším lekárom je príroda, a preto treba uprednostňovať, ak sa dá, pred chemickými liekmi, ktoré majú veľa negatívnych účinkov, prirodzené, ako sú liečivé rastliny, včelie produkty a prirodzené minerály, a tak ďalej," uviedol pre TASR organizátor podujatia, ktorý zároveň vedie ambulanciu naturálnej medicíny Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach Štefan Košlík. S účastníkmi sa podelil o svoje 40-ročné skúsenosti s používaním včelieho peľu u pacientov s chronickou chorobou obličiek a akútnou vírusovou hepatitídou.

Odborníci na včelie produkty z Japonska, ktorí vytvorili spoločný vedecký projekt s Laboratóriom molekulárnej apidológie Ústavu ekológie lesa SAV, predstavili svoje klinické skúsenosti pri použití včelej materskej kašičky pripravenej originálnou metódou naturálneho včelárstva podľa profesora Kikuji Yamaguchi z Japan Royal Jelly Institute of Apimedical Science Tokyo, napríklad aj pri liečbe Alzheimerovej choroby, liečbe demencie, ochrane nervových buniek hypokampu či diabetických neuropatií.

"Sme veľmi radi, že tohto roku tu máme siedmich špičkových japonských vedcov z Tokia, z ktorých jeden je poradca japonskej vlády pre zdravotníctvo. Máme tu profesorov z Ukrajiny a štyroch účastníkov zo Slovenskej akadémie vied. Odznejú prednášky účastníkov z Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika Košiciach, ako aj Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach," povedal Košlík.

Ako tvrdí, záujem o prírodnú medicínu u ľudí rastie. "Vo svete už existujú katedry naturálnej medicíny, kliniky naturálnej medicíny, čiže je to svetový trend, ktorý podporuje aj Európska komisia, ale žiaľ, musím povedať, že nie všetci zdravotníci sú nejako s tým uzrozumení. Farmaceutický priemysel je veľmi silný, takže si myslím, že ešte máme čo robiť, aby to malo potrebnú mieru užívania prírodných látok," povedal Košlík.

Účastníci konferencie z Vedeckého výskumného ústavu fytoterapie z Užgorodskej národnej univerzity z Užhorodu Taras Hanič s kolektívom predstavia výsledky liečby bakteriálnej infekcie Helicobacter pylori, spôsobujúcej zápaly žalúdka a čriev až žalúdočné vredy, pomocou látok rastlinného pôvodu, najmä šťavy z aloy pravej (Aloe vera), nechtíka alebo rebríčka.

Záverečné dva referáty budú venované protikliešťovej ochrane pomocou modifikovaných polypropylénových vláken s akaricidnym účinkom a potenciálnemu využitiu prírodných éterických olejov v prevencii pred kliešťami.