Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 28. apríl 2024Meniny má Jarmila
< sekcia Košický kraj

Predčasne narodených detí pribúda, trápia ich rôzne zdravotné ťažkosti

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených bábätiek na SR o viac ako 30 percent, ročne príde na svet asi 55.000 novorodencov.

Bratislava 15. novembra (TASR/Tablet.TV) – Každé jedenáste dieťa na Slovensku sa rodí predčasne. Za posledných 15 rokov vzrástol počet takýchto bábätiek o viac ako 30 percent, ročne príde na svet asi 55.000 novorodencov.

Predčasne narodené deti nemajú ani 37 týždňov. Takíto novorodenci ešte nie sú pripravení na život mimo maternice. "Po pôrode im preto hrozí množstvo zdravotných komplikácií," povedala dnes na tlačovej konferencii v Bratislave neonatologička Katarína Maťašová zo Slovenskej pediatrickej spoločnosti (SPS).

Čím skôr sa deti narodia, tým nezrelšie majú svoje orgány, čo sa v budúcnosti môže prejaviť dlhodobými komplikáciami. Mávajú problémy s rečou, poruchy zraku či sluchu. Neskôr sú hyperaktívne, spočiatku majú koliky, problémy s prehĺtaním, trávením či toleranciou výživy, čo spôsobuje poruchy rastu.

Takéto deti sú oveľa častejšie ohrozené infekciami, najmä dýchacích ciest. "Zvlášť nebezpečným je pre ne respiračný syncyciálny vírus (RSV), ktorý im môže spôsobiť až zlyhanie dýchania," upozornila Darina Chovancová, prednostka Novorodeneckej kliniky M. Rusnáka Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU) a UNB. Predčasne narodení majú v dospelosti častejšie zvýšenú inzulínovú rezistenciu, krvný tlak a zníženú reprodukčnú schopnosť.

Bábätká skôr narodené potrebujú vysokošpecializovanú starostlivosť, aj vďaka nej sa dá predísť mnohým zdravotným komplikáciám. Ponúkajú ju perinatologické centrá, vďaka nim prežije asi 85 percent novorodencov. "Ak sa v nich dieťa narodí, pravdepodobnosť života bez dlhodobých zdravotných následkov narastá, hneď od začiatku sa mu totiž venuje špecializovaný tím," povedala Maťašová.



Na Slovensku je šesť pericentier, a to v Bratislave, Nových Zámkoch, Martine, Banskej Bystrici, Košiciach a Prešove. Súčasne vzniklo aj 13 jednotiek resuscitačnej starostlivosti, ktoré majú špeciálne technické vybavenie a odborne školený personál.

Lekári posielajú do pericentier tehotné ženy s komplikáciami do 32. týždňa. Výnimkou nie sú ani ženy vo vyššom štádiu gravidity s vysokým krvným tlakom či cukrovkou. Odborníci tu sledujú matku počas jej tehotenstva. Počet takýchto prenosov sa v posledných rokoch zvýšil, najhoršia situácia je podľa odborníkov v Košickom kraji.

Vlani sa v špecializovaných centrách narodilo 88 percent detí s hmotnosťou do 1000 gramov a 83 percent detí s hmotnosťou 1000 až 1500 gramov. Ostatných novorodencov tam previezli inkubátorom po narodení.

Zvýšiť povedomie o problematike skôr narodených bábätiek má každý rok Svetový deň predčasne narodených detí. Celý svet si ho pripomína 17. novembra.

Naružovo nasvietené pamiatky v Košiciach podporia predčasne narodené deti



Košice sa v stredu 16. novembra počas Svetového dňa predčasne narodených detí pripoja k desiatkam miest po celom svete a dve pamiatky Dóm sv. Alžbety a Súsošie Immaculata nasvietia farbou purpurového srdca. Pomôžu tak upozorniť na vážny a rastúci problém predčasných pôrodov.

"Na Slovensku sa každoročne narodí predčasne každé deviate dieťa. Zvyčajne sa u nich vyskytujú dlhodobé zdravotné následky, aj desaťkrát častejšie ako u donosených novorodencov. Čísla každý rok stúpajú, preto je dôležité dostať túto problematiku do povedomia ľudí," uviedla hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová.

Nasvietením dvoch dominánt chce mesto podľa primátora Richarda Rašiho vyjadriť podporu a nádej rodinám, ktoré sú zasiahnuté predčasným pôrodom. "Zároveň upozorníme ľudí na to, že tento fenomén tu je a netreba pred ním zatvárať oči. Som úprimne rád, že Košice sa pripoja k ďalším slovenským aj svetovým mestám, ktoré na počesť malých bojovníkov a ich rodičov počas novembra osvetlia svoje budovy a pamiatky na purpurovo,“ povedal Raši.

Dlhodobá starostlivosť o predčasne narodené deti je podľa Šnajdárovej náročná, preto potrebujú rodiny s 'predčasniatkami' aj pomoc a podporu.

Na Slovensku je aktuálne päť Centier včasnej intervencie, jedno z nich otvorili tento rok v Košiciach.