Kultúra

Víťaz súťaže o logo Roku slovenského divadla 2020 získa 3000 eur

Odborným garantom súťaže je Slovenské centrum dizajnu (SCD) v Bratislave. Uzávierka je 31. mája.

RTVS pripravila špeciálnych Reportérov k výročiu Kuciakovej vraždy

Nebude chýbať ani analýza článkov zavraždeného novinára a ďalšie zistenia, priblížil šéf Reportérov Richard Bolješik.

Skupiny Čechomor a Arzén sa predstavia od 1. marca na spoločnom turné

Na svojom konte má dnes skupina Arzén osem vydaných albumov. Debutový pod názvom Arzén vydali v roku 1998, ôsmy Teraz nám vyhráva v roku 2017.

Korben Dallas vydajú album Bazén a vycestujú na turné

Producentom albumu je britský hudobník a skladateľ, partner speváčky Jany Kirschner Eddie Stevens, známy zo spolupráce s interpretmi Moloko či Sia.

Opera SND uvádza koncertné uvedenie opery Sadko

Operu o mýtickom hrdinovi Sadkovi, spevákovi z ruských bylín, ktorý chce poznať záhady veľkého sveta a priblížiť pokrok do malého, zápecníckeho sveta ruského vidieka, sa SND rozhodlo uviesť koncertne.

Pred 95 rokmi sa narodil český skladateľ a herec Jiří Šlitr

Spolupracoval so spisovateľom, dramatikom a textárom Jiřím Suchým, s ktorým vytvorili slávnu divadelnú dvojicu.

Po skončení Užitočnej fotografie SNG zatvorí výstavy do 6. marca

K dispozícii bude len kníhkupectvo Ex Libris v SNG otvorené denne okrem pondelka od 10.00 do 18.00, štvrtok 12.00 do 18.00 hodiny a galerijná kaviareň Berlinka.

Film Ostrým nožom avizuje aj krvavá košeľa na zastávke Zochova

Ostrým nožom je príbeh otca, ktorému zavraždia syna. Z útoku sú obvinení štyria páchatelia, pre chybné rozhodnutie sudkyne sa však dostanú na slobodu.

RTVS sa stala členom Digitálnej koalície

Národná koalícia pre digitálne zručnosti a povolania SR vznikla z iniciatívy IT Asociácie Slovenska s podporou Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu 27. septembra 2017.

Svetová hviezda Nicki Minaj má aj svetové požiadavky

Kráľovná rapu vystúpi na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v piatok 22. februára. Spolu s ňou vystúpi aj Juice WRLD a domáci zástupca Majk Spirit.

J. Lupták: Stravinskij bol aj hodnotný človek, humanista či filozof

Koncert s názvom Concertino ponúkne v slovenskom kontexte výnimočný pohľad na mikrokozmos Stravinského komornej hudby od ruského obdobia po neskoré diela inšpirované dodekafóniou.

Štefánikove prednášky u profesora Masaryka

Prečítajte si siedmu časť zo série M. R. Štefánik.

Lenka Filipová dnes oslavuje 65. narodeniny

Po stopách úspešnej mamy kráča dnes aj 25-ročná dcéra Lenny. V roku 2016 vydala album Hearts, za ktorý získala štyri ocenenia Anděl českej akadémie populárnej hudby.

Byzantský učenec svätý Cyril-Konštantín skonal pred 1150 rokmi v Ríme

Slovenská republika (SR) si 5. júla pripomína štátnym sviatkom príchod svätých Cyrila (Konštantína) a Metoda na Veľkú Moravu.,aktualizované 

V Novej Bani bude predstavená výstava Desatoro o gajdách

Gajdošská kultúra je charakteristická aj pre región Pohronského Inovca. Znovuzrodenie popularity tohto nástroja prinieslo vytvorenie podujatia Gajdošské fašiangy.

Ruský bájkar Ivan Anrejevič Krylov sa narodil pred 250 rokmi

Krylov využíval malebnosť ruského jazyka a ľudovú múdrosť a do bájok dokázal vtlačiť maximum dobovej, národnej a sociálnej adresnosti.

Ed Sheeran predal v Prahe už vyše 100.000 vstupeniek

Najpredávanejší hudobný umelec planéty Ed Sheeran potvrdzuje aj v Prahe, že jeho živé koncerty patria medzi celosvetovo najžiadanejšie akcie.

Rada RTVS zvolila svojho predsedu, stal na ním opäť Igor Gallo

Zo strany členov Rady bol Gallo jediným navrhnutým kandidátom na funkciu predsedu, navrhla ho členka Rady Dóra Hushegyiová.,aktualizované 

Slovenské pohľady si pripomínajú sedemdesiatku básnika Milana Richtera

Zabudnutý spisovateľ – to je názov literárnovednej štúdie Júliusa Lomenčíka o málo známom slovenskom spisovateľovi z prvej polovice 20. storočia Samuelovi Činčurákovi.