Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. marec 2024Meniny má Soňa
< sekcia Kultúra

Fešák Jiří Bartoška oslavuje dnes 65. narodeniny

Jiří Bartoška Foto: ČTK / TASR

Popularitu mu priniesli úlohy mužských hrdinov v mnohých českých filmoch, napríklad Příběh lásky a cti (1977), Stíny horkého léta (1977), Je třeba zabít Sekala (1998) a v televíznych seriáloch, napríklad Sanitka (1985).

Bratislava 23. marca (TASR)- Herec, filmový producent a prezident Medzinárodného filmového festivalu (MFF) Karlovy Vary Jiří Bartoška oslavuje dnes 65 rokov.

Narodil sa 24. marca 1947 v Děčíne. V roku 1972 absolvoval Janáčkovu akadémiu múzických umení (JAMU) v Brne a krátko potom pôsobil v brnianskom Divadle na Provázku. V rokoch 1973-76 hral v Činohernom štúdiu v Ústí nad Labem a potom v Městských divadlech pražských. V rokoch 1978-91 bol členom Divadla Na zábradlí a 1991-94 Divadla Bez zábradlí.

Herecké skúsenosti získaval najprv v štúdiových divadlách, neskôr sa presadil svojim výrazným zjavom v úlohách v divadle, vo filme a televízii.




Z jeho divadelných rolí sú známe: Jakub v Príbehoch Jakuba Fatalistu a jeho Pána (1975), Ivan v Bratoch Karamazovovcoch (1979), Moliérov Don Juan (1989), Jindřich v Havlovom Largu desolato (1990).

Popularitu mu priniesli úlohy mužských hrdinov v mnohých českých filmoch, napríklad Příběh lásky a cti (1977), Stíny horkého léta (1977), Je třeba zabít Sekala (1998) a v televíznych seriáloch, napríklad Sanitka (1985).

Do jeho filmografie patria aj tituly Všichni moji blízcí (1998), televízny film Ideální manžel (2001), Bolero (2004), Anděl Páně (2005), česko-nemecko-slovenský koprodukčný film Príbehy obyčajného šialenstva (2006) a ďalšie.

V rokoch 1994-98 pôsobil ako prezident Nadácie Film-Festival Karlovy Vary a od roku 1998 ako zakladateľ, neskôr prezident a.s. Film Servis, ktorá sa podieľa na organizácii Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch.

Vo filmoch Všichni moji blízcí (1998) a Babí léto (2001) bol producentom. Jeho herecké umenie odmenili v roku 1999 cenou Český lev za najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe vo filme Všichni moji blízcí. Za rolu vo filme Je třeba zabít Sekala ho nominovali na cenu za najlepší herecký výkon vo vedľajšej úlohe. Účinkoval v romantickej komédii režisérky Marie Poledňákovej Líbáš jako Bůh (2009).