< sekcia Kultúra

VIDEO: Česká herečka Ivana Chýlková si prevzala cenu Hercova misia

Cenu Hercova misia na 26. ročníku Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest získala česká herečka Ivana Chýlková. S fanúšikmi sa herecká osobnosť stretla pri Dolnej bráne 23. júna 2018 v Košiciach. Foto: TASR/František Iván

Cenou Hercova misia odmeňuje festival výrazné herecké osobnosti za mimoriadny prínos v oblasti hereckého filmového umenia.


Košice 23. júna (TASR) – Česká herečka Ivana Chýlková si v sobotu pri Dolnej bráne v Košiciach od prezidenta festivalu Art Film Fest Milana Lasicu prevzala ocenenie Hercova misia.

Ocenenie získala na 26. ročníku festivalu, týždeň predtým si rovnakú cenu prevzala slovenská herečka Zuzana Mauréry. Cenou Hercova misia odmeňuje festival výrazné herecké osobnosti za mimoriadny prínos v oblasti hereckého filmového umenia.

"Musím povedať, že som prekvapená, koľko vás tu je. Vzhľadom na počasie som nepredpokladala, že vôbec niekto príde, ďakujem," povedala po prevzatí ocenenia Chýlková.

Česká herečka Ivana Chýlková sa stala známou stvárnením postáv silných, moderných, emancipovaných žien. Narodila sa 27. septembra 1963 vo Frýdku-Místku v bývalom Československu. Herectvo začala študovať na konzervatóriu v Ostrave. Na Dramatickú fakultu Akadémie múzických umení (DAMU) v Prahe ju prijali na prvý raz po absolvovaní prijímacích skúšok. Dostala sa do silného ročníka, v ktorom sa stretlo množstvo výrazných hereckých talentov Karel Roden, Jitka Asterová, Vilma Cibulková, Veronika Žilková či Eva Holubová. Po absolvovaní školy v roku 1985 príležitostne spievala a pôsobila v rôznych divadelných súboroch - Ypsilonka, Činoherné štúdio v Ústí nad Labem, Divadlo Na zábradlí. Od roku 1993 je členkou pražského Činoherného klubu, predovšetkým je však skvelou filmovou herečkou.

Definitívnym prelomom v kariére mladej herečky sa stal režijný debut Ireny Pavláskovej Čas sluhů (1989). Ďalším životným úspechom Ivany Chýlkovej bola postava Olgy Hakunděkovej v komédii Milana Šteindlera Díky za každé nové ráno (1994). Za túto postavu získala herečka Českého leva. Účinkovala aj vo viacerých televíznych seriáloch.

Ďalej účinkovala vo filmoch Perfect Days (2011) alebo Kovář z Podlesí (2013). Za úlohu v seriáli Přítelkyně z domu smutku získala Chýlková Veľkú zlatú cenu na televíznom festivale vo francúzskom Cannes. Jej výkony však ocenili aj diváci doma - čitatelia časopisu Kinorevue si ju zvolili niekoľkokrát za Miss film, najpopulárnejšiu herečku roka. Trikrát získala cenu Týtý pre českú najobľúbenejšiu herečku.

Chýlkovej partnerom je herec, zabávač a moderátor Jan Kraus, s ktorým má syna Jáchyma.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.