Kultúra

RTVS pripravuje pre divákov televíznu drámu Nero a Seneca

V titulnej úlohe Nera sa predstaví člen Činohry Slovenského národného divadla Richard Autner.

V Bratislave sa je Film Expo, podporil ho aj režisér V. Struhár

Komplexné podujatie predstavuje súčasný stav filmovej techniky a technológie na Slovensku a zároveň vytvára priestor na predvedenie jej praktického použitia.

Pesničkárka S. Horňáková vydáva album V šere lesklých stromov

Na koncernom krste zahrá sama s gitarou výber zo svojho staršieho repertoáru, a tiež nové piesne z aktuálneho albumu V šere lesklých stromov.

Školský web TASR má nový názov a modernejší dizajn

Portál skolske.sk je súčasťou projektu TASR do každej školy, v rámci ktorého agentúra sprístupnila všetkým školám na Slovensku bezplatne všetky svoje spravodajské databázy.

Bábková Žilina 2019 po dvoch rokoch predstavuje slovenských bábkarov

Podľa riaditeľky festivalu Jany Eliášovej sa pre zlé počasie neuskutočnil sprievod bábkarov mestom, ktorý je pre Žilinčanov tradične veľkou atrakciou.

RTVS si vo vysielaní pripomenie zosnulého D. Mitanu

Televízni diváci si na neho zaspomínajú v stredu o 22.45 h na Dvojke v portréte Pútnik Dušan Mitana. Rádio Devín mimoriadne uvedie Čítanie na pokračovanie s názvom Holé príbehy.

Medzinárodnú Man Bookerovu cenu získala Džúcha Hársíová z Ománu

Hársíová je okrem zmieneného románu autorkou dvoch zbierok poviedok, jednej knihy pre deti a troch románov, informuje agentúra AFP.

Jaroslav Dietl bol najplodnejším televíznym autorom. Zradilo ho srdce

Dietl skúšal študovať psychológiu, prvou školou, ktorá ho naozaj zaujala, však napokon bola Filmová akadémia múzických umení, ktorú navštevoval v rokoch 1951-1955.

Koncertný film Svätenie jari predstavuje skvelé interpretačné výkony

Koncert z diel J. S. Bacha, D. Šostakoviča a I. Stravinského v interpretácii Skutovcov nakrúcali v máji 2018 počas dvoch dní v Moyzesovej sieni Univerzity Komenského v Bratislave.

V bratislavskom Kine Mladosť uvedú dokument o geniálnom rozprávačovi

Dokumentárny portrét nedávno zosnulého svetoznámeho izraelského spisovateľa Amosa Oza mal svetovú premiéru pred desiatimi rokmi na Medzinárodnom filmovom festivale DocAviv v Izraeli.

Na demovnicovom koncerte Rádia_FM sa predstavia štyria interpreti

Demovnica Rádia_FM je webový a rozhlasový rebríček nahrávok slovenských autorov, ktorým ešte nevyšiel album.

ŠANCA PRE ABSOLVENTOV aj skúsených NOVINÁROV z východu SR a Bratislavy

TASR ponúka dve možnosti na uplatnenie, pozíciu redaktora bratislavskej Domácej redakcie a pozíciu regionálneho redaktora na východe Slovenska.

Film Expo predstaví aj prvý slovenský dron pre filmárske účely

V programe podujatia sú workshopy, prednášky a prezentácie technologických noviniek na podporu kreatívnej tvorby filmárov.

Ministerka kultúry ocenila P. Kažimíra, ďakuje mu za ústretovosť

Šéfka rezortu ocenenie Kažimírovi odovzdala pri pondelkovom udeľovaní Ceny ministerky kultúry v oblastiach profesionálneho umenia za rok 2018.

TASR ponúkne spravodajstvo z cesty P. Pellegriniho na zasadnutie OECD

Pracovná cesta sa uskutoční od 21. 5. do 23. 5. 2019. SR, ktoré predsedá Rade OECD na ministerskej úrovni, si za tému predsedníctva zvolilo využitie digitálnej transformácie pre udržateľný rozvoj.

KAVIAREŇ NA PATRÓNKE: S historikom Černákom nielen o výročiach Slovana

Pozývame vás do Kaviarne na Patrónke. Sledujte novú reláciu Róberta Kotiana a jeho hostí.

Aktuálny a inšpiratívny Honoré de Balzac sa narodil pred 220 rokmi

V Balzacovom diele sa špecifickým spôsobom konfrontujú prvky nízkosti a vznešenosti. Literatúru považoval za profesionálnu výzvu zbavenú mystifikácie a romantických prvkov.

Noc literatúry prebehne aj v divadle i opustených domoch

Je to kultúrna udalosť, ktorá ponúka širokej verejnosti príležitosť zoznámiť sa netradičným spôsobom s tvorbou súčasných európskych spisovateľov.

Víťazom Eurovízie 2019 je holandský spevák Duncan Laurence

Laurence (25), ktorý sa v roku 2016 priznal k bisexualite, využil túto príležitosť a vyzval ľudí k tolerancii a porozumeniu.