Kultúra

V kine Lumiére vznikne digitalizačné pracovisko za asi 10 miliónov eur

Priestory na celkovej ploche 740 metrov štvorcových bude prevádzkovať Slovenský filmový ústav (SFÚ) a ich technické vybavenie, ako aj samotný proces digitalizácie, má byť hradený z eurofondov.

Na Art Film Feste premietnu režisérsky debut herečky Angeliny Jolie

Snímka Angeliny Jolie V krajine krvi a medu bola nominovaná na Zlatý glóbus a v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne sa predstaví v sekcii Okolo sveta.

Slovenskí fotografi majú prvú oficiálnu národnú súťaž

Autori môžu prihlásiť svoje fotografie, ktoré vznikli od 31. augusta 2011 do 31. augusta 2012, kedy je uzávierka prihlášok pre osem kategórií.

Vo veku 89 rokov zomrel americký folkový hudobník Doc Watson

Doc Watson bol majstrom v technike flatpicking. Slepý hudobník tiež spieval a hral na iných nástrojoch, vrátane harmoniky.

Daniela Landu trápi obrna lícneho nervu

Dan Landa síce môže čokoľvek robiť, avšak pravú polovicu tváre má nehybnú, nemôže ani privrieť oko a stráca reflexy.,aktualizované 

V Tigroch v meste je podľa režiséra čosi z Almodóvara i Woodyho Allena

Juraj Krasnohorský pre TASR priznal, že sa vo svojom prvom dlhometrážnom hranom filme nechal inšpirovať obľúbenými režisérmi, ktorých spoznal, keď sa "zaúčal do filmového umenia".

K výročiu narodenia J. F. Kennedyho prichádza Stephen King s novinkou

Autor mnohých napínavých bestseller Stephen King prichádza na trh s novým titulom, "22.11.1963".

Írski Cranberries si do Bratislavy privezú aj vlastných kuchárov

Organizátori bratislavského koncertu tak už poznajú požiadavky manažmentu kapely.

Holanďan Guus Kuijer si prevzal literárnu cenu Astrid Lindgrenovej

Medzi nominovanými za rok 2004 figurovala aj slovenská spisovateľka Klára Jarunková, ktorej sa rovnakej pocty dostalo aj neskôr napriek faktu, že ocenenie nemožno udeliť in memoriam.

Komisia dnes vypočula piatich kandidátov na generálneho riaditeľa SND

Výberová komisia, ktorej predsedá generálna riaditeľka sekcie umenia a štátneho jazyka rezortu kultúry Janka Motyčková vypočuje v priebehu dvoch dní osem uchádzačov.

Po boku hviezd J. Lawa a A. Hopkinsa si zahrali slovenské herečky

Slovenské herečky sa do medzinárodnej produkcie Veľkej Británie, Rakúska, Francúzska a Brazílie dostali vďaka úspešnému konkurzu.

Škriatok bude sprievodcom na divadelnej krížovej ceste

Ja to pracovne nazývam krížová cesta divadelná, pretože bude mať 14 zastavení, po ktorých škriatok formou inscenovanej prehliadky prevedie záujemcov zákulisím," pre TASR uviedol režisér Peter Oravec.

Po nehode na rely Český Krumlov zomrel navigátor-bubeník Aleš Zimolka

Oboch členov posádky previezli do nemocnice v Českých Budějoviciach, kde Zimolkovi život nezachránila ani urgentná operácia.

Veľkú cenu Eurovízie 2012 vyhrala švédska speváčka Loreen

V hlasovaní národných porôt všetkých 42 zúčastnených krajín získala táto Švédka s marocko-berberskými koreňmi celkom 372 bodov.,aktualizované 

Zomrela Zita Kabátová, posledná hviezda prvorepublikového filmu

"Mamička zomrela v spánku," povedala pre spravodajský server iDNES. cz nevesta Zity Kabátovej Pavlína Křepelková.

Herec Christopher Lee sa dožíva neobyčajného jubilea 90 rokov

Povestne vychudnutý dlháň Christopher Lee so zvučným hlasom a planúcimi čiernymi očami sa stal svetoznámym vďaka postave Draculu v rovnomennom filme režiséra Terencea Fishera z roku 1958.

Dnes večer vrcholí Eurosong, opäť bez slovenskej účasti

V doterajšej histórii Eurosongu súťažilo Slovensko v siedmich ročníkoch. Prvou bola v roku 1994 skupina Tublatanka so skladbou Nekonečná pieseň, ktorá obsadila 19. miesto.

Grass: K básni Hanba Európy nemám čo dodať

Ako uviedla dnes jeho hovorkyňa H. Osohlingová, autor všetko, čo mal povedať k tejto téme, vložil do spomínanej básne, ktorú zverejnil mienkotvorný denník Süddeutsche Zeitung.

Spevák Dušan Grúň dnes oslavuje 70. narodeniny

Svoju popularitu si udržal aj vďaka častému účinkovaniu v televíznych zábavných a hudobných programoch.

Radošinské naivné divadlo uviedlo premiéru hry Šťastné konce

Autor Stanislav Štepka v tejto poetickej, ale aj skrz-naskrz humornej hre nepriamo kladie tiché, intímne otázky, na ktoré hádam ani nečaká od svojich divákov odpovede.