< sekcia MS v hokeji 2018

Česi zdolali Rakúšanov a postupujú do štvrťfinále

Ilustračné foto. Foto: FOTO TASR /AP

Favorit duelu vletel do zápasu ako uragán a Rakúšania už po dve a pol minútach prehrávali 0:2. Prvý gól Čechov strelil po 31 sekundách Hyka, ďalší pridal Chytil.

Kodaň 14. mája (TASR) - Hokejisti Česka zvíťazili v pondelok vo svojom poslednom zápase A-skupiny MS v Kodani nad Rakúskom 4:3 a do štvrťfinále postúpili z tretieho miesta so ziskom 15 bodov.

Rakúšania obsadia v skupine predposledné 7. miesto so ziskom štyroch bodov a predstavia sa medzi elitou aj o rok na Slovensku.

A-skupina (Kodaň):

Česko - Rakúsko 4:3 (2:1, 1:0, 1:2)

Góly: 1. Hyka (Kubalík, Šulák), 3. Chytil (Krejčík), 26. Kubalík (Hyka, Nečas), 50. Hyka (Faksa, Kubalík) – 18. Komarek (Hofer), 51. Raffl (Unterweger, Haudum), 58. Raffl (Komarek, Schumnig). Rozhodcovia: Olenin (Rus.), Schukies (Nem.) – Jensen (Dán.), Otmachov (Rus.), vylúčení 4:2 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 3843 divákov

Česko: Rittich – Gudas, Šulák, Hronek, Moravčík, Sklenička, Polášek, Krejčík - Pastrňák, Krejčí, Jaškin – Řepík, Faksa, Červenka – Hyka, Nečas, Kubalík – Horák, Plekanec, Chytil - Kousal

Rakúsko: Kickert – Ulmer, Altmann, Schumnig, Unterweger, Peter, Viveiros, Schlacher – Schneider, Ganahl, Hundertpfund – Raffl, Hofer, Komarek – Rauchenwald, Haudum, Zwerger – Obrist, Woger, Spannring.

Favorit duelu vletel do zápasu ako uragán a Rakúšania už po dve a pol minútach prehrávali 0:2. Prvý gól Čechov strelil po 31 sekundách Hyka, ďalší pridal Chytil. Česi boli aj po rýchlom vedení naďalej pánmi na ľade, Kickert však už v prvom dejstve neinkasoval. Najväčšiu šancu Rakúšanov zmaril Rittich Wogerovi, keď ho vychytal v samostatnom úniku, no krátko nato znížil Komarek.

Neskôr mohlo byť dokonca vyrovnané, keď Wogerovu strelu zastavila žrď. V druhej tretine najskôr vrátil Čechom dvojgólové vedenie Kubalík, ďalšie ich šance zostali nevyužité. O prevahe Čechov hovoril aj pomer striel po 40 minútach - 29:12. V tretej tretine najskôr vo veľkej šanci zlyhal Nečas, v 50. minúte však Hyka strelil štvrtý gól českého výberu. V závere sa zrodili šance na oboch stranách, no presadil sa len Rakúšan Raffl, ktorý zmiernil prehru outsidera dvoma gólmi a výsledku dal prijateľnejšiu podobu.

** - zostup do A-skupiny I. divízie MS

Josef Jandač, tréner ČR: "Mali sme výborný vstup a dali rýchle góly. Potom sme sa zastavili a prestali sme hrať. Uspokojili sme sa. Rakúšania sa osmelili, začali hrýzť. S predvedenou hrou nemôžeme byť vôbec spokojní."

Konstantin Komarek, útočník Rakúska: "Uhrať výsledok 4:3 je pre nás veľmi dobré. Chceli sme samozrejme vyhrať, ale favorit musel byť celých 60 minút v strehu a to je pre nás veľmi pozitívne."