< sekcia

V zápasoch NHL hviezdili obaja slovenskí brankári, Halák aj Budaj

Jaroslav HalákFoto: TASR/AP

Budaj mal 36 úspešných zákrokov a po stretnutí ho vyhlásili za druhú hviezdu súboja. Halák sa opäť zaslúžil o výhru St. Louis a stal sa prvou hviezdou zápasu.

New York 18. marca (TASR) - Obaja slovenskí brankári sa predstavili v zámorskej NHL v noci na nedeľu. Jaroslav Halák priviedol St. Louis k výhre nad Tampou Bay na jej ľade v pomere 3:1, keď sa prezentoval 22 úspešnými zákrokmi a stal sa prvou hviezdou zápasu. Peter Budaj s Montrealom podľahol na domácom ľade až po samostatných nájazdoch s NY Islanders 2:3. Budaj mal 36 úspešných zákrokov a po stretnutí ho vyhlásili za druhú hviezdu súboja. Navyše si pripísal aj asistenciu, keď mal podiel na vyrovnávajúcom góle na 2:2. Zatienil tak všetkých slovenských korčuliarov, ktorí obišli v rámci 11-zápasového programu bodovo naprázdno.

Prvým tímom, ktorý si zabezpečil miesto v play off, je St. Louis Blues. "Bluesmani" pokorili 100-bodovú hranicu výhrou nad Bolts a v pretekoch o Prezidentskú trofej majú 5-bodový náskok pred NY Rangers a 6-bodový pred Vancouvrom, i keď oba tímy majú voči nim dva zápasy k dobru. Víťazný gól dosiahol Jaden Schwartz, ktorý len pred týždňom podpísal kontrakt s Blues, navyše skóroval hneď pri svojom debute v NHL. "Je to niečo, o čom snívate. Bol som šťastný, že som tímu pomohol zvíťaziť. Som nadšený z prvého gólu v súťaži," komentoval svoje prvé veľké predstavenie mladík. Halák kryl 22 z 23 pukov Floriďanov a o čisté konto prišiel štyri minúty pred koncom duelu. Jeho výkony ocenil po stretnutí aj kouč Ken Hitchcock. "Chytá dobre. A dnes aj musel, pretože Tampa mala niekoľko dobrých šancí skórovať. Dve tretiny sme hrali veľmi dobre. Nehrá sa proti nám nijakému tímu jednoducho, keď sme vo vedení. Vieme dobre brániť, náš tím tvoria pracanti, skrátka nie je vôbec zábava proti nám hrať," sumarizoval kouč.

Peter Budaj
Budaj si pripísal druhú asistenciu v sezóne a doteraz v každom ročníku svojej kariéry v NHL sa dokázal zapísať do kandského bodovania. Okrem produktivity zaznamenal aj viacero vydarených zákrokov, no v rozstrele inkasoval trikrát a Habs prehrali. "Ten posledný potrebný zákrok sa mi nepodarilo vytiahnuť," povedal po zápase.

Boston Zdena Cháru vyhral po víťaznom nájazde Patricea Bergerona nad Philadelphiou 3:2 a ukončil štvorzápasovú sériu neúspechov. Chára, ktorý sa stal treťou hviezdou duelu, ohrozil Iľju Bryzgalova trikrát, na ľade pobudol viac než 28 minút, štatistici mu poznačili aj plusku a menší trest. Andrej Meszároš za Flyers pre zranenie nehral.

Colorado zaznamenalo dôležitý úspech na Manhattane, kde zdolalo Rangers 3:1 a zvýšilo si šance na vyraďovačku. Kanonier domácich Marián Gáborík mal dve strely a mínusku.

Návrat ako hrom zažil Andrej Sekera, ktorý prekonal zápal pľúc a v prvom stretnutí po pauze mu tréner Lindy Ruff dal hneď najväčší priestor na ľade zo všetkých hráčov Sabres (24:21 min). Buffalo ako hosť Floridy uhralo jeden bod, keď prehralo po nájazdoch 2:3. V domácom drese hral Tomáš Kopecký takmer 16 minút, jeho štatistiky však obsahovali iba samé nuly.

Derby Ottawy a Toronta prinieslo nervózny hokej a 94 trestných minút. Lepšie nervy mali Maple Leafs, keď vyhrali u Senators 3:1.

výsledky:

BOSTON - PHILADELPHIA 3:2 pp a sn (2:0, 0:1, 0:1 - 0:0, 1:0)

Góly: 7. Kelly, 18. Seguin, rozhodujúci nájazd: Bergeron - 30. Read, 56. Voráček. Brankári: Thomas - Bryzgalov. Strely na bránku: 33:29. Diváci: 17.565.

NEW JERSEY - PITTSBURGH 2:5 (1:1, 0:3, 1:1)

Góly: 17. Green, 43. Sýkora - 2. Neal, 31. Dupuis, 32. Cooke, 33. Malkin, 46. Cooke. Brankári: Brodeur - Fleury. Strely na bránku: 14:44. Diváci: 17.625.

MINNESOTA - CAROLINA 3:5 (1:1, 2:1, 0:3)

Góly: 8. Brodziak, 33. Johnson, 36. Christensen - 2. Bowman, 38. Bowman, 48. Sutter, 49. Brent, 59. LaRose. Brankári: Hackett - Boucher. Strely na bránku: 26:34. Diváci: 18.394.

MONTREAL - NY ISLANDERS 2:3 pp a sn (1:0, 0:2, 1:0 - 0:0, 0:1)

Góly: 3. Palushaj, 44. Leblanc (BUDAJ) - 22. Streit, 37. Nielsen, rozhodujúci nájazd: Bailey. Brankári: BUDAJ - Montoya. Strely na bránku: 30:38. Diváci: 21.273.

OTTAWA - TORONTO 1:3 (0:0, 0:1, 1:2)

Góly: 59. Greening - 28. Connolly, 41. Kessel, 53. Phaneuf. Brankári: Bishop - Reimer. Strely na bránku: 30:18. Diváci: 20.500.

NY RANGERS - COLORADO 1:3 (1:1, 0:1, 0:1)

Góly: 11. Zuccarello-Aasen - 16. Hunwick, 30. Landeskog, 60. Šťastný. Brankári: Lundqvist - Varlamov. Strely na bránku: 42:20. Diváci: 18.200.

TAMPA BAY - ST. LOUIS 1:3 (0:2, 0:1, 1:0)

Góly: 56. Mikkelson - 15. Berglund, 20. Schwartz, 23. Perron. Brankári: Roloson - HALÁK. Strely na bránku: 23:21. Diváci: 18.777.

FLORIDA - BUFFALO 3:2 pp a sn (2:1, 0:1, 0:0 - 0:0, 1:0)

Góly: 18. Samuelsson, 18. Madden, rozhodujúci nájazd: Kulikov - 2. Ennis, 30. Roy. Brankári: Theodore - Miller. Strely na bránku: 17:26. Diváci: 16.827.

VANOCOUVER - COLUMBUS 4:3 (2:1, 1:1, 1:1)

Góly: 17. Booth, 18. D. Sedin, 33. Edler, 56. D. Sedin - 8. Prospal, 36. Johnson, 57. Wisniewski. Brankári: Schneider - Mason. Strely na bránku: 38:36. Diváci: 18.890.

LOS ANGELES - NASHVILLE 4:2 (1:0, 0:1, 3:1)

Góly: 8. Kopitar, 49. Penner, 54, King, 57. Clifford - 34. Erat, 58. Fisher. Brankári: Bernier - Rinne. Strely na bránku: 27:21. Diváci: 18.118.

SAN JOSE - DETROIT 3:2 pp (2:1, 0:0, 0:1 - 1:0)

Góly: 1. Pavelski, 19. Havlát, 64. Havlát - 19. Dacjuk, 49. Filppula. Brankári: Niemi - Howard. Strely na bránku: 35:28. Diváci: 17.562.