< sekcia

Hirscher víťazom obrovského slalomu, Žampovcom sa nedarilo

Marcel Hirscher Foto: TASR/AP

Druhé miesto obsadil vo francúzskom Val d'Isere Nemec Stefan Luits a tretí skončil Američan Ted Ligety.

Val d'Isere 8. decembra (TASR) - Rakúsky lyžiar Marcel Hirscher suverénnym spôsobom vyhral nedelňajší obrovský slalom alpského Svetového pohára vo francúzskom Val d'Isere. Obhajca veľkého glóbusu triumfoval s náskokom 1,16 s pred najrýchlejším mužom druhého kola Nemcom Stefanom Luitzom, tretí skončil so stratou 1,42 s obhajca malej "gule" v technicky najnáročnejšej disciplíne Američan Ted Ligety.

Slovenskí reprezentanti bratia Adam a Andreas Žampovci nepostúpili do 2. kola. Adam, ktorý v slalome získal 15 bodov za 16. miesto, dosiahol 44. najrýchlejší čas, na Hirschera stratil 4,72 s. Andreasa Žampu klasifikovali na 55. priečke (+9,38). "Trať bola perfektná, ale veľmi náročná. Kopec padá smerom dole. Brány boli od seba 21-23 metrov, no desať z nich bolo od seba iba 19 m. Adam išiel v prvej polovici trate veľmi dobre, no potom prišla chyba. Konkurencia je veľmi vyrovnaná, dnes to s postupom do 2. kola nevyšlo. Aj Andreas začal veľmi dobre, ale potom spravil chybu. Naozaj musí ešte podrásť a dospieť. Dnes bolo treba veľmi veľa sily a na nej môžeme začať s Andreasom pracovať až v lete. Tieto preteky boli pre neho veľkou skúsenosťou," povedal pre TASR otec a zároveň tréner slovenských lyžiarov Tomáš Žampa.

Hirscher si vytvoril dobrú východiskovú pozíciu už po 1. kole, keď sa usadil na čele o päť stotín pred víťazom slalomu Francúzom Alexisom Pinturaultom. Domáci zjazdár v druhom kole v snahe o víťazný double spravil v dolnej časti trate obrovskú chybu a napokon skončil až 28. Hirscherovi stačil v druhom kole aj 11. najlepší čas na to, aby si udržal prvú priečku a slávil 13. triumf v kariére, prvý v tejto sezóne. Vedenie v celkovom poradí SP si udržal Nór Aksel Lund Svindal, na čele priebežnej klasifikácie obrovského slalomu je Ligety.

výsledky obrovského slalomu SP mužov vo Val d'Isere:

1. Marcel Hirscher (Rak.) 1:54,10 (56,69-57,41), 2. Stefan Luitz (Nem.) +1,16 (59,44-55,82), 3. Ted Ligety (USA) +1,42 (58,41-57,11), 4. Felix Neureuther (Nem.) +1,59, 5. Massimiliano Blardone (Tal.) +1,69, 6. Aksel Lund Svindal (Nór.) +1,96, 7. Thomas Fanara (Fr.) +2,09, 8. Marcel Mathis (Rak.) +2,25, 9. Christoph Nösig (Rak.) +2,28, 10. Roberto Nani (Tal.) +2,37