< sekcia

P. Mihók: Obchodná spolupráca medzi SR a Čínou má dobrú dynamiku

Na archívnej snímke predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Peter Mihók. Foto: TASR/Pavol Zachar

Nízky počet čínskych investorov je podľa Mihóka zapríčinený možno tým, že Slovensko vnímajú Číňania ako malý trh.

Bratislava 17. apríla (TASR) - Obchodná spolupráca medzi SR a Čínou má dobrú dynamiku. Uviedol to v utorok v Bratislave predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Peter Mihók na Slovensko-čínskom obchodnom fóre spojenom s obchodnými rokovaniami slovenských a čínskych podnikateľov. Na podujatí sa zúčastnil aj predseda organizácie Council for Promoting South-South Cooperation (CPSSC) Lu Xinhua, ktorý je zároveň vedúcim čínskej delegácie na Slovensku.

"Obchodné vzťahy by som charakterizoval ako dynamické, majú svoju rastúcu dynamiku. Na druhej strane musím povedať, že sú nevyvážené, pretože vzájomný obchodný obrat vlani dosiahol 6,4 miliardy eur, z toho je len 1 miliarda slovenský export na čínsky trh. Máme teda čo robiť, aby sme dosiahli lepšie výsledky, aj keď nepočítam ani do budúcnosti, že by sme mohli mať vyrovnanú obchodnú bilanciu, najmä vzhľadom na veľkú výrobnú kapacitu čínskej ekonomiky," priblížil Mihók.

Treťou charakteristikou vzájomných vzťahov podľa Mihóka je, že zatiaľ necítiť nejaký veľký investičný tlak čínskych investorov na Slovensku. "SR v regióne strednej a východnej Európy patrí medzi tie, ktoré sú na konci záujmov čínskych firiem, napriek tomu, že sa v rôznych oblastiach uskutočnili rôzne rokovania. Napriek tomu v SR nemáme žiadneho rozhodujúceho čínskeho investora," podotkol.

Podľa šéfa SOPK by sa SR mala zúčastniť avizovaného importného veľtrhu v novembri 2018 v Šanghaji, na ktorom by Slovensko malo prezentovať svoje exportné záujmy a exportné možnosti. Súčasný obchod do Číny zo Slovenska podľa neho realizujú najmä zahraničné investície prítomné v SR. "Z hľadiska našich vlastných firiem vidím veľký priestor v oblasti drevospracujúceho priemyslu. Vidím priestor tiež v oblasti potravinárskych výrobkov, po ktorých je dopyt na čínskom trhu," povedal.

Priestor na čínskom trhu by mohli podľa neho mať aj slovenské sklárske výrobky, pričom čínsky trh by mohol byť impulzom pre znovuzrodenie sklárstva na Slovensku. "Čína pozná taktiež výrobky nášho strojárskeho priemyslu, ešte z minulého obdobia," podčiarkol. Príležitosť by podľa neho mohli mať aj technológie meliorácií a rozvodov vody v poľnohospodárstve.

Nízky počet čínskych investorov je podľa Mihóka zapríčinený možno tým, že Slovensko vnímajú Číňania ako malý trh. "Je to však zároveň neuvedomenie si, že Slovensko môže byť pre nich bránou do EÚ. Toto nie je 5,4-miliónový trh z hľadiska absorpčnej kapacity, ktorá je nízka, ale je to zároveň trh, prostredníctvom ktorého sa možno dostať na 500-miliónový trh EÚ," zdôraznil.

Problémom rozvoja cestovného ruchu medzi SR a Čínou je podľa jeho slov neexistencia tzv. vízových centier SR v Číne. "Slovensko vydáva víza len v Pekingu a v Šanghaji. Napríklad menšie Slovinsko má však 11 vízových centier, Česi asi 24 vízových centier, podobne Maďari, nehovoriac o Poliakoch," dodal šéf SOPK.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.