Utorok 23. apríl 2024Meniny má Vojtech

Halák vychytal piate čisté konto v sezóne, Dallas do play off

Slovenský brankár Jaroslav Halák , archívne foto Foto: TASR/AP

Pri jedinom góle Red Wings asistovali slovenskí útočníci Tomáš Tatar a Tomáš Jurčo.

New York 12. apríla (TASR) - Hokejisti Dallasu triumfovali v noci na sobotu na domácom ľade nad St. Louis hladko 3:0 a prvýkrát od roku 2008 si zabezpečili miestenku v play off zámorskej NHL.

Stars tak skompletizovali zoznam účastníkov vyraďovacej časti. "Tvoríme spolu zábavnú skupinu. Naše mužstvo je zložené zo starších i mladších hráčov, skvele sa navzájom dopĺňame. Postupom do play off sa naša misia nekončí, chceme si predĺžiť sezónu čo možno najdlhšie," povedal obranca Dallasu Trevor Daley.

V zápase medzi Washingtonom a Chicagom zažiaril slovenský brankár v službách Capitals Jaroslav Halák. Dvadsaťosemročný gólman vychytal víťazstvo domáceho tímu 4:0, keď zlikvidoval všetkých 34 striel súpera. Pripísal si tak piate čisté konto v sezóne a 30. v kariére, prvé v drese tímu z hlavného mesta USA po jeho trejde zo St. Louis. V drese hostí ho nedokázali prekonať ani krajania Marián Hossa a Michal Handzuš. Hossa počas necelých 21 minút vyslal na Haláka štyri strely, Handzuš odohral 16 minút s bilanciou jedna strela a jedna mínuska. Blackhawks prehrou, ktorá ukončila ich sériu štyroch víťazstiev, spečatili tretie miesto v Centrálnej divízii. Prvé kolo play off tak začnú na ľade súpera.

Jurčo a Tatar asistovali

Druhú prehru v rade zaznamenal Detroit, ktorý v noci na sobotu nestačil na Carolinu (1:2). Pri jedinom góle Red Wings asistovali slovenskí útočníci Tomáš Tatar a Tomáš Jurčo. Carolina sa opäť tešila z víťazstva po troch predchádzajúcich prehrách a prelomila 25-ročné čakanie na víťazstvo v "meste motorov", rátajúc aj štatistiky jej predchodcu Hartfordu Whalers. Brankár Cam Ward prispel k triumfu výborným výkonom a 28 zákrokmi, keď za svoj chrbát pustil jedinú strelu.

"Je to pre nás veľké víťazstvo. Aj keď sa nám nepodarilo postúpiť do play off, bolo by veľmi zlé, keby sme záver sezóny vypustili. Takto pôjdeme na dovolenky aspoň trochu vysmiati," povedal Ward. V drese Caroliny opäť chýbal zranený slovenský obranca Andrej Sekera, ktorý absolvoval v noci na sobotu úspešnú operáciu brušného svalstva. Tá si podľa zámorských médií vyžiada približne šesťtýždňovú rehabilitáciu.

Desiatu asistenciu v sezóne si zaknihoval Richard Pánik pri víťazstve Tampy Bay nad Columbusom 3:2. Slovenský útočník sa v 39. minúte podieľal na víťaznom góle svojho tímu. Na ľade strávil viac ako 14 minút, mal tri strelecké pokusy a odsedel si šesť trestných minút.

Hokejisti San Jose zdolali Colorado 5:1. Martin Havlát zaznamenal čistý hetrik, svoj šiesty v kariére. K trom gólom pridal asistenciu pri víťaznom góle dvojbodového Patricka Marleaua.

Pre New Jersey je nájazdový rozstrel prekliatím. "Diabli" v ňom prehrali už sedemnástykrát v rade, tentoraz 2:3 s New Yorkom Islanders. V tejto sezóne to bola už trinásta nájazdová prehra New Jersey. Piatkový duel bol možno posledným v drese New Jersey pre 41-ročnú brankársku legendu Martina Brodeura, ktorý sa v lete stane neobmedzeným voľným hráčom. O tom, či nastúpi v nedeľňajšom záverečnom súboji základnej časti proti Bostonu, sa poradí s trénerom Petrom DeBoerom.

Výsledky:
WASHINGTON - CHICAGO 4:0 (2:0, 2:0, 0:0)
3. Ovečkin (Carlson, Bäckström), 10. Beagle (Orlov, Kuznecov), 22. Bäckström (Ovečkin, Alzner), 37. Beagle (Chimera, Ward). Brankári: HALÁK - Crawford (41. Raanta), strely na bránku: 34:27. Diváci: 18.506.

DETROIT - CAROLINA 1:2 (0:2, 0:0, 1:0)
44. Sheahan (JURČO, TATAR) - 9. Lindholm (Lokťonov, Harrison), 19. Tlustý (E. Staal, Faulk). Brankári: Howard - Ward, strely na bránku: 29:19. Diváci: 20.066.

TAMPA BAY - COLUMBUS 3:2 (0:0, 3:1, 0:1)
24. Palát (Killorn), 35. Brewer (Paquette), 39. Brewer (Kostka, PÁNIK) - 34. Jenner (Johnson, Johansen), 57. Savard (Jenner, Comeau). Brankári: Gudlevskis - McElhinney, strely na bránku: 22:38. Diváci: 18.686.

NEW JERSEY - NY ISLANDERS 2:3 pp a sn (2:1, 0:0, 0:1 - 0:0, 0:1)
12. Carter (Bernier, Gionta), 20. Eliáš (Zajac, Jágr) - 11. Lee (Nielsen), 41. Strome (Nielsen, Donovan), rozh. náj. Bailey. Brankári: Brodeur - Nilsson, strely na bránku: 27:30. Diváci: 15.858.

DALLAS - ST. LOUIS 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)
26. Daley (Benn), 32. Seguin (Benn, Daley), 45. Garbutt (Goligoski, Fiddler). Brankári: Lehtonen - Miller, strely na bránku: 40:22. Diváci: 18.532.

CALGARY - WINNIPEG 3:5 (0:2, 3:1, 0:2)
22. Hudler (Stajan, Brodie), 32. Monahan (Hudler, Glencross), 33. Russell (Byron, Giordano) - 8. Frolík (Trouba, Stuart), 17. Kane (Little, Pardy), 29. Klingberg (Cormier, Redmond), 50. Postma (Peluso, Cormier), 60. Wheeler (Jokinen). Brankári: Rämö - Hutchinson, strely na bránku: 38:27. Diváci: 19.289.

SAN JOSE - COLORADO 5:1 (2:0, 0:1, 3:0)
4. Boyle (Thornton, Burns), 11. Marleau (Havlát, Couture), 46. Havlát (Couture, Marleau), 54. Havlát (Kearns, Desjardins), 56. Havlát (Couture) - 36. Bordeleau (Talbot, O'Reilly). Brankári: Stalock - Berra (11. Giguere), strely na bránku: 30:33. Diváci: 17.562.

Jaroslav Halák (Washington) 60:00 0/34 100
/LEGENDA: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/