Montreal podľahol lídrovi súťaže Tampe Bay, Tatar dvakrát asistoval

Tomáš Tatar v drese Montrealu súperí o puk so Stevenom Stamkosom z Tamba Bay počas zápasu NHL, 29. decembra 2018. Foto: TASR/AP

Boston po dvoch prehrách zabral naplno v dueli s domácim Buffalom

New York 30. decembra (TASR) - Slovenský hokejista Tomáš Tatar si v nočnom zápase zámorskej NHL pripísal dva body za asistencie, Montreal však podľahol lídrovi celej súťaže Tampe Bay 5:6. Pre "blesky" to bolo piate víťazstvo po sebe.

Dvadsaťosemročný krídelník Tatar tak nazbieral v 39 dueloch prebiehajúcej sezóny už 30 bodov (14+16) a je tretí najproduktívnejší hráč tímu. Montreal nenatiahol trojzápasovú víťaznú sériu a figuruje na 8. mieste tabuľky Východnej konferencie.

Pre "blesky", ktoré sú jasne na čele celej súťaže, to bolo piate víťazstvo po sebe a bodovú sériu natiahli už na štrnásť duelov. Nikita Kučerov bodoval v desiatom stretnutí po sebe, keď zaznamenal gól a prihrávku. Dokopy za toto obdobie strelil šesť gólov a pridal 15 asistencií a je len 14. hráč histórie NHL, ktorý dosiahol desať a viaczápasové bodové série v niekoľkých sezónach po sebe. Naposledy sa to podarilo Jevgenijovi Malkinovi z Pittsburghu (2007/08 a 2008/09).

Hrdinom duelu však bol Adam Erne, ktorý v tretej tretine najprv vyrovnal na 5:5 a v 59. minúte strelil i víťazný gól svojho tímu. "Adam predviedol neuveriteľnú prácu a bez jeho gólov by sme nevyhrali. No tím, ktorý v tretej časti vyrovnal a nakoniec vyhral, nebol ten istý, aký nastúpil v prvých dvoch častiach," povedal pre nhl.com tréner Jon Cooper. V drese Tampy odohral slovenský obranca Erik Černák 18:28 minút a pripísal si jednu strelu na bránku a štyri hity.

Boston po dvoch prehrách zabral naplno v dueli s domácim Buffalom, ktoré zdolal 3:2 po predĺžení. V bránke Bruins stál Fín Tuukka Rask, ktorého výkon sledoval zo striedačky jeho slovenský kolega Jaroslav Halák. Zdeno Chára odohral 19:25 minút a zaznamenal jednu mínusku. Rozhodujúci gól strelil v štvrtej minúte predĺženia Sean Kuraly, keď s pukom prešiel cez celé klzisko a dorazil do siete vlastnú strelu. "Cez prestávku sme sa bavili o tom, že sa musíme tlačiť viac pred bránku. Myslel som si, že moja prvá strela neprejde, tak som šiel dopredu s tým, že uvidím, čo sa stane," povedal.

Nováčik MacKenzie Blackwood zastavil 37 striel, zaznamenal prvý shutout v kariére NHL a pomohol New Jersey Devils k triumfu nad Carolinou Hurricanes 2:0. "Je to neskutočné, každý o niečom takom sníva. Je to úžasný pocit, no teraz je dôležité, aby som sa posúval dopredu a mal ďalšie úspechy. Ak chcete zostať v NHL, musíte byť konzistentný. Veľmi mi to uľahčili spoluhráči," povedal dvadsaťdvaročný brankár pre nhl.com.

Hráči New York Islanders triumfovali v prvom zápase proti svojmu bývalému kapitánovi Johnovi Tavaresovi a jeho Torontu 4:0. "Snažil som sa s tým vyrovnať najlepšie ako viem a byť čo najviac pripravený. Škoda, že som nehral lepšie a nedosiahli sme dobrý výsledok," povedal Tavares. Pod výhru sa podpísal čistým hetrikom Mathew Barzal, ďalší gól pridal po samostatnej akcii Valtteri Filppula. Brankár Robin Lehner vychytal 36 striel Toronta a dosiahol druhý shutout v sezóne. "Ostrovania" vyhrali tretí duel za sebou a šiesty zo siedmich zápasov, Toronto prišlo o päťzápasovú víťaznú sériu. "Vedeli sme, čo je v stávke, že je to veľký zápas s jedným z najlepších tímov ligy. Ak budeme hrať takto aj ďalej, tento tím môže byť špeciálny. Všetci chceme vyhrávať, takže v šatni panuje skvelá atmosféra," uviedol Barzal.

Richard Pánik nebodoval pri tesnej výhre Arizony na ľade Anaheimu 5:4 po predĺžení. Slovenský útočník odohral takmer osemnásť minút, zaznamenal dve strely na bránku, dva hity a jednu "mínusku". Víťazný gól strelil po 33 sekundách predĺženia Nick Schmaltz.

Minnesota ukončila päťzápasovú sériu prehier, keď zdolala Winnipeg 3:1. Matt Bartkowski skóroval hneď pri svojom debute za "divochov", ďalšie góly pridali Charlie Coyle a Eric Fehr, Zach Parise zaznamenal dve asistencie. Jediný presný zásah domácich dosiahol Patrik Laine, pre fínskeho mladíka bol už 24. v sezóne. Patrick Kane potiahol Chicago k triumfu nad Coloradom 3:2, keď strelil dva góly vrátane toho rozhodujúceho v 41. sekunde predĺženia.

Králi z Los Angeles prišli o štvorzápasovú víťaznú sériu, keď im ju prelomili hostia z Vegas (1:4). Kings sa tak neodpútali z poslednej priečky celej súťaže. Edmonton prehral piaty duel za sebou, tentokrát nestačil v domácej prestrelke na San Jose (4:7). V drese hostí zažiaril obranca Erik Karlsson, ktorý sa vrátil po dvojzápasovom treste a k jednému gólu pridal tri asistencie. "Je pekné byť späť. Nikdy nechcete chýbať na súpiske, hlavne nie pre také dôvody, pre aké som chýbal ja. No využil som to, sledoval zápasy s väčším odstupom a to niekedy pomáha," povedal. Logan Couture a Melker Karlsson zaznamenali po dva presné zásahy. V drese Oilers strelil dva góly Connor McDavid.

Oslabená Ottawa prehrala doma s Washingtonom tesne 2:3 a neúspešnú sériu natiahla na štyri stretnutia. Tím z hlavného mesta USA si naopak pripísal štvrtý triumf. V drese "senátorov" chýbali zranení obrancovia Thomas Chabot a Christián Jaroš, obaja si privodili zdravotné problémy v predchádzajúcom stretnutí s NY Islanders. Jaroš má zlomený prst a bude približne mesiac mimo hry.

Mika Zibanejad zaznamenal štyri asistencie a potiahol New York Rangers k triumfu nad Nashvillom 4:3. Jesper Fast strelil dva góly a pridal asistenciu. Sidney Crosby nazbieral gól a tri asistencie pri vysokej výhre Pittsburghu nad St. Louis 6:1. Pre "tučniakov" to bol piaty triumf v sérii.

NHL - výsledky:

NEW JERSEY DEVILS - CAROLINA HURRICANES 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

40. Zacha, 60. Greene (Hischier, Zacha). Brankári: Blackwood - McElhinney, strely na bránku: 30:37, 16.514 divákov.

EDMONTON OILERS - SAN JOSE SHARKS 4:7 (1:2, 0:2, 3:3)

7. McDavid (Rattie, Draisaitl), 51. Jones (Rattie, Caggiula), 57. Draisaitl (Lucic, Benning), 60. McDavid (Wideman, Rattie) – 7. Donskoi (E. Karlsson, Hertl), 11. Hertl (Burns, E. Karlsson), 27. Couture (Thornton, Pavelski), 39. E. Karlsson (Goodrow, Donskoi), 43. M. Karlsson (Burns, Labanc), 49. Couture (Kane), 55. M. Karlsson (E. Karlsson, Goodrow). Brankári: Talbot - Jones, strely na bránku: 26:40, 18.347 divákov.

LOS ANGELES KINGS - VEGAS GOLDEN KNIGHTS 1:4 (1:1, 0:1, 0:2)

20. Kopitar (Walker, Iafallo) – 5. Carrier (Eakin, Holden), 33. Tuch (Stastny), 44. W. Karlsson (Schmidt), 58. Stastny (Tuch, Schmidt). Brankári: Quick - Subban, strely na bránku: 31:32, 18.230 divákov.

WINNIPEG JETS - MINNESOTA WILD 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)

48. Laine (Wheeler, Byfuglien) – 10. Bartkowski (Foligno), 23. Coyle (Kunin, Parise), 60. Fehr (Parise). Brankári: Hellebuyck - Dubnik, strely na bránku: 27:25, 15.321 divákov.

BUFFALO SABRES - BOSTON BRUINS 2:3 pp (1:1, 1:0, 0:1 - 0:1)

5. Scandella (Skinner, Reinhart), 26. Larsson (Rodrigues, Scandella) – 10. Acciari, 58. DeBrusk (Krug, Pastrňák), 64. Kuraly (Grzelcyk, Miller). Brankári: Hutton - Rask, strely na bránku: 28:42, 19.070 divákov.

FLORIDA PANTHERS - PHILADELPHIA FLYERS 2:1 (0:1, 0:0, 2:0)

54. Hoffman (Huberdeau, Barkov), 59. Huberdeau (Barkov, Dadonov) – 2. Gostisbehere (Weal, Laughton). Brankári: Reimer - Hart, strely na bránku: 36:35, 15.737 divákov.

OTTAWA SENATORS - WASHINGTON CAPITALS 2:3 (0:2, 1:1, 1:0)

25. White (Stone, Tkachuk), 57. Stone (Tkachuk, White) – 8. Wilson (Kuznecov, Lewington), 16. Lewington (Bäckström, Siegenthaler), 22. Bowey (Wilson). Brankári: Högberg - Copley, strely na bránku: 33:24, 16.808 divákov.

TAMPA BAY LIGHTNING - MONTREAL CANADIENS 6:5 (2:3, 2:2, 2:0)

15. Gourde (Erne, McDonagh), 18. Stralman, 28. Kučerov (Hedman, Point), 29. Johnson (Sergačjov, Kučerov), 50. Erne (Stralman, Hedman), 59. Erne (Gourde, Cirelli) – 10. Shaw (TATAR, Kotkaniemi), 10. Agostino (Benn, Danault), 18. Benn (Danault, Gallagher), 33. Kulak (TATAR, Danault), 34. Shaw (Lehkonen, Weber). Brankári: Vasilevskij - Niemi, strely na bránku: 33:38, 19.092 divákov.

TORONTO MAPLE LEAFS - NEW YORK ISLANDERS 0:4 (0:1, 0:3, 0:0)

10. Filppula (Dal Colle, Pulock), 23. Barzal (Boychuk, Beauvillier), 25. Barzal (Nelson, Leddy), 31. Barzal (Pulock). Brankári: Sparks - Lehner, strely na bránku: 36:28, 19.514 divákov.

DALLAS STARS - DETROIT RED WINGS 5:1 (0:0, 3:0, 2:1)

26. Comeau (Faksa, Fedun), 32. Radulov (Janmark, Lindell), 35. Radulov (Spezza, Seguin), 41. Pitlick (Faksa, Comeau), 43. Spezza – 44. Larkin (Nyquist, Nielsen). Brankári: Bishop - Bernier, strely na bránku: 42:34, 18.532 divákov.

NASHVILLE PREDATORS - NEW YORK RANGERS 3:4 (1:1, 2:1, 0:2)

9. Bonino (Ekholm, Fiala), 25. Fiala, 31. Bonino (Smith, Fiala) – 3. Kreider (Zibanejad, Hayes), 24. Fast (Zibanejad, Kreider), 45. Staal (Fast, Zibanejad), 48. Fast (Zibanejad, Kreider). Brankári: Rinne - Lundqvist, strely na bránku: 37:22, 17.673 divákov.

ST. LOUIS BLUES - PITTSBURGH PENGUINS 1:6 (0:1, 1:3, 0:2)

35. Perron (O'Reilly, Steen) – 1. Crosby (Hörnqvist, Kessel), 26. Riikola (Pearson, Brassard), 28. Aston-Reese (Letang, Crosby), 30. Letang (Kessel, Crosby), 44. Guentzel (Dumoulin, Crosby), 44. Malkin (Kessel, Letang). Brankári: Allen (30. Binnington) - Murray, strely na bránku: 31:30, 17.475 divákov.

COLORADO AVALANCHE - CHICAGO BLACKHAWKS 2:3 pp (1:2, 1:0, 0:0 - 0:1)

18. Rantanen (Barrie, Landeskog), 39. MacKinnon (Nemeth, Andrighetto) – 2. DeBrincat (Kane, Strome), 10. Kane (Anisimov, Strome), 61. Kane (Toews, Gustafsson). Brankári: Varlamov - Delia, strely na bránku: 32:37, 18.028 divákov.

ANAHEIM DUCKS - ARIZONA COYOTES 4:5 pp (2:1, 2:3, 0:0 - 0:1)

1. Kaše (Ritchie, Montour), 14. Sprong (Silfverberg, Henrique), 21. Henrique (Ritchie), 33. Kaše (Ritchie, Lindholm) – 20. Ekman-Larsson (Galchenyuk, Keller), 29. Fischer (Ljubuškin, Garland), 34. Cousins (Crouse), 35. Chychrun (Schmaltz, Galchenyuk), 61. Schmaltz (Keller, Ekman-Larsson). Brankári: Gibson - Hill, strely na bránku: 41:30, 17.174 divákov.

CALGARY FLAMES - VANCOUVER CANUCKS 2:3 pp (1:1, 1:1, 0:0 - 0:1)

15. Jankowski (Hanifin), 29. Hamonic (Jankowski) – 6. Boeser (Edler, Bärtschi), 32. Pettersson (Tanev), 64. Edler (Boeser). Brankári: Rittich - Markström, strely na bránku: 33:27, 19.289 divákov.

Tomáš Tatar (Montreal) 18:24 0 2 2 0 3 0

Zdeno Chára (Boston) 19:25 0 0 0 -1 0 0

Erik Černák (Tampa) 18:28 0 0 0 0 1 0

Richard Pánik (Arizona) 17:41 0 0 0 -1 0 2