Nedela 28. apríl 2024Meniny má Jarmila

Kanadský hokejista Sidney Crosby. Foto: TASR/AP

Kapitán Pittsburghu Penguins prekonal míľnik v prvej tretine duelu proti Winnipegu (4:3 pp). Crosby bol zároveň autorom víťazného gólu v predĺžení.

New York 17. februára (TASR) - Kanadský hokejista Sidney Crosby sa stal 86. hráčom v histórii zámorskej NHL, ktorý pokoril hranicu 1000 bodov v kariére. Kapitán Pittsburghu Penguins prekonal míľnik v prvej tretine duelu proti Winnipegu (4:3 pp). Crosby bol zároveň autorom víťazného gólu v predĺžení. Po štvrtkovej noci má na svojom konte 1002 bodov za 369 gólov a 633 asistencií.

Dvadsaťdeväťročný center potreboval na dosiahnutie okrúhlej méty 757 zápasov, o šesť menej ako Jaromír Jágr. Iba 11 hráčov pokorilo tisícku rýchlejšie. "Už to nejakú tú chvíľu viselo vo vzduchu, takže je pekné, že som tento míľnik dosiahol a navyše pri našom víťazstve. Trochu sme sa zasekli, ale našli sme cestu, ako súpera zdolať," vyznal sa Crosby, ktorého sledovali v hľadisku aj jeho rodičia. "Tisícka je skvelé číslo, no nie je to niečo, o čom by som hovoril týždeň či týždeň a pol. Už v minulých zápasoch sme mali kopec šancí, mal som dojem, že spoluhráči ma trochu viac hľadajú a častejšie mi prihrávajú. Cením si to, som rád, že nemusia nad tým ďalej premýšľať," dodal dvojnásobný víťaz Stanleyho pohára.

Crosby je tretím "tučniakom" v klube tisícbodových, keď sa pripojil k Mariovi Lemieuxovi a Jaromírovi Jágrovi. "Sidney je úžasný hokejista. Fakt, že na 1000 bodov potreboval len 757 zápasov, iba podčiarkuje jeho hokejové kvality a povahu. Je to mimoriadne súťaživý človek, miluje víťaziť. Jeho pracovná morálka nemá obdobu. Nielenže inšpiruje ostatných hráčov, ale aj nás trénerov," povedal na adresu svojho zverenca kouč Penguins Mike Sullivan.

Newyorské derby ovládli Islanders, ktorí zdolali Rangers 4:2 a mestskému rivalovi tak uťali šesťzápasovú víťaznú sériu.

Z výhry sa tešil Andrej Sekera, jeho Edmonton Oilers triumfoval nad Philadelphiou Flyers 6:3.

NHL - sumáre:

NEW JERSEY DEVILS - OTTAWA SENATORS 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)
Góly: 39. Phaneuf (Wideman, Ryan), 57. Karlsson (Brassard, Pyatt), 59. Turris (Smith, Hoffman). Brankári: Schneider - Condon, strely na bránku: 21:35, 13.908 divákov.

NEW YORK ISLANDERS - NEW YORK RANGERS 4:2 (0:1, 2:0, 2:1)
Góly: 23. Lee (Bailey, Tavares), 27. Ladd (Gionta), 44. Kuľomin (Tavares), 59. Ladd (Chimera) – 7. Holden (Zuccarello, Skjei), 44. Vesey (Skjei, Nash). Brankári: Greiss - Lundqvist, strely na bránku: 23:27, 15.795 divákov.

PITTSBURGH PENGUINS - WINNIPEG JETS 4:3 pp (2:0, 0:1, 1:2 - 1:0)
Góly: 1. Malkin (Wilson, Hörnqvist), 7. Kunitz (Crosby, Letang), 54. Kessel (Letang, Crosby), 65. Crosby (Malkin) – 38. Laine (Perreault, Scheifele), 45. Postma (Lowry), 49. Byfuglien (Scheifele). Brankári: Fleury - Hellebuyck, strely na bránku: 39:47, 18.638 divákov.

BUFFALO SABRES - COLORADO AVALANCHE 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Góly: 21. Reinhart (Ristolainen, R. O'Reilly), 56. Kane (Rodrigues, Eichel). Brankári: Lehner - Pickard, strely na bránku: 32:23, 18.335 divákov.

MINNESOTA WILD - DALLAS STARS 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
Góly: 20. Suter (Pominville, Koivu), 25. Haula (Schroeder, Koivu), 54. Spurgeon (Haula, Mikael Granlund) – 46. Eakin (Roussel, Eaves). Brankári: Kuemper - Lehtonen, strely na bránku: 26:35, 19.084 divákov.

ST. LOUIS BLUES - VANCOUVER CANUCKS 4:3 (2:1, 0:1, 2:1)
Góly: 5. Pääjärvi-Svensson (Shattenkirk, Barbašev), 18. Lehterä (Tarasenko, Parayko), 41. Tarasenko (Shattenkirk, Steen), 45. Steen (Shattenkirk) – 11. Horvat (Trjamkin), 29. H. Sedin (D. Sedin, Markus Granlund), 47. Sutter (Edler, Stecher). Brankári: Allen - Markström, strely na bránku: 21:21, 19.291 divákov.

EDMONTON OILERS - PHILADELPHIA FLYERS 6:3 (2:0, 3:2, 1:1)
Góly: 3. Hendricks (Letestu, Pakarinen), 16. Draisaitl (Benning, Nugent-Hopkins), 29. Eberle (Maroon, McDavid), 30. Nugent-Hopkins (Gryba, Kassian), 38. Klefbom (McDavid, Hendricks), 55. McDavid (Eberle) – 21. Gudas (Couturier), 40. Simmonds (Schenn), 49. Schenn (Voráček, Giroux). Brankári: Talbot - Neuvirth, strely na bránku: 25:36, 18.347 divákov.

LOS ANGELES KINGS - ARIZONA COYOTES 3:5 (0:2, 0:0, 3:3)
Góly: 49. Pearson (Carter, Brown), 52. Brown (Pearson), 60. Pearson (Kopitar, Muzzin) – 5. Perlini (Vrbata, Ekman-Larsson), 6. Rieder (Martinook, Goligoski), 50. Perlini (Goligoski), 55. Martinook, 59. Martinook (Dvorak, Jooris). Brankári: BUDAJ - Smith, strely na bránku: 44:22, 18.230 divákov.

Marián Gáborík (Los Angeles) 14:27 0 0 0 -2 2 0
Andrej Sekera (Edmonton) 19:07 0 0 0 -1 0 0