Tomáš Jurčo (v bielom). Foto: TASR/AP

Jurčov krajan Jaroslav Halák chytal v bránke New Yorku Islanders pri domácej prehre 1:4 s Floridou.

Washington 31. januára (TASR) -Slovenský hokejista Tomáš Jurčo sa v noci na stredu podieľal asistenciou na víťazstve Chicaga v NHL na ľade Nashvillu 2:1. Asistoval pri góle, ktorým David Kämpf už vo štvrtej minúte otvoril skóre, a pripísal si prvý bod v ročníku.

Slovenský útočník získal v NHL svoj prvý bod od 27. marca, keď skóroval na ľade Tampy Bay. Jurčo pri mantineli zastavil rozohrávku brankára Predators Juuseho Sarosa, z čoho napokon ťažil český útočník Kämpf. Bol to jeho druhý bod a prvá asistencia v drese Chicaga, kde prišiel v priebehu minulej sezóny výmenou z Detroitu. Dvadsaťpäťročný krídelník začal sezónu na farme, toto bol jeho štvrtý zápas v aktuálnom ročníku NHL. Nashville síce v drhej tretine vyrovnal, ale o víťazstve rozhodol ešte v nej Jurčov spoluhráč zo štvrtého útoku Vinnie Hinostroza. Tréner Blackhawks Joel Quenneville formáciu s Jurčom, Kämpfom a Hinostrozom pochválil za výkon. "Mali dobré tempo. Dali veľmi dôležitý gól a držali sa často v útočnej zóne. Hrali s nasadením, mali dosť energie a výborne kontrolovali puk," povedal pre nhl.com Quenneville. Veľký podiel na druhom víťazstve "jastrabov" za sebou mal brankár Anton Forsberg, ktorý zlikvidoval 42 striel, z toho 22 v tretej tretine. Jurčo odohral 9 minút a 16 sekúnd, pripísal si aj plusový bod a dve strely.

Jurčov krajan Jaroslav Halák chytal v bránke New Yorku Islanders pri domácej prehre 1:4 s Floridou. Halák inkasoval tri góly z 39 striel, hostia pridali štvrtý zásah do prázdnej bránky. "Súper nás donútil k chybám, bol rýchlejší a dôraznejší. Najhoršie je, že sme klesli na pozíciu, ktorá nezaručuje play off. Musím hráčom pripomenúť, že začiatok zápasu je o 19.00, nie 20.30," citovala stránka nhl.com kouča "ostrovanov" Douga Weighta. Florida zastavila sériu troch prehier, k čomu výrazne prispel brankár Harri Säteri. Dvadsaťosemročný Fín predviedol 32 zásahov a tešil sa z prvého víťazstve v NHL. Säteri dostal šancu v drese Panthers pri zraneniach Roberta Luonga a Jamesa Reimera.

Anaheim vyhral v Bostone 3:1 a zastavil sériu hráčov Bruins s minimálne bodom, ktorá trvala 18 zápasov. V riadnom čase prehral Boston prvýkrát od 14. decembra, počas tohto obdobia vyhral 14 zápasov a štyrikrát prehral po predĺžení alebo samostatných nájazdoch. Bruins vyrovnali druhú najdlhšiu sériu v klubovej histórii z prelomu rokov 1968 a 1969. "Je škoda, že sme prišli o sériu, ale užili sme si ju. Je to jeden zápas, teraz sa musíme sústrediť na ďalšie, aby sme opäť víťazili," povedal zámorským médiám center Bruins Patrice Bergeron. Anaheim dokázal, že to na Boston vie, veď "medveďov" zdolal deviatykrát za sebou. Duel pre zranenie nedochytal brankár Ducks John Gibson, ktorého v poslednej časti vymenil Ryan Miller. Kapitán Bostonu Zdeno Chára si počas 20,5 minúty na ľade pripísal dve mínusky a dve strely. V závere sa dostal do šarvátky s kapitánom "káčerov" Ryanom Getzlafom, ktorý si chcel zastať spoluhráča a strelca dvoch gólov Adama Henriquea. Toho totiž slovenský obranca krátko pred incidentom tvrdo, ale čisto atakoval v strednom pásme. Chára bol riadne rozzúrený a uštedril Getzlafovi jeden úder, väčšej bitke zabránili čiaroví rozhodcovia.

Hokejisti Los Angeles vyhrali v Dallase 3:0, keď svoj prvý gól v kariére strelil obranca Paul LaDue a brankár Darcy Kuemper (28 zásahov) dosiahol deviaty shutout v kariére. V drese Kings nenastúpil pre menšie zranenie slovenský útočník Marián Gáborík, bližšie informácie o jeho stave klub nezverejnil. Svoj stý gól v kariére strelil obranca Drew Doughty, na svoj 1000. zápas nebude v dobrom spomínať zadák Dallasu Dan Hamhuis.

Winnipeg zdolal na domácom ľade lídra celej NHL Tampa Bay Lightning 3:1 a poistil si druhé miesto v Západnej konferencii. Do zostavy Jets sa tentoraz nedostal slovenský útočník Marko Daňo.

Hráči Vegas Golden Knights po fantastickom obrate v Calgary vyrovnali nováčikovský rekord NHL. "Rytieri" strelili v posledných dvoch minútach tretej tretiny tri góly za 53 sekúnd a otočili skóre z 1:2 na 4:2. Dosiahli 33. víťazstvo, čo sa v prvej sezóne v profilige podarilo v sezóne 1993/94 hráčom Floridy Panthers a Mighty Ducks of Anaheim. Flames mali víťazstvo na dosah, ale po troch bleskových góloch hostí zostali diváci v Scotiabank Saddledome ako obarení. Na 2:2 vyrovnal po veľkej chybe domácich v čase 58:14 Erik Haula, o desať sekúnd šokoval "plamene" Jonathan Marchessault a skazu dokončil gólom do prázdnej bránky David Perron.

K víťazstvu Pittsburghu 5:2 nad San Jose prispel hetrikom ruský útočník Jevgenij Malkin. Spečatil ho gólom do opustenej bránky Sharks po tom, ako odmietol hetrik Bryan Rust, keď namiesto prázdnej bránky trafil žrď. Veľkú zásluhu na víťazstve mal aj brankár Matt Murray, ktorý zastavil 40 striel. Murray prežíval ťažké obdobie, pretože mu zomrel otec a nastúpil na svoj prvý zápas od 4. januára.

NHL - sumáre:

BOSTON BRUINS - ANAHEIM DUCKS 1:3 (0:2, 0:0, 1:1)
60. Spooner (Krug, Pastrňák) - 10. Silfverberg (Fowler, Rakell), 14. Henrique (Rakell, Fowler), 60. Henrique. Brankári: Chudobin - Gibson (53. Miller), strely na bránku: 31:27, 17.565 divákov.

BUFFALO SABRES - NEW JERSEY DEVILS 1:3 (0:0, 0:1, 1:2)
55. McCabe (O'Reilly) - 26. Wood (Butcher, Palmieri), 46. Hall (Bratt, Hischier), 60. Palmieri. Brankári: Lehner - Kinkaid, strely na bránku: 28:28, 17.460 divákov.

NEW YORK ISLANDERS - FLORIDA PANTHERS 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)
46. Pelech (Bailey, Chimera) - 9. Matheson (Pysyk, Sceviour), 35. Dadonov, 45. Yandle (Trocheck), 59. Huberdeau (Trocheck). Brankári: HALÁK - Säteri, strely na bránku: 33:40, 10.423 divákov.

PITTSBURGH PENGUINS - SAN JOSE SHARKS 5:2 (1:0, 1:2, 3:0)
12. Rust (Sheahan, Cole), 40. Malkin (Kessel), 47. Malkin (Hörnqvist), 54. Rust (Kühnhackl, Letang), 59. Malkin (Rust, Crosby) - 30. Burns (Donskoi, Boedker), 39. Couture (Hertl, Pavelski). Brankári: Murray - Jones, strely na bránku: 31:42, 18.469 divákov.

CAROLINA HURRICANES - OTTAWA SENATORS 2:1 (0:0, 0:1, 2:0)
42. Aho (Teräväinen, Staal), 52. Rask (Williams, Hanifin) - 39. Pageau (Smith, Karlsson). Brankári: Ward - Anderson, strely na bránku: 39:30, 11.448 divákov.

COLUMBUS BLUE JACKETS - MINNESOTA WILD 2:3 pp a sn (1:0, 0:1, 1:1 - 0:0, 0:1)
2. Savard (Kukan, Panarin), 55. Panarin (Jones, Atkinson) - 25. Zucker (Brodin, Granlund), 53. Coyle (Dumba), rozh. sam. nájazd Parise. Brankári: Bobrovskij - Dubnyk, strely na bránku: 30:43, 17.734 divákov.

ST. LOUIS BLUES - MONTREAL CANADIENS 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)
25. Barbašev, 46. Berglund (Thompson, Parayko), 58. Steen (Brodziak) - 59. Hudon (Gallagher). Brankári: Hutton - Price, strely na bránku: 31:34, 18.149 divákov.

NASHVILLE PREDATORS - CHICAGO BLACKHAWKS 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
23. Turris (Hartnell, Smith) - 4. Kämpf (Hinostroza, JURČO), 35. Hinostroza (Schmaltz, Kane). Brankári: Saros - Forsberg, strely na bránku: 43:31, 17.172 divákov.

WINNIPEG JETS - TAMPA BAY LIGHTNING 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)
24. Laine (Wheeler, Byfuglien), 29. Connor (Wheeler, Myers), 55. Little (Perreault, Ehlers) - 20. Peca (Point, Dotchin). Brankári: Hutchinson - Domingue, strely na bránku: 37:24, 15.321 divákov.

DALLAS STARS - LOS ANGELES KINGS 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
4. LaDue (Kopitar, Iafallo), 26. Doughty (Muzzin, Kopitar), 42. Martinez (Mitchell, Pearson). Brankári: Bishop - Kuemper, strely na bránku: 28:42, 17.655 divákov.

CALGARY FLAMES - VEGAS GOLDEN KNIGHTS 2:4 (0:1, 2:0, 0:3)
27. Bennett (Brouwer), 39. Tkachuk (Hamilton, Frolík) - 17. Smith (Marchessault, Karlsson), 59. Haula, 59. Marchessault (Karlsson, Smith), 60. Perron (Bellemare, Theodore). Brankári: Smith - Fleury, strely na bránku: 33:35, 19.289 divákov.

VANCOUVER CANUCKS - COLORADO AVALANCHE 4:3 pp (2:0, 0:3, 1:0 - 1:0)
7. Horvat (Vanek, Tanev), 12. Del Zotto (Tanev, Virtanen), 42. D. Sedin (H. Sedin, Boeser), 62. Bärtschi (Sutter, Tanev) - 25. Compher (Johnson, MacKinnon), 27. Landeskog (Barrie, Rantanen), 36. Landeskog (Rantanen, Girard). Brankári: Markström - Bernier, strely na bránku: 26:30, 18.257 divákov.

Zdeno Chára (Boston) 20:26 0 0 0 -1 2 2
Tomáš Jurčo (Chicago) 09:16 0 1 1 +1 2 0
_______________________________________
Jaroslav Halák (NY Islanders) 58:03 3/39 92,3
/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/