Utorok 16. apríl 2024Meniny má Dana a Danica

Višňovský asistoval, New York Islanders však prehrali s Winnipegom 3:4

Ľubomír Višňovský v súboji o puk s ľavým krídlom Winipegu Andrewom Laddom Foto: TASR/AP

Brankár "ostrovanov" Jaroslav Halák kryl 26 striel. Nedarilo sa ani ďalším Slovákom, ktorí nastúpili v nočných zápasoch.

New York 29. októbra (TASR) - V zámorskej NHL v noci na stredu zo slovenských hokejistov bodoval iba obranca Ľubomír Višňovský, jeho New York Islanders však prehrali s Winnipegom 3:4. Brankár "ostrovanov" Jaroslav Halák kryl 26 striel. Columbus s Markom Daňom prehral s Ottawou 2:5, Carolina s Andrejom Sekerom podľahla Vancouveru 1:4. Buffalo s Andrejom Meszárošom prehralo v Toronte 0:4, slovenský obranca si pripísal na konto dve mínusky, V dueli medzi Dallasom a St. Louis (3:4 po predĺžení) sa v drese hostí zaskvel Rus Vladimir Tarasenko, ktorý zaznamenal hetrik a asistenciu.

Po dvoch zápasoch sa do bránky Islanders vrátil Jaroslav Halák, ale duel s Winnipegom mu vôbec nevyšiel. Slovenský brankár čelil 30-tim strelám Jets a inkasoval z nich štyri góly, pričom ani pri jednom svoj tím nepodržal. Pri víťaznom zásahu hostí vyrazil strelu Bryana Littla rovno na hokejku kapitána Winnipegu Andrewa Ladda a ten svojim druhým gólom v zápase rozhodol. "Nebol to môj najlepší zápas... V ďalších musím podať lepší výkon," sebakriticky priznal pre zámorské médiá Halák, ktorý chytal prvýkrát po viac ako týždni, keď ho v priebehu zápasu s Torontom vystriedal Chad Johnson. Ten potom nastúpil na dva zápasy a vychytal víťazstvá v Bostone a s Dallasom. Newyorské médiá tak špekulujú, či Halák nepríde o post jednotky. Tréner John Capuano však tieto špekulácie zmietol zo stola. Winnipeg viedol 3:1, ale domáci hokejisti v druhej časti druhej tretiny vyrovnali, keď sa presadili John Tavares a Michail Grabovskij, ktorému prihral Ľubomír Višňovský a zaznamenal prvú asistenciu v sezóne. Víťazný gól dal Ladd v 44. minúte.

Marián Hossa sa nepriblížil k magickej hranici

Marián Hossa sa v zápase s Anaheimom nepriblížil k magickej hranici 1000 kanadských bodov, ku ktorej mu stále chýbajú dva. Blackhawks nenašli recept na vynikajúceho brankára Anaheimu Johna Gibsona, ktorý chytil všetkých 38 striel a vo svojom šiestom zápase v kariére zaznamenal druhý shutout. Hossa 21-ročného brankára ohrozil tromi strelami. O tesnom víťazstve Ducks 1:0 rozhodol v 52. minúte v oslabení Devante Smith-Pelly, keď využil veľkú chybu Brenta Seabrooka na modrej čiare a v sólovom nájazde prekonal nováčika v bránke Blackhawks Scotta Darlinga. "Seabrook sa potkol a vyštartovali sme s Coglianom do sóle. Obaja sme chceli dať gól, ale ja som bol rýchlejší," povedal Smith-Pelly po treťom góle v sezóne. Hossa bol pri jeho zásahu na ľade a preto zaznamenal mínusový bod. Hokejisti Caroliny prehrali aj vo svojom ôsmom zápase a ako posledný tím NHL stále čakajú na prvé víťazstvo v sezóne. Hurricanes nepomohol ani návrat kapitána Erica Staala do zostavy a vo Vancouveri prehrali 1:4. Hrdinom duelu bol Ryan Miller, ktorý sa stal 30. brankárom v histórii NHL s 300 víťazstvami. Radosť z čistého konta mu v 52. minúte pokazil svojom piatym gólom v sezóne český útočník Jiří Tlustý. Aj tak však mal Miller dôvod na úsmev. "Z víťazstiev má každý radosť a som rád, že som ich dosiahol už 300. Na druhej strane to znamená, že už som tu dosť dlho," povedal 34-ročný brankár, ktorý chytá svoju 12. sezónu v NHL. Viac ako 23 minút odohral v drese Caroliny slovenský obranca Andrej Sekera a zaznamenal jeden strelecký pokus.

Daňo opäť v zostave

Columbus aj s Markom Daňom v zostave prehral s Ottawou 2:5. Blue Jackets sužujú v poslednom čase zranenia a zoznam maródov sa po tomto zápase ešte rozšíril. Obranca James Wisniewski si zlomil prst a bude chýbať jeden až dva týždne a zápas nedohral po tvrdom náraze center Artem Anisimov. Už v tomto stretnutí chýbali Matt Calvert, Cam Atkinson, Nick Foligno a brankár Sergej Bobrovskij. Duel bol po dvoch tretinách vyrovnaný 2:2, Senators rozhodli o víťazstve tromi gólmi v tretej tretine. Prvou hviezdou zápasu bol brankár Robin Lehner, ktorý čelil 38 strelám, s bilanciou 2+1 zažiaril Clarke MacArthur. Daňo bol na ľade 11 minút, zaznamenal dva strelecké pokusy a štyri bodyčeky. Buffalo prehralo v Toronte 0:4, keď si dve mínusky pripísal slovenský obranca Andrej Meszároš. Asi najjednoduchšie čisté konto v kariére zaznamenal brankár Jonathan Bernier, ktorý čelil len 10 strelám Sabres. Toronto vyrovnalo klubový rekord z 5. januára 2002, keď zdolali Ottawu 3:1 a dovolilo súperovi vystreliť tiež len desaťkrát. V bránke Toronta bol vtedy Curtis Joseph. "Zápas sme mali pod kontrolou a hrali sme dobre," povedal Bernier. Domáci hokejisti vyslali na bránku 37 striel a Buffalo od väčšej prehry zachránil výbornými zákrokmi český brankár Michal Neuvirth. V štvrtej formácii Toronta nastúpil slovenský útočník Richard Pánik a zaznamenal jednu strelu.

"Diabli" z New Jersey viedli v Pittsburghu v 9. sekunde 1:0 a v 26. minúte 3:1, ale nakoniec odišli z ľadu Penguins s debaklom. Domácich naštartoval v presilovke o dvoch hráčov Jevgenij Malkin a "tučniaci" potom strelili ďalších šesť gólov. "V úvode druhej tretiny to s nami vyzeralo, ale bolo dôležité, že sme v presilovke dali gól a že krátko na to vyrovnal Hörnqvist. Som rád, že skórovali sedem rôznych hráčov, svedčí to o vyrovnanosti nášho tímu," povedal tréner Pittsburghu Mike Johnston. Jediným dvojgólovým strelcom bol kapitán Sidney Crosby. Tampa Bay zdolala na domácom ľade Arizonu 7:3, keď sa prvým hetrikom v kariére blysol 21-ročný ruský útočník Nikita Kučerov. "Prvýkrát v kariére som zažil, že diváci hádžu šiltovky na ľade. Bol to skvelý pocit," povedal Kučerov. Štyri kanadské body za štyri asistencie zaznamenal center Tyler Johnson.

Prvý hetrik v kariére zaznamenal aj ďalší ruský mladík Vladimir Tarasenko

Prvý hetrik v kariére zaznamenal aj ďalší ruský mladík Vladimir Tarasenko. Dvadsaťdvaročný útočník rozhodol o víťazstve St. Louis v Dallase 4:3 po predĺžení. Tarasenko vyrovnal na 1:1, potom na 3:3 a nakoniec v predĺžení potrestal vylúčenie Tylera Seguina. Okrem troch gólov zaznamenal Tarasenko aj asistenciu. "Som veľmi šťastný, ďakujem mojim spoluhráčom, ktorí mi ku gólom pomohli," povedal Tarasenko. "Žraloci" so San Jose vyhrali v Colorade 3:2 po nájazdoch, v ktorých skórovali Patrick Marleau a Joe Pavelski. Sharks vyslali na brankára Semjona Varlamova 51 striel, najaktívnejší bol Pavelski, ktorý vystrelili 10-krát. Montreal vyhral v kanadskom derby v Calgary 2:1 po nájazdoch, v ktorých rozhodol PA Parenteau. Flames boli lepším tímom, ale hostí podržal brankár Carey Price, ktorý zaznamenal 37 zákrokov. Montrealu stačilo na víťazstvo 19 striel.

Lídrom kanadského bodovania Seguin

Najproduktívnejším hráčom zámorskej NHL je útočník Dallasu Stars Tyler Seguin, ktorý nazbieral 15 bodov. Slovákom sa zatiaľ bodovo nedarí, najproduktívnejším mužom je momentálne zranený obranca Bostonu Zdeno Chára s bilanciou 2+1.

Najlepší strelci:
1. Perry, Rick Nash (NY Rangers) po 9 gólov, 3. Seguin, Crosby, Tanner Pearson (Los Angeles) po 7, 6. Nelson, Steven Stamkos (Tampa Bay) po 6.

Poradie brankárov podľa úspešnosti zásahov:
1. Al Montoya (Florida) 97,4 %, 2. Martin Jones (Los Angeles) 97,0 %, 3. Scott Darling (Chicago) 96,6 %, 4. Niklas Svedberg (Boston) 95,1 %, 5. Jonathan Quick (Los Angeles) 95,0 %, 6. Jonas Hiller (Calgary) 94,8 %, .... 47. Jaroslav HALÁK (NY Islanders) 88,9 %.

12. Tomáš Kopecký (Florida) 7 0 0 0 -2 4 4
/legenda: poradie, meno, klub, zápasy, góly, asistencie, body, +/-, trestné minúty, strely na bránku/

sumáre:

BOSTON - MINNESOTA 3:4 (1:1, 2:0, 0:3)

Góly: 19. Griffith (Krejčí, Trotman), 26. Griffith (Campbell, Lucic), 37. Lucic (Krug, Griffith) – 5. Niederreiter (Vanek), 45. Parise (Granlund, Spurgeon), 47. Fontaine (Carter, Cooke), 55. Scandella (Zucker, Coyle). Brankári: Rask - Bäckström, strely na bránku: 28:42, 17.565 divákov.

NY ISLANDERS – WINNIPEG 3:4 (1:0, 2:3, 0:1)

Góly: 2. Nelson (Boychuk, Okposo), 35. Tavares (Nelson, Boychuk), 36. Grabovskij (VIŠŇOVSKÝ) – 22. Ladd (Little, Enström), 25. Postma, 32. Trouba (Stuart, Little), 44. Ladd (Little, Frolík). Brankári: HALÁK - Pavelec, strely na bránku: 21:30, 11.508 divákov.

PHILADELPHIA - LOS ANGELS 3:2 pp (2:1, 0:0, 0:1 - 1:0)

Góly: 6. Raffl (Giroux, Voráček), 20. VandeVelde (Voráček, Schultz), 63. B. Schenn – 14. Toffoli, 46. Richards (Doughty, Clifford). Brankári: Emery - Quick, strely na bránku: 43:40, 19.873 divákov.

PITTSBURGH – NEW JERSEY 8:3 (1:1, 4:2, 3:0)

Góly: 8. Comeau (Dupuis), 29. Malkin (Hörnqvist, Letang), 33. Hörnqvist (Despres), 38. Adams (Sutter), 39. Crosby (Kunitz, Despres), 46. Dupuis (Downie, Määttä), 54. Downie (Comeau, Sutter), 57. Crosby – 1. Zubrus (Zajac, Jágr), 23. Josefson (Gionta), 26. Ruutu (Gionta, Greene). Brankári: Fleury - Schneider (41. Clemmensen), strely na bránku: 33:19, 18.650 divákov.

COLUMBUS - OTTAWA 2:5 (1:1, 1:1, 0:3)

Góly: 6. Savard (Anisimov, Wennberg), 39. Atkinson (Wisniewski, Johansen) – 7. MacArthur (Karlsson, Ryan), 22. Smith (Ceci), 44. Karlsson (Turris, Lehner), 51. Chiasson (MacArthur, Stone), 52. MacArthur (Turris). Brankári: McElhinney - Lehner, strely na bránku: 38:34, 14.749 divákov.

TORONTO – BUFFALO 4:0 (0:0, 1:0, 3:0)

Góly: 40. Bozak (Kessel, Rielly), 45. Kessel (Santorelli), 46. van Riemsdyk (Rielly, Bozak), 50. Gardiner (Winnik, Komarov). Brankári: Bernier - Neuvirth, strely na bránku: 37:10, 18.898 divákov.

TAMPA BAY - ARIZONA 7:3 (2:0, 2:2, 3:1)

Góly: 8. Kučerov (Gudas, Johnson), 13. Filppula (Killorn, Stamkos), 24. Kučerov (Johnson, Palát), 38. Boyle, 49. Kučerov (Johnson, Brewer), 50. Boyle (Brown, Stralman), 59. Carle (Johnson, Šustr) – 35. Doan (Stone, Vermette), 39. Erat (Hanzal, Gagner), 53. Crombeen (Vitale, Ekman-Larsson). Brankári: Bishop - Smith (50. Dubnyk), strely na bránku: 35:25, 17.511 divákov.

CHICAGO - ANAHEIM 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)

Góly: 52. Smith-Pelly. Brankári: Darling - Gibson, strely na bránku: 38:25, 21.233 divákov.

DALLAS - ST. LOUIS 3:4 pp (1:1, 1:1, 1:1 - 0:1)

Góly: 14. Oleksiak (Seguin, Jamie Benn), 26. Seguin (Spezza, Daley), 44. Daley (Goligoski) – 14. Tarasenko (Lehterä, Shattenkirk), 27. Lehterä (Tarasenko, Steen), 52. Tarasenko (Lehterä), 62. Tarasenko (Shattenkirk, Pietrangelo). Brankári: Lehtonen - Elliott, strely na bránku: 28:27, 16.232 divákov.

COLORADO - SAN JOSE 2:3 pp a sn (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 34. Tanguay (Jonhson, Hejda), 44. Landeskog (O'Reilly, Hejda) – 10. Burns (Mueller, Thornton), 46. Couture (Braun, Wingels), rozh. náj. Marleau. Brankári: Varlamov - Niemi, strely na bránku: 33:51, 14.552 divákov.

CALGARY - MONTREAL 1:2 pp a sn (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0, 0:1)

Góly: 23. Giordano (Gaudreau, Brodie) – 33. Gilbert, rozh. náj. Parenteau. Brankári: Hiller - Price, strely na bránku: 38:19, 19.289 divákov.

VANCOUVER – CAROLINA 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)

Góly: 2. Richardson (Kassian, Matthias), 21. Vey (Vrbata, H. Sedin), 39. Hansen (Weber, Sbisa), 60. Richardson (Burrows, Tanev) – 52. Tlustý (E. Staal, Skinner). Brankári: Miller - Ward, strely na bránku: 25:30, 18.234 divákov.

Jaroslav Halák (Islanders) 58:55 4/30 86,7

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/