Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 29. apríl 2024Meniny má Lea
< sekcia Nitriansky kraj

Mestá v Nitrianskom kraji poplatok za rozvoj nezavádzajú

Pohľad na Nitriansky hrad Foto: TASR/Henrich Mišovič

Primátor Topoľčian nepokladá za vhodné prijať toto VZN pre rok 2017, nakoľko je potrebné zvážiť negatívne dosahy pre občanov.

Nitra 30. októbra (TASR) – Zákon o miestnom poplatku za rozvoj nenašiel v Nitrianskom kraji priaznivcov. Poplatok za rozvoj sa jednotlivé mestá rozhodli nezavádzať. Krajské mesto Nitra podľa vyjadrenia z odboru daní a poplatkov momentálne neplánuje zavedenie poplatku za rozvoj.

Rovnako sa rozhodli aj mestskí poslanci v Šali, ktorí na septembrovom mestskom zastupiteľstve odsúhlasili nezavedenie poplatku za rozvoj. Primátor Topoľčian Peter Baláž skonštatoval, že mesto síce vie o možnosti prijať všeobecne záväzné nariadenie (VZN) pre oblasť rozvoja, po analýze súčasného stavu sa však pre rok 2017 neuvažuje s jeho prijatím. "Nepokladám za vhodné prijať toto VZN pre rok 2017, nakoľko je potrebné zvážiť negatívne dosahy pre občanov," povedal.

Podobne na zavedenie poplatku reagovalo aj vedenie mesta Komárno. "V Komárne sa nateraz neuvažuje o zavedení poplatku pre investorov. V meste je nedostatok pracovných miest a vedenie mesta nechce sťažovať prílev investícií a plánovanú investičnú činnosť zavedením poplatkov za rozvoj," skonštatoval hovorca mesta Róbert Králik.

Oslovení zástupcovia miest v Nitrianskom kraji vidia najväčší problém zákona o miestnom poplatku za rozvoj, ktorý nadobúda účinnosť od 1. novembra tohto roka, v jeho dobrovoľnom zavedení. Záleží na konkrétnej obci či meste, či tento poplatok schválením VZN zavedie. Väčšina zástupcov samospráv sa obáva, že zavedením takéhoto poplatku by sa mesto či obec znevýhodnila oproti okolitým mestám, ktoré poplatok nezavedú.

"Možno je podobný poplatok prínosom vo veľkom meste, kde nemajú problém získať investorov, no my sme vďační za každého jedného, ktorý sem zablúdi. A aj bez poplatku sa sem nikto nehrnie," skonštatoval primátor menšieho mesta na juhu Nitrianskeho kraja.

Cieľom nového zákona je ustanoviť do samosprávnej pôsobnosti obcí finančný nástroj, ktorý si každá obec zavedie na základe dobrovoľnosti vlastným všeobecne záväzným nariadením. Tento nástroj má mať príjmovú, rozvojovú a protikorupčnú funkciu. Poplatok za rozvoj, ktorý bude príjmom obce, bude slúžiť ako jeden zo zdrojov na vybudovanie potrebnej infraštruktúry.