< sekcia Publicistika

P. Hechtberger: Nová daň z poistiek nezdraží hypotéky

Tu a teraz v ekonomike. Foto: Tablet.TV

Hosťom Richarda Kvasňovského v relácii EKONOMIKA Tu a teraz je Petr Hechtberger z projektu Financie ľudskou rečou.

Bratislava 10. januára (Tablet.TV) - Nový rok prináša viacero zmien v oblasti úverov a poistenia. Bude to znamenať zdraženie finančných produktov pre ľudí? Odpovedal Petr Hechtberger z projektu Financie ľudskou rečou.

Nová daň 8% z neživotného poistenia nebude mať žiadny vplyv na hypotéky a ani zdraženie poistiek nebude dramatické. Úverov však bude v tomto roku menej, pretože to ovplyvní povinný ukazovateľ maximálnej hranice pomeru zadlženosti domácnosti k príjmu.„K zdraženiu poistiek na nehnuteľnosti, autá, či cestovanie zrejme nevyhnutne bude musieť prísť. Problém je, že daň je retroaktívna a vzťahuje sa na všetky zmluvy. Poisťovne majú 10 týždňov na informovanie klienta o zmenách na najbližšie obdobie a teda aj o prípadných úpravách cien. Nie každá poisťovňa zvýši ceny rovnako a ľudia by si mali porovnávať podmienky. Ak si vezmeme nehnuteľnosti v hodnote 100.000 eur, ročné poistenie stojí v priemere 70-80 eur. Jeho cena sa aj po zarátaní celej sumy dane zvýši približne o 10 eur ročne, čo nie je napokon nič dramatické. Na hypotéku ako produkt to nebude mať žiadny dosah,“ vysvetlil Hechtberger, ktorý upozornil aj na to, že obmedzovanie hypoték, ktoré sa začalo v roku 2017, sa dostáva do finálnej podoby. „Od apríla už hypotéky na 80% hodnotu nehnuteľností dostane len pätina žiadateľov. Ostatní budú musieť nájsť na dofinancovanie plnej sumy viac zdrojov a skombinovať napríklad vlastné úspory so stavebným sporením,“ konštatoval Hechtberger.

Pri posudzovaní schopnosti splácať je v hre aj ďalší ukazovateľ, ktorý obmedzí množstvo schválených úverov v tomto roku a tým je pomer príjmu k zadlženiu domácnosti. Ľudia sa môžu zadlžiť len do výšky osemnásobku ročného príjmu a do zadlženia sa počítajú všetky úverové produkty aj kreditné karty, či povolené prečerpania na účtoch. „Z mojej praxe vyplýva, že rodina s vyššími príjmami si môžu dovoliť vyššie úverové zaťaženie ako človek, ktorý má napríklad minimálnu mzdu, ide na doraz a teda riziko, že nedokáže splácať svoje záväzky, je omnoho vyššie. Bolo by zrejme komplikované nastaviť pre rôzne príjmové skupiny iné hranice zadlženosti,“ dodal Hechtberger.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.