< sekcia Regióny

V areáli niekdajších sobraneckých kúpeľov si opäť zmerajú sily furmani

Súťaž Furmanské preteky 2018 v lesoparku Sobranských kúpeľov pri Sobranciach 19. augusta 2018. Na snímke disciplína práca s drevom. Foto: TASR - Roman Hanc

Furmani spolu so svojimi štvornohými tátošmi budú súťažiť v troch disciplínach. Prvou je furmanský slalom, potom práca s drevom a napokon silová súťaž.

Sobrance 18. augusta (TASR) - Areál lesoparku niekdajších Sobraneckých kúpeľov v nedeľu (19.8.) zaplnia šikovní furmani, ich statné kone a fanúšikovia tohto remesla. Aj v tomto roku si zmerajú sily v rôznych disciplínach.

"Furmanské preteky približujú návštevníkom krásu a výnimočnosť furmanského remesla, ktoré bolo kedysi neodmysliteľnou súčasťou práce v lese a vôbec presunu ťažkých bremien. Dnes už, samozrejme, kone a furmanov nahrádza technika, ale napriek tomu ešte stále existujú vyznávači a milovníci tohto remesla," informoval TASR Viktor Wurm z organizácie Košice Región Turizmus. Furmani spolu so svojimi štvornohými tátošmi budú súťažiť v troch disciplínach. "Prvou je furmanský slalom, potom práca s drevom a napokon silová súťaž," priblížil.

Pripravená je aj súťaž krásy, o víťazoch ktorej v hlasovaní rozhodnú diváci. "Súťažný rozmer bude mať aj kuchárske zápolenie o najlepší furmanský guláš, o ktorom rozhodne odborná porota," priblížil Wurm s tým, že mimosúťažne budú môcť návštevníci tiež ochutnať špeciality zahraničných kuchárskych tímov z Poľska a Ukrajiny. "Veľkým lákadlom bude určite kuchárska šou Varenie naživo v podaní Košického klubu kuchárov a cukrárov," spomenul.

Súčasťou programu je aj vystúpenie folklórnych súborov a Mariána Čekovského. V remeselníckej uličke si návštevníci budú môcť vyskúšať prácu v keramickej dielni, kováčskej vyhni, naučiť sa môžu aj to, ako sa plieska bičom. Pre deti je pripravená lesná pedagogika. Na štyroch stanovištiach budú plniť úlohy, objavovať a spoznávať prírodu navôkol.

Turistom, ktorí navštívia Furmanské preteky, krajská organizácia odporúča aj výlet do okolia. "Zaujímavé miesta sú Morské oko, drevené kostoly v Ruskej Bystrej alebo Inovciach. Určite odporúčame návštevu tyrkysového jazierka v Beňatinskom lome," vymenoval Wurm. Niektoré z týchto miest sú podľa jeho slov tiež súčasťou celodenného autobusového výletu, ktorý organizácia usporadúva. Navyše, autobusový výlet za zaujímavosťami tohto kraja pripravili pre návštevníkov aj organizátori Furmanských pretekov. Popoludní si tak priamo zo Sobraneckých kúpeľov môžu z podujatia odskočiť spoznávať krásy tohto regiónu.

Furmanské preteky sú súčasťou TOP podujatí krajského programu Terra Incognita.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.