< sekcia Regióny

Redaktori boli s kamerou na pravej oblievačke a šibačke

Mládenci v krojoch šibú a oblievajú dievčatá počas tradičnej veľkonočnej oblievačky 21. apríla 2014 v Trenčianskej Teplej. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Pozrite sa spolu s nami! Takto vyzerá pravá oblievačka a šibačka.

Bratislava 21. apríla (TASR/Teraz.sk) - Veľkonočný pondelok alebo Svetlý pondelok alebo Pondelok Paschy je deň, ktorý nasleduje po nedeli Zmŕtvychvstania, resp. po Nedeli Paschy. Je to druhý deň Svetlého týždňa, resp. veľkonočnej oktávy. V ľudovej sfére je spojený s rôznymi tradíciami a zvykmi, ktoré sa zaraďujú medzi prechodové rituály končiacej sa zimy a nastávajúcej jari. Táto nekresťanská prax bola v priebehu dejín v rôznych kultúrach teologizovaná a zaradená do kresťanského rámca.

Na Slovenskú sa tento veľký sviatok spája aj s ľudovými zvykmi ako sú šibačka a oblievačka. Šibačka je zvyk charakteristický pre západ našej krajiny a spočíva v šibaní dievčat korbáčom alebo prútom. Pôvod má ešte v predkresťanskom období a značí odovzdanie plodivej sily. Oblievačka je zvyk najmä na východe Slovenska a spočíva v polievaní dievčat a mladých žien vodou alebo voňavkou na Veľkonočný pondelok. Redaktori TASR sa vybrali do rázovitých regiónov, aby kamerou zachytili tieto zvyky. Pozrite si ich spolu s nami!


Na videu je tradičná zemplínska oblievačka na veľkonočný pondelok 21.apríla 2014 členmi FS Komanička v Novom Ruskove- okres Trebišov.


Veľkonočná oblievačka v réžii folklórneho súboru (FS) Vranovčan sa nesie aj v tomto roku v atmosfére plnej zábavy, hudby, spevu a tanca. Mladí folkloristi sú dnes v uliciach Vranova nad Topľou od skorého rána. Na zozname dievčat, ktoré sa dnes chystajú pooblievať, figuruje 40 mien.


Tanečníci a muzikanti z Folklórneho súboru Vagonár z Popradu prišli obliať a vyšibať svoje tanečníčky na voze ťahanom konským záprahom. Ide o tradíciu, ktorú dodržiavajú už niekoľko rokov. Na voze za dievčatami prejdú celé mesto. Počas Veľkonočného pondelka boli obliať a vyšibať desiatku svojich tanečníc.


Veľkonočná oblievačka patrí k stále žijúcim tradíciám medzi Rómskou komunitou v obci Vaľkovňa v okrese Brezno. Ako pre TASR povedal jeden z kupačov Karol Pohlot, pri návštevách prejdú celú dedinu bez ohľadu na to, či sú to Rómovia, alebo ostatní obyvatelia.Aj keď obec Horné Orešany má pekné zvyky a tradície, tie sú však viac viazané na vinársku a vinohradnícku minulosť obce. Generácie mladých sa však snažia zachovať aj veľkonočné zvyky. Po nedeľnej zábave v pondelok doobeda nechýbala v uliciach obce krojovaná skupina mladých nadšencov s hudbou, spevom a s typickými šibákmi.


Veľkonočné tradície udržiavajú v obci Polomka v okrese Brezno mladí ľudia bez ohľadu na to, čomu sa venujú v civilnom živote. Dnes sa na oblievačku vybrali spoločne členovia folklórneho súboru Brezinky v krojoch spolu s členmi Dobrovoľného hasičského zboru v súťažných dresoch. Ako pre TASR povedal mladý hasič Matúš Tokár, tak ako súboristi chodia povzbudzovať hasičov na súťaže, hasiči si nenechajú ujsť vystúpenia Brezinkárov.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.