Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 3. máj 2024Meniny má Galina
< sekcia Slovensko

Kroky ministra Jahnátka ohrozujú opravu škôl aj prácu, tvrdí Zs. Simon

Foto: TASR/Pavel Neubauer

Ohrozujú tiež pracovné miesta, ktoré pri oprave vznikajú, a rovnako aj ekonomiku obcí. Jahnátkove rozhodnutia môžu mať za následok, že deti budú musieť na jeseň sedieť v triedach v pršiplášťoch.

Bratislava 18. júna (TASR) - Kroky ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka (Smer-SD) ohrozujú opravu škôl, s ktorou začala prvá vláda Roberta Fica. Ohrozujú tiež pracovné miesta, ktoré pri oprave vznikajú, a rovnako aj ekonomiku obcí. Jahnátkove rozhodnutia môžu mať za následok, že deti budú musieť na jeseň sedieť v triedach v pršiplášťoch. Tvrdí to exminister pôdohospodárstva a podpredseda Mostu-Híd Zsolt Simon.

"Prvá Ficova vláda na konci roku 2010 vystavila nekrytý šek za 240 miliónov eur. Na rekonštrukciu námestia 117 miliónov eur. Z tohto problému dnes ešte zostáva riešiť nejakých 117 miliónov eur už len na školy," informoval na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave Simon. Pripomenul, že keď v minulom volebnom období nastúpil na ministerstvo pôdohospodárstva, riešil podobný problém s nedostatkom peňazí.

"Obce čakali, stavby sa realizovali a bolo treba priniesť riešenie," poznamenal s tým, že on ako minister našiel riešenie v tom, že rezort priebežne zabezpečoval financovanie. "A nepristupovali sme k porušovaniu aj zmluvných podmienok, povedal by som, možno na hrane zákonnosti," upozornil. Minister Jahnátek podľa Simona rieši problém svojsky. "Rozoslal obciam, ktoré majú opravu, výstavbu a rekonštrukciu škôl na začiatku alebo v procese, list, aby pozastavili realizáciu schváleného projektu," informoval Simon, ktorý nechápe, čo to má byť.

"Je to rušenie pracovných miest? Je to zámerné zahnanie obcí a starostov do nútenej správy?" pýta sa. Upozornil, že v zmluve medzi ministerstvom a obcou je fixne stanovený termín realizácie, dokedy sa má stavba ukončiť. Na základe toho je uzatvorená zmluva medzi obcou a realizátorom. Kto uposlúchne Jahnátkov list, ten podľa Simona prešvihne platné zmluvné termíny. "Znamená to porušenie zmluvných podmienok a strata nároku na úhradu alebo prefinancovanie. Ten, kto neuposlúchne a začne stavať, tak tomu minister listom odkázal, že nemá isté, či bude mať peniaze zaplatené," vysvetlil.

Podľa Simona Jahnátek chce, aby odkrytá strecha na škole bola prekrytá plachtou. "Možno v septembri bude musieť byť povinná výbava detí pršiplášť. Ak náhodou zatečie, aby sa to dalo riešiť," poznamenal. Súčasný problém je podľa Simona tieň prvej Ficovej vlády. "Sľúbili, vystavili nekrytý šek, dnes ho majú riešiť. A riešia ho takým spôsobom, ktorý pre obce znamená nútenú správu a ďalšie finančné straty," povedal Simon.

Foto: TASR/Dušan Hein


Zároveň požiadal realizátorov a obce, aby pokračovali v realizácii a svoje práva si hájili, ak bude treba, aj súdnou cestou. "Zmluva je záväzok. Keď bol projekt schválený, zmluva bola podpísaná prvou Ficovou vládou, tak nech Fico naberie odvahu a nech zaplatí účet, ktorý si vystavil sám na konci svojej prvej vlády," vyhlásil Simon. Upozornil tiež na to, že súčasný stav je daň za neodbornosť Ficovej prvej vlády. Neodbornosť kabinetu podľa neho spôsobila slabé čerpanie eurofondov.

Simon tiež nesúhlasí s tvrdením, že za vzniknutú situáciu môže exminister za SNS Igor Štefanov. "Nie je to pravda. Pretože vtedy ministrom financií bol Ján Počiatek, ktorý ako certifikačný orgán dozeral na celý priebeh eurofondov v regionálnom operačnom programe na ministerstve výstavby. A celý tento proces koordinoval pán Čaplovič, ktorý bol zodpovedný za správu Centrálneho koordinačného orgánu. Traja členovia vlády k tomu mali prístup," vysvetlil.

"Exminister Zsolt Simon je ten posledný, ktorý by mal urážať prvú vládu Roberta Fica. A to hneď z viacerých dôvodov. V čase, keď minister Ľubomír Jahnátek prichádzal do úradu ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, boli na platobnej jednotke ministerstva neuhradené žiadosti o platbu za rekonštrukcie škôl vo výške približne 30 miliónov eur, ktoré sa tu hromadili od septembra 2011. Pritom sám Zsolt Simon v rokoch 2011 a 2012 podpísal nekryté zmluvy na rekonštrukciu škôl vo výške 38 miliónov eur. Neuhrádzaním žiadostí a následne faktúr dodávateľom a subdodávateľom vznikala platobná neschopnosť a hrozba exekúcií a nútenej správy," uviedla v reakcii na Simonove vyjadrenia hovorkyňa agrorezortu Magda Tóth Želeňáková.

Keďže druhá revízia Regionálneho operačného programu (ROP) nebola podľa nej v čase nástupu ministra Jahnátka ešte zo strany Európskej komisie schválená, minister adresoval prijímateľom list s odporúčaním na pozastavenie realizácie projektov, aby nezačínali stavebné práce, na ktoré nebolo finančné krytie.

"Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka zároveň rokovalo so Združením miest a obcí Slovenska a Zväzom stavebných podnikateľov, aby ochladilo napätie, ktoré v reťazi platobnej neschopnosti vznikalo. Po schválení revízie ROP boli platby uvoľnené. Ministerstvo v súčasnosti vykonáva všetky kroky pre to, aby splnilo záväzky voči prijímateľom,“ dodala hovorkyňa.