Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Slovensko

Návrh na ústavné zastropovanie dôchodkového veku je v 2. čítaní

Na snímke poslanci počas 34. schôdze parlamentu 11. septembra 2018 v Bratislave. Foto: TASR - Martin Baumann

Okrem zastropovania veku odchodu do dôchodku má byť Ústavou SR garantované aj ustanovenie o minimálnej mzde. Poslanci navrhujú zakotviť ústavnú garanciu na odmenu nie nižšiu ako minimálna mzda.

Bratislava 18. septembra (TASR) - Ústavný návrh na zastropovanie dôchodkového veku na 64 rokov posunul parlament do druhého čítania. Návrh koaličného Smeru-SD podporilo 93 poslancov zo 145 prítomných. Za návrh hlasovali aj niektorí opoziční poslanci, napríklad z hnutia Sme rodina a ĽSNS. Za návrh hlasovali aj niektorí poslanci koaličného Mosta-Híd, ktorý sa od začiatku k návrhu staval kriticky. Návrh nepodporila Lucia Žitňanská, niekoľkí sa zdržali, ako napríklad Béla Bugár. Proti návrhu boli poslanci SaS, ale aj niektorí poslanci hnutia OĽaNO.

Poslanci Smeru-SD navrhujú dať do ústavy formuláciu, že "vek potrebný na vznik nároku na primerané hmotné zabezpečenie v starobe nesmie presiahnuť 64 rokov. Za účelom podpory rodiny a materstva zo strany štátu každý, kto vychoval dieťa, má právo na primerané zníženie maximálneho veku potrebného na vznik nároku na primerané hmotné zabezpečenie v starobe".

Okrem zastropovania veku odchodu do dôchodku má byť Ústavou SR garantované aj ustanovenie o minimálnej mzde. Poslanci navrhujú zakotviť ústavnú garanciu zamestnanca na odmenu, ktorá nebude nižšia ako minimálna mzda. "Ide o základný nástroj zabezpečenia, aby zamestnanec mal garantovanú najnižšiu úroveň odmeny za vykonanú prácu v súvislosti s jeho právom na odmenu, ktorá mu zabezpečí dôstojnú životnú úroveň," zdôvodňujú poslanci Smeru-SD. Podrobnosti o spôsobe úpravy minimálnej mzdy a kritériách, na základe ktorých má dôjsť k úprave minimálnej mzdy, ustanoví zákon.

Cieľom novely ústavného zákona je aj dosiahnuť, aby zmenami v prístupe k zabezpečeniu občanov na starobu nedochádzalo k postupnému oslabeniu ich práv na primerané hmotné zabezpečenie v starobe a k znižovaniu udržateľnosti systému dôchodkového zabezpečenia ako celku. Preto poslanci navrhujú, aby boli v Ústave SR ukotvené základné piliere dôchodkového zabezpečenia. "Primerané hmotné zabezpečenie v starobe sa vykonáva prostredníctvom priebežne financovaného dôchodkového systému a systému starobného dôchodkového sporenia. Štát podporuje dobrovoľné sporenie na dôchodok," uvádza sa v návrhu ústavného zákona.

O návrhu mali poslanci hlasovať ešte na júnovej schôdzi. Hlasovanie však bolo presunuté na september kvôli viacerým nezhodám v koalícii. Výhrady k návrhu mala od začiatku strana Most-Híd, jej poslanci mali pri utorkovom hlasovaní "voľnú ruku". Na definitívne schválenie zmeny Ústavy SR je potrebná ústavná väčšina, teda aspoň 90 hlasov. Koalícia tak potrebuje aj hlasy opozície.