< sekcia Slovensko

Novela Trestného zákona má priniesť viacero zmien

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

V prípade schválenia novely Trestného zákona budú zmeny účinné od 1. júla 2019.

Bratislava 16. februára (TASR) - Komisár pre deti a komisár pre osoby so zdravotným postihnutím by mohli vstupovať do trestného konania ako zúčastnené osoby. Vyplýva to z návrhu novely Trestného zákona, ktorú ministerstvo spravodlivosti predložilo do medzirezortného pripomienkovania. Novela tiež upravuje inštitút prísediacich či podmienečné prepustenie pre doživotne odsúdených väzňov. Viaceré návrhy preberajú európsku legislatívu.

Novelou by sa napríklad zrušila nemožnosť podmienečného prepustenia pre väzňov odsúdených na doživotie. Snahou je podľa ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) zosúladiť sa s rozhodovacou činnosťou Európskeho súdu pre ľudské práva. "Väzni musia mať možnosť podmienečného prepustenia z výkonu trestu, to náš právny poriadok teraz neumožňuje, preto v zmysle tejto judikatúry musíme takúto možnosť zaviesť. Budú tam veľmi vážne podmienky, aby sme podmienečne neprepustili osobu, ktorá na slobode nemá čo robiť a bude stále hrozbou pre svojich spoluobčanov," uviedol pre TASR minister.

Zefektívniť sa má tiež právna úprava videokonferencií v trestnom konaní a rozšírenie možnosti ich využitia o ďalšie prípady. Už teraz sa totiž môžu väzni zúčastniť na pojednávaniach prostredníctvom videokonferenčných hovorov.

Novinkou má byť aj zavedenie trestného činu falšovania a pozmeňovania zdravotnej dokumentácie ako reakcia na spoločenský dopyt. Novelou by sa tiež rozšírili podmienky a možnosť uložiť trest domáceho väzenia, ako aj ďalšie rozšírenie využitia elektronických náramkov.

Právnou úpravou sa má zároveň doplniť katalóg trestných činov v oblasti poškodzovania finančných záujmov Európskej únie a tiež nezákonného obchodu s tabakom a tabakovými výrobkami. Úprava sa odvíja od smernice Európskeho parlamentu zaoberajúcou sa kriminalitou súvisiacou s čerpaním eurofondov.

V prípade schválenia novely Trestného zákona budú zmeny účinné od 1. júla 2019.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.