Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. marec 2024Meniny má Miroslav
< sekcia Slovensko

OĽaNO chce plošne zdaniť výsluhové dôchodky príslušníkom ŠtB

Na snímke poslankyňa NR SR Veronika Remišová (OĽaNO). Foto: TASR - Martin Baumann

Obyčajní sa neobávajú toho, že by ich návrh bol v rozpore s ľudskými právami. Odvolávajú sa na Európsky súd pre ľudské práva, ktorý odobril poľskú právnu úpravu znižovania výsluhových dôchodkov.

Bratislava 18. novembra (TASR) - Bývalým príslušníkom komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB) by sa mali plošne zdaniť výsluhové dôchodky o 50 percent. V novele zákona o protikomunistickom odboji to navrhujú poslanci z opozičného hnutia OĽaNO. Tvrdia, že 29 rokov po Nežnej revolúcii je potrebné ukončiť nespravodlivosť.

"Tí, čo roky boli utláčateľmi a prenasledovali osoby, mučili ich a popierali základné ľudské práva, hlavne slobodu slova, poberajú vysoké výsluhové dôchodky a tí, čo rukami týchto osôb trpeli, majú nízke starobné dôchodky," vysvetlili Obyčajní.

Keďže cieľom ich návrhu nie je získanie dodatočných prostriedkov do štátneho rozpočtu, ale najmä odstránenie amorálneho a nespravodlivého sociálneho stavu, novela súčasne priznáva jednorazový finančný príspevok politickým väzňom, ich manželkám, manželom alebo ich vdovám a vdovcom vo výške 1000 eur.

OĽaNO tvrdí, že Slovenská republika sa prijatím tohto návrhu zákona pripojí k iným krajinám, ktoré sa vyrovnali so svojou nedemokratickou minulosťou a siahli tak príslušníkom tajných služieb na ich výsluhové dôchodky alebo príplatky za služby v týchto tajných bezpečnostných zložkách.

"Napríklad v Nemecku došlo k zníženiu penzií bývalých príslušníkov tajnej služby STASI, v Maďarsku došlo k úplnému zrušeniu výsluhových dôchodkov pre príslušníkov takýchto bezpečnostných zložiek a po nedávnej legislatívnej zmene v Poľsku došlo k výraznému kráteniu výsluhových dôchodkov bývalých príslušníkov štátnej bezpečnosti," argumentujú predkladatelia.

Obyčajní sa neobávajú ani toho, že by ich návrh bol v rozpore s ľudskými právami a základnými slobodami. Odvolávajú sa na Európsky súd pre ľudské práva, ktorý odobril poľskú právnu úpravu znižovania výsluhových dôchodkov. Súd konštatoval, že "služba sťažovateľov v tajnej polícii, ktorá ostro potláčala základné ľudské práva chránené Európskym dohovorom, môže byť dostatočnou okolnosťou na stratu pridaných benefitov".

Poslanci OĽaNO prišli s takýmto návrhom aj vlani, v pléne neuspeli. Plošné zdanenie týchto dôchodkov totiž nepodporila väčšina poslancov Smeru-SD, SNS ani Mosta-Híd.