Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Slovensko

Opozícia okrem Viskupiča opustila rokovanie mediálneho výboru

Jozef Viskupič z SaS Foto: TASR/Martin Baumann

Na dnešnej schôdzi výboru chýbali dvaja opoziční poslanci a Miroslav Číž (Smer-SD), po odchode zvyšku opozície ostal uznášaniaschopný len vďaka Viskupičovmu rozhodnutiu nepripojiť sa k obštrukcii.

Bratislava 21. novembra (TASR) - Zástupcovia opozičných strán s výnimkou Jozefa Viskupiča (OĽaNO) dnes ešte pred začiatkom rokovania opustili parlamentný výbor pre kultúru a médiá s odôvodnením, že sa naň napriek výzvam predsedu výboru Dušana Jarjabka (Smer-SD) na účasť poslancov nedostavili všetci predstavitelia vládnej strany.

Týmto krokom protestovali proti rozhodnutiu Smeru-SD blokovať mimoriadnu schôdzu NRSR venovanú návrhu na vyslovenie nedôvery ministrovi spravodlivosti Tomášovi Borecovi a diskusii o súdnictve dovtedy, kým sa na rokovanie nedostaví celá opozícia.

Keďže na dnešnej schôdzi výboru chýbali dvaja opoziční poslanci a Miroslav Číž (Smer-SD), po odchode zvyšku opozície ostal uznášaniaschopný len vďaka Viskupičovmu rozhodnutiu nepripojiť sa k obštrukcii.

"Vzhľadom k tomu, že strana Smer-SD nás dva dni trápila s tým, že nestačí tridsať poslancov na mimoriadnu schôdzu, ale musí byť prítomných všetkých 67 poslancov opozície a my sme po príchode na výbor zistili, že strana Smer nie je jednotná a nie sú tu všetci jej poslanci, tak sme z toho istého dôvodu opustili rokovanie výboru," povedal Pavol Abrhan (KDH). "Bola to reakcia na to, čo sa dialo dva dni v parlamente. Včera (20.11) to bola jasná ukážka arogancie," doplnil ho László Solymos (Most - Híd).

Správanie Obyčajných ľudí je zarážajúce, myslí si Krajcer

Podľa Daniela Krajcera (SaS) je zarážajúci aj dnešný postoj predsedu poslaneckého klubu OĽaNO Viskupiča a celkové správanie Obyčajných ľudí v parlamente.

"Ukazuje sa, že Smer-SD zjavne už má koaličného partnera v podobe klubu OĽaNO. Je to trochu zvláštne, ale už sa to ukázalo pri včerajšej (20.11) prezentácii v pléne, ak ste si všimli, tak štyria členovia tohto klubu sa neprezentovali. Treba klásť otázky, čo sa deje, či už ide o koaličné partnerstvo aj nad rámec splnomocnenca pre rómsku problematiku. Treba sa pýtať, či už náhodou Smer-SD nemá ústavnú väčšinu," podčiarkol Krajcer.

"SaS jednoducho protestuje proti nedemokratickým spôsobom. To, čo sa dialo včera v parlamente je potvrdením toho, že nie je záujem diskutovať o naozaj veľkom probléme, ktorým je súdnictvo," vyhlásil podpredseda SaS.

Viskupič gesto opozície neschvaľuje

Viskupič však gesto opozičných poslancov neschvaľuje. "Z hľadiska otázky, prečo som sfunkčnil výbor pre médiá a kultúru, sú tri dôvody. V prvom rade debata o štátnom rozpočte je dôležitá, malo by sa o nej rokovať na výboroch a trucovanie opozície sa mi nepáči," vysvetlil. Dodal, že podľa neho má predseda parlamentu povinnosť zvolať schôdzu, keď o ňu žiada tridsať poslancov.

"Postoj našich štyroch poslancov bol, že oni v práci sú a nikto im nemá právo zasahovať do toho, aby otvorili debatu, ktorá sa mala diať pri mimoriadnej schôdzi. Pán poslanec Krajcer sa veľmi mýli. Nech sa pozrie do vlastných radov, prečo pri vlastných návrhoch zákonov nezabezpečí poslancov nie len na prezentovanie, ale aj hlasovanie," dodal Vikupič. "Náš klub pri registrovaných partnerstvách homosexuálov zabezpečil takmer taký istý počet hlasov 'ZA', ako SaS," upozornil. Tretím dôvodom, prečo chcel byť prítomný na dnešnom rokovaní výboru bola smernica Európskej únie ohľadom autorských práv, ktorým sa profesionálne venuje.

"Niektorí opoziční poslanci si pletú politiku s profesnosťou. My sme sa tu bavili o rýdzo profesných veciach," reagoval predseda výboru Dušan Jarjabek. "Keby sme takýmto spôsobom rozmýšľali do budúcnosti, asi by sme mali zvolávať vždy len koalíciu. Veď to je pri profesných veciach nezmysel," povedal s tým, že poslanec Číž bol dnes ospravedlnený kvôli oficiálnej služobnej ceste.


J.VISKUPIČ: Skúsim presvedčiť Škripeka, aby novelu o erotike v médiách stiahol

Predseda poslaneckého klubu OĽaNO Jozef Viskupič sa pokúsi presvedčiť kolegu Branislava Škripeka (OĽaNO), aby svoju novelu zákona, ktorým sa upravujú podmienky predaja a rozširovania tlače a iných vecí spôsobilých ohroziť mravnosť, z rokovania parlamentu stiahol. Povedal to pre TASR po dnešnom rokovaní mediálneho výboru parlamentu.

Viskupič chce túto tému predniesť na rokovaní poslaneckého klubu OĽaNO. "Možno na poslaneckom klube prebehne debata tak, aby sme sa pozreli na túto otázku, aby nedochádzalo k vulgarizácii spoločnosti a zároveň sme nevstupovali do distribúcie tlače takým spôsobom, že obmedzíme predaj niektorých časopisov a niekto v stánku by musel rozhodovať o tom, či má na pulte erotický obsah, alebo nemá," dodal. Podľa Viskupiča by sa k Škripekovmu návrhu mala uskutočniť diskusia v parlamente, na hlasovanie by však už ísť nemal. "Ak sa o ňom hlasovať dá a nezíska podporu, čo vidím, že asi nezíska, tak sa téma automaticky odsúva o šesť mesiacov," upozornil s tým, že Škripek po stiahnutí môže svoj návrh prepracovať a predložiť ho znovu.

Členovia výboru sa však nedokázali stotožniť s konkrétnym znením novely a pri hlasovaní o uznesení sa všetci, vrátane Viskupiča, zdržali. "Súhlasím s tým, že či už téma audiovizuálneho priestoru, zavádzania druhej opony, alebo celková téma vulgarizácie spoločnosti, podľa ministra (kultúry Mareka Maďariča, pozn. TASR) idiotizácie spoločnosti, je témou, ktorou sa treba zaoberať. S čím som ja nesúhlasil, je predložený návrh," zdôraznil aj Viskupič. "Považujem za nebezpečné takýmto spôsobom vstupovať do organizácie printových médií a šírenia tlače. Vidím veľký problém s vykonateľnosťou," dodal.

Nielen Viskupič sa snaží presvedčiť Škripeka, ale aj autor novely presviedča predsedu svojho poslaneckého klubu. "Rozhovory medzi pánom Viskupičom a mnou prebiehajú a sú veľmi intenzívne. Nie sú antagonistické, ako to podsúvajú niektoré časopisy," povedal pre TASR Škripek. "Ale musím konštatovať, že predseda nášho poslaneckého klubu Viskupič a ja rozmýšľame skutočne úplne iným spôsobom nad obsahom veci. Kolega Viskupič tvrdí, že spoločnosť sa má v tejto veci samoregulovať. Ja tvrdím, že samoregulácia už neberie do úvahy dobré mravy ani slušnosť, a preto musí tej časti spoločnosti, v ktorej sú státisíce ľudí, ktorí odmietajú tento spôsob šírenia dehonestujúcej nahoty, napomôcť legislatíva," podčiarkol konzervatívny člen OĽaNO. Súhlasí však s tým, že s návrhom jeho novely je ešte možné pracovať.

"Je potrebné zapracovať pripomienky, sú užitočné a kvalitné. Prišli z viacerých strán. Výbor pre školstvo schválil tento návrh, ale dal pripomienky. Legislatívna rada vlády dala pripomienky. Výbor pre kultúru teraz ústne namietol niekoľko vecí. Mne sa viaceré pripomienky páčia, pretože mi ide o vykonateľnosť mojej novely," zdôraznil Škripek. "Aby mala dopad na šírenie erotickej tlače na Slovensku spôsobom, ktorý ju odstráni z očí tej verejnosti, ktorá si to neželá. Zapracujem pripomienky, lebo smerujú k vykonateľnosti novely. Je zjavné, že poslanci väčšinou súhlasia s touto témou, myslia si, že je problematická. Naozaj chcem, aby to bola účinná novela, nielen papierová," podčiarkol autor legislatívnej zmeny.