Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. apríl 2024Meniny má Valér
< sekcia Slovensko

V sobotu môže voliť aj takmer 10.000 väzňov

Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Všetci obvinení a odsúdení, ako ďalej zdôraznil Bubla, boli informovaní o konaní volieb a včas písomne poučení o spôsobe a práve voliť vo voľbách do Národnej rady SR.

Bratislava 6. marca (TASR) - Takmer 10.000 slovenských väzňov, či odsúdených, alebo obvinených má v nadchádzajúcich sobotňajších parlamentných voľbách právo odovzdať svoj hlas.

Volebné právo si 10. marca môže uplatniť 1312 obvinených a 8325 odsúdených. Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) je pripravený na priebeh volieb do parlamentu v ústavoch na výkon trestu aj výkon väzby. TASR o tom informoval hovorca rezortu spravodlivosti Peter Bubla.

V predchádzajúcich parlamentných voľbách bola v slovenských väzniciach volebná účasť len 8,29 percenta. V sobotu 12. júna 2010 sa v slovenských ústavoch na výkon väzby a v ústavoch na výkon trestu odňatia slobody nachádzalo približne 10.099 odsúdených a obvinených. Z nich malo volebné právo 1465 obvinených a 7577 odsúdených. Najvyššia volebná účasť bola vtedy v Ústave na výkon väzby v Nitre, kde dosiahla takmer 15 percent. Bez volebného práva, rovnako ako aj v nadchádzajúcich voľbách budúcu sobotu 10. marca, boli a sú cudzinci, neplnoletí, nespôsobilí na právne úkony a odsúdení vo výkone trestu odňatia slobody za obzvlášť závažný zločin.


Právo voliť má aj obvinený či odsúdený"Podľa zákona o voľbách do NR SR právo voliť v parlamentných voľbách má aj obvinený a odsúdený, ktorý je občanom Slovenskej republiky, v deň volieb sa nachádza vo výkone väzby alebo trestu odňatia slobody, najneskôr v deň volieb dovŕšil 18 rokov a nie je u neho prekážka vo výkone práva voliť. Takouto prekážkou vo výkone volebného práva je zákonom ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodov ochrany zdravia ľudí; výkon trestu odňatia slobody uložený za spáchanie obzvlášť závažného zločinu; pozbavenie spôsobilosti na právne úkony," vysvetlil hovorca.
Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Všetci obvinení a odsúdení, ako ďalej zdôraznil Bubla, boli informovaní o konaní volieb a včas písomne poučení o spôsobe a práve voliť vo voľbách do Národnej rady SR. Tí, u ktorých nie je prekážka vo výkone volebného práva, boli poučení, že môžu písomne požiadať obec, v ktorej majú trvalý pobyt, o vydanie a zaslanie voličského preukazu poštou na adresu ústavu, kde vykonávajú väzbu alebo trest odňatia slobody. "Bez predloženia voličského preukazu voliť nemôžu," povedal ďalej hovorca Ministerstva spravodlivosti SR.


Prenosné volebné schránky

Voľby do Národnej rady SR sa v ústavoch uskutočnia predvedením oprávnených voličov pred členov okrskovej volebnej komisie, ktorí v ústave zabezpečia voľbu do prenosnej volebnej schránky. V ústavoch nie sú vytvorené osobitné volebné okrsky. Oprávneným voličom z radov obvinených a odsúdených bude umožnené voliť len v prípade, že predložia členom okrskovej volebnej komisie voličský preukaz.

Väzni na Slovensku


Ku koncu februára tohto roka sa v ústavoch zboru nachádzalo celkom 10.769 obvinených a odsúdených (1395 obvinených a 9374 odsúdených). Počet odsúdených, vykonávajúcich trest odňatia slobody za obzvlášť závažný zločin, bol k uvedenému dátumu 933 osôb. Počet cudzincov vo výkone väzby a vo výkone trestu odňatia slobody v ústavoch zboru bol 199 osôb (83 obvinených a 116 odsúdených).
"Počet obvinených a odsúdených, ktorí priebežne žiadajú o vydanie voličských preukazov, ZVJS osobitne nesleduje. Na základe záujmu obvinených a odsúdených je však po dohode riaditeľov ústavov s predsedami jednotlivých okrskových volebných komisií už v 17 ústavoch zboru stanovený časový harmonogram, počas ktorého budú v ústavoch členovia okrskových volebných komisií a obvinení a odsúdení budú môcť tak voliť," dodal na záver Bubla.