Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava

´Anjelky´zdolali Fenerbahce 66:63 a sú na čele B-skupiny Euroligy

Na snímke hráčky Košíc po víťazstve 66 : 63 v stretnutí B - skupiny Európskej ligy basketbalistiek Good Angels Košice – Fenerbahce Istanbul v Košiciach 30. januára 2013. Foto: TASR/František Iván

Zverenky trénera Maroša Kováčika zakončia púť základnou B-skupinou o týždeň na palubovke rumunského klubu Municipal Targovište.

Košice 30. januára (TASR) - Basketbalistky slovenského šampióna Good Angels Košice zvíťazili v stredu v priamom súboji o prvenstvo v B-skupine Európskej ligy 2012/2013 na domácej palubovke nad favorizovaným tureckým družstvom Fenerbahce Istanbul tesne 66:63 a vylepšili si pozíciu pred prvým kolom vyraďovacej fázy.

Zverenky trénera Maroša Kováčika zakončia púť základnou B-skupinou o týždeň v stredu 6. februára na palubovke rumunského klubu Municipal Targovište (17.00).

Good Angels Košice - Fenerbahce Istanbul 66:63 (36:34)

Zostava a body GA: Piersonová a Kulichová po 10, Bojovičová 9, Quigleyová 7, Kupčíková 2 (Krivačevičová 12, Sverrisdóttirová a Lacyová po 8) - najviac bodov Fenerbahce: McCoughtryová a Tuncluerová po 12, Bibrzycka a Veramejenková po 9. Rozhodovali: Jersan (Slovin.), Mrdak (Srb.), Zapolski (Poľ.), TH: 14/13 - 18/13, trojky: 3:4, fauly: 19:19, 2500 divákov - vypredané.

O úvodné dva body sa postarala hosťujúca Vardarliová, no domáce odpovedali presnými zásahmi Bojovičovej a Kulichovej (4:2). Za stavu 4:4 predviedla presnú ruku spoza trojkového oblúka Quigleyová a po nej sa nepomýlila z trestných hodov Piersonová - 9:4. Košičanky si udržiavali päťbodové vedenie, no po trojke Sverrisdóttirovej sa im podarilo v 8. minúte odskočiť na 16:10. Hostky korigovali 12 sekúnd pred koncom úvodnej desaťminútovky na 17:20, keď sa Vardarliová prezentovala trojbodovým zápisom. V 11. minúte domáce hráčky vyhrávali najvyšším rozdielom 24:17, no aktívna McCoughtryová okamžite skresala z ich náskoku, keď pri dvojbodovom zásahu bola faulovaná - 24:20. Sedembodové vedenie prinavrátila Košiciam o štyri minúty neskôr Kulichová (30:23), hosťujúci tím však v priebehu dvoch minút dokázal manko zmazať a na 32:32 upravila Pondexterová. O niekoľko sekúnd neskôr už svietil na ukazovateli skóre stav 32:34, potom ako Matovičová po druhý raz v stretnutí poslala svoje družstvo do tesného vedenia. Do konca polčasu však "žlto-modré" otočili stav stretnutia vo svoj prospech (36:34).

Tesné vedenie si košický klub udržiaval do 24. minúty (40:38), potom však pridal ďalšie štyri body a košické publikum ožilo. Obidve družstvá predovšetkým dobre bránili a okamžite vyrážali do nebezpečných protiútokov. V 27. minúte sa individuálne presadila Piersonová a upravila na 50:43. Hostky o dve minúty neskôr znížili na 47:50 z ich pohľadu, ale po tridsiatich minútach mohli byť spokojnejšie predsa len domáce hráčky - 55:49. V 32. minúte zvýšila na 57:49 Quigleyová, súperky ihneď korigovali po dvoch trestných hodoch Bibrzyckej. O dve minúty neskôr znížila na rozdiel štyroch bodov McCoughtryová a na 55:57 z pohľadu hostí upravila Tuncluerová. V dramatickom závere mali viac šťastia domáce hráčky a po víťazstve 66:63 sa stali lídrom B-skupiny.

Maroš Kováčik, tréner Good Angels: "Poraziť taký silný tím ako Fenerbahce a dovolíte mu nastrieľať iba 63 bodov, tak si myslím, že aj divák si musel prísť na svoje. Nikto by pred sezónou nebol povedal, že takto budeme stáť pred posledným zápasom v skupine. Je to fantastické."

Lucia Kupčíková, kapitánka Good Angels: "Myslím si, že sme bojovali do posledných sekúnd i keď sa možno zdalo, že sťahujú náskok. Stále sme verili, že vyhráme a nakoniec sa tak aj stalo. Chcem poďakovať fanúšikom, ktorí vytvorili vynikajúcu atmosféru, najmä v závere zápasu."

Petra Kulichová, hráčka Good Angels: "Vedeli sme, že Fenerbahce je silné družstvo, no my sme ho zdolali a získali dôležité dva body, ktoré nás posunuli na prvé miesto. V závere sa súper po trojke priblížil na rozdiel jedného bodu, no dôležité šestky premenila Lacyová a jednu Bojovičová. Potom som už verila, že to vyhráme."