V Birminghame vlažný úvod, zatiaľ bez výraznejších výkonov

Sandi Morrisová Foto: TASR/AP

V Birminghame sa v 12. kapitole Diamantovej ligy uzatvorila základná časť seriálu, ktorý vyvrcholí na finálových mítingoch v Zürichu a Bruseli.

Birmingham 18. augusta (TASR) - V úvodnej zo 14 disciplín atletickej Diamantovej ligy v anglickom Birminghame zvíťazila v skoku o žrdi Američanka Sandi Morrisová, na Alexander Stadium víťazke na troch mítingoch DL zo šiestich stačilo na triumf najmenej, len 462 cm.

V Birminghame sa v 12. kapitole DL uzatvorila základná časť seriálu, ktorý vyvrcholí na finálových mítingoch v Zürichu a Bruseli.

Prvýkrát v sezóne skončila medzi najlepšími tromi v behu na 400 m prek. Švajčiarka Léa Sprungerová, a hneď víťazne. Majsterka Európy v Berlíne dosiahla čas 54,86 a vo finále DL nebude chýbať.

Vo vrhu guľou Nemka Schwanitzová vrátila prehru na ME v Berlíne zlatej Poľke Gubovej a do finále postúpila s najvyšším prídelom bodov. V behu na 1500 m bola najlepšia Holanďanka Sifan Hassanová so 4:00,60 pred najúspešnejšou v DL Etiópkou Tsegayovou rovnako ako predtým na mítingu DL v Londýne.

Jeden z najlepších výkonov mítingu zabehol na 110 m prek. Španiel Orlando Ortega v sezónnom maxime 13,08, až tretí finišoval európsky šampión v Berlíne Francúz Martinot-Lagarde. Ortega sa po dvoch 2. miestach v DL dočkal aj víťazstva a 1. priečka mu patrí aj v hodnotení DL.

Aj na osemstovke sa v súboji až štvorice Keňanov zrodil výnimočný čas zásluhou Emmanuela Kipkuruia Korira s rekordom mítingu 1:42,79, majster Európy v Berlíne Poliak Kszczot bol až šiesty s 1:44,97.

Divákov zdvihol zo sedadiel beh na 200 m, v ktorom sa očakával veľký súboj najväčších sezónnych osobností, najmä medzi Bahamčankou Miller-Uibovou a čerstvou európskou šampiónkou Asher-Smithovou. Bahamčanka obdivuhodne zafinišovala, túto sezónu ešte neprehrala a vytvorila aj rekord mítingu 22,15.

Rovnaký rekordný posun sa podaril v skoku do diaľky zlatej na ME v Berlíne Nemke Malaike Mihambovej so 696 cm v záverečnej sérii, keď už bolo o jej víťazstve rozhodnuté.

K magnetom mítingu patril oštep s dominanciou Nemcov, najmä Andreasa Hofmanna s 89,82, až štvrtý bol majster Európy Nemec Röhler s 84,33.

V osobnom rekorde 233 skočil najvyššie Austrálčan Brandon Starc a pokúšal sa aj o 237 cm, zlatý na ME v Berlíne Nemec Przybylko pokoril na 6. mieste len 220 cm.

Záverečnú bodku udelil mítingu najkratší šprint s tlačenicou na šachovnici, keď Američan Christian Coleman zdolal v sezónnom maxime 9,94 Brita Prescoda s osobným rekordom len na tisíciny. Tabuľkovo najlepší v sezóne Američan Lyles dobehol tretí, v disciplíne však skončil až deviaty.