Nedela 19. máj 2024Meniny má Gertrúda

Hamilton vyhral v Španielsku, Vettel štvrtý

Lewis Hamilton. Foto: TASR/AP

Pre štvornásobného majstra sveta to bolo 64. víťazstvo v kariére a druhé v sezóne, predtým triumfoval aj na VC Azerbajdžanu.

Barcelona 13. mája (TASR) - Brit Lewis Hamilton sa stal víťazom nedeľňajšej Veľkej ceny Španielska, piatych pretekov seriálu F1. Na Mercedese nadviazal na prvenstvo v kvalifikácii a pred konkurentmi si od začiatku držal dostatočný odstup. Na druhom mieste prišiel do cieľa jeho tímový kolega Valtteri Bottas z Fínska, tretí skončil Holanďan Max Verstappen z tímu Red Bull.

Pre štvornásobného majstra sveta to bolo 64. víťazstvo v kariére a druhé v sezóne, predtým triumfoval aj na VC Azerbajdžanu. Zároveň si upevnil prvú priečku v priebežnom hodnotení. Seriál F1 bude pokračovať ďalšími pretekmi o dva týždne v nedeľu 27. mája v Monaku.

Bezprostredne po štarte si Hamilton udržal prvú priečku, za ním Vettel predstihol Bottasa. Grosjean stratil v tretej zákrute kontrolu nad vozom, pretočil sa priamo na trati a po kolízii s Gaslym a Hülkenbergom všetci traja skončili. Následná prítomnosť bezpečnostného vozidla trvala do 6. kola.

Líder Hamilton postupne zvyšoval svoj náskok pred Vettelom a poradie na prvých miestach Hamilton - Vettel - Bottas sa zachovalo aj po prezúvaní v boxoch. V 25. kole sa Räikkönen prepadol až na 8. miesto pre technické problémy a po následnej návšteve boxov sa už na trať nevrátil. Verstappen jazdil na 3. mieste, v 43. kole si však skomplikoval situáciu, keď si pri predbiehaní pomalšieho Strolla poškodil predné krídlo.

Aj tak sa však udržiaval pred štvrtým Vettelom. Ten v Španielsku nedokázal dostatočne konkurovať najlepším a Verstappen si pred Nemcom udržal tretie miesto. Mercedesy Hamiltona a Bottasa si bez problémov a s výraznými odstupmi držali prvé dve priečky.

Lewis Hamilton, 1. miesto: "Nedokázal by som to bez nášho úžasného tímu, odviedol skvelú robotu. Auto a ja sme boli v jednej rovine, je to úžasné. Teraz sa budeme snažiť zvyšovať tlak na súperov a získavať prvé dve miesta. Máme inovácie, ktoré nám pomohli, a všetko fungovalo, ako malo. Ďakujem aj za priazeň divákom, boli fantastickí."

Valtteri Bottas, 2. miesto: "Pravdu povediac, chcel som bojovať o víťazstvo. Pre tím je to skvelý výsledok aj vďaka zvolenej stratégii. Veľmi som neveril, že to zvládneme s jednou zastávkou v boxoch. Tento víkend bol pre nás perfektný, musíme v tom pokračovať. Verím, že prídu aj moje víťazstvá."

Max Verstappen, 3. miesto: "Auto fungovalo veľmi dobre, na tomto okruhu je však ťažké predbiehať. Mali sme šťastie pri odstúpení Räikkönena. Výborné boli naše pneumatiky, ktorým takisto vďačíme za výsledok."