Hirscher ovládol obrovský slalom v Alta Badii: Bolo to na hrane, vraví

Rakúsky lyžiar Marcel Hirscher sa suverénnym spôsobom usadil na čele po 1. kole klasického obrovského slalomu Svetového pohára v talianskom stredisku Alta Badia v nedeľu 16. decembra 2018. Foto: TASR/AP

Celkovo si pripísal 61. triumf v Svetovom pohári.

Alta Badia 16. decembra (TASR) - Rakúsky lyžiar Marcel Hirscher suverénne triumfoval v klasickom obrovskom slalome Svetového pohára v talianskom stredisku Alta Badia. Na druhom mieste skončil s obrovským odstupom 2,53 sekundy Francúz Thomas Fanara, tretiu priečku obsadil jeho krajan Alexis Pinturault (+2,69).

Dvadsaťdeväťročný Hirscher deklasoval konkurenciu a vyhral v Alta Badii šiesty "obrák" v sérii. Takisto šesťkrát zvíťazil v rovnakej disciplíne v jednom stredisku Američan Ted Ligety, ten však potreboval na rovnaký počet triumfov v slovinskej Kranjskej Gore o jedny preteky viac. Rakúsky zjazdár si celkovo pripísal 61. víťazstvo v SP, tridsiate v obrovskom slalome. Súťaž nevyšla jeho veľkému konkurentovi v točivých disciplínach Henrikovi Kristoffersenovi z Nórska, ktorý stratil 3,65 s a skončil štrnásty.

"Išiel som s veľkým rizikom. Bol som blízko tomu, že do cieľa neprídem, bolo to na hrane. Nevedel som, že mám taký náskok. Myslel som, že to je tesnejšie," povedal podľa agentúry AFP Hirscher, ktorý sa so ziskom 380 bodov dostal do čela priebežného poradia SP.

Slovenskí reprezentanti Adam a Andreas Žampovci nepostúpili do 2. kola medzi elitnú tridsiatku. Adam stratil na Hirschera 4,40 a skončil 41. V SP figuruje priebežne na 81. mieste so ziskom štrnástich bodov. Andreas obsadil 46. priečku (+4,65) a v prebiehajúcej sezóne body zatiaľ nezískal.

Výsledky obrovského slalomu mužov v Alta Badii:

1. Marcel Hirscher (Rak.) 2:32,29 min, 2. Thomas Fanara +2,53 s, 3. Alexis Pinturault (obaja Fr.) +2,69, 4. Manuel Feller (Rak.) +2,72, 5. Tommy Ford (USA) +2,79, 6. Matts Olsson (Svéd.) +2,81, 7. Luca De Aliprandini (Tal.) +3,14, 8. Loic Meillard (Švaj.) +3,31, 9. Zan Kranjec (Slov.), Victor Muffat-Jeandet (Fr.) a Thomas Tumler (Švaj.) všetci +3,33, ... v 1. kole: 42. Adam ŽAMPA +4,40, 48. Andreas ŽAMPA (obaja SR) +4,65

Celkové poradie SP (po 9 súťažiach): 1. Hirscher 380 bodov, 2. Max Franz (Rak.) 340, 3. Aksel Lund Svindal (Nór.) 333, 4. Mauro Caviezel (Švaj.) 283, 5. Aleksander Aamodt Kilde (Nór.) 267, 6. Beat Feuz (Švaj.) 253, ... 81. Adam ŽAMPA 14

Poradie obrovského slalomu SP (3): 1. Hirscher 280, 2. Henrik Kristoffersen (Nór.) 148, 3. Olsson 140, 4. Pinturault 128, 5. Meillard 122, 6. Stefan Luitz (Nem.) 112, ... 31. Adam ŽAMPA 14