Soňa Stanovská si z MSJ odnáša dva cenné kovy

Na snímke slovenská reprezentantka Soňa Stanovská. Foto: TASR/Michal Svítok

Značné ambície mal obhajca prvenstva Jakub Grigar, no tentoraz na najlepších nestačil.

Ivrea 22. júla (TASR) - Na MSJ v talianskom meste Ivrea medailovo zažiarila v slovenskej výprave slalomárov na divokej vode juniorka Soňa Stanovská. Po striebre v kajaku vyskočila na bronzový stupienok aj v kanoe.

Vo finále junioriek sa slovenská výprava spoliehala práve na Stanovskú. V semifinále bola štvrtá, no v súčasnej forme, ktorá ju deň predtým vyniesla na strieborný stupienok medzi kajakárkami, si trúfala jednoznačne na medailu aj v singloch. Vlani v Čunove vybojovala práve v nich striebro a siahala po ňom aj po dojazde, i keď smoliarsky na poslednej 20. bránke nabrala dve sekundy penalizácie.

V porovnaní so semifinále (105,65) sa zrýchlila o vyše sekundu a nakoniec sa tešila z bronzovej medaily. Na MSJ sa stala v slovenskej výprave najúspešnejšou účastníčkou so striebrom a bronzom, okrem jej dvoch medailí získalo Slovensko ešte zlato v tímoch 3xK1 ženy do 23 rokov a v historickej bilancii nazbieralo už 56 kovov (22-19-15).

"Som strašne šťastná, toto sa ešte nikomu nepodarilo, som prvá, ktorá sa môže na takomto podujatí pochváliť striebrom a bronzom," radovala sa Stanovská. "Chýba len zlato, no napriek tomu si myslím, že to bol úžasný výkon. A pritom tá finálová jazda v singloch bola katastrofálna, ešte pred prvou bránkou ma takmer prevrátilo, no napriek tomu mi to stačilo na bronz."

"Chyby som videla, predsa len, oproti dospelým ženám mám ešte rezervy. Teraz túžim po zlate, hádam sa mi to podarí v auguste v Čunove, na juniorský európsky šampionát sa vo vynikajúcom kanáli veľmi teším," dodala Stanovská.

Dve finálové umiestenia si na MSJ v talianskom meste Ivrea vypádlovali slovenskí slalomári na divokej vode, zhodne v kategórii do 23 rokov, keď singlistka Simona Maceková a kajakár Jakub Grigar obsadili siedme miesta.

Značné ambície mal obhajca prvenstva Jakub Grigar, no tentoraz na najlepších nestačil. Vlani bol v Čunove zlatý, rovnako ako predvlani v Krakove, titul však do tretice nezískal a nerozšíril si tak impozantnú zbierku, vrátane dvoch individuálnych titulov medzi juniormi štvornásobnú.

Singlistka Maceková doplatila na vynechanú 14. bránku, a tak ju mohlo uspokojiť aspoň finálové umiestenie. Grigar síce ukázal čistú jazdu, oproti medailistom však podstatne pomalšiu a aj v semifinále zajazdil oveľa lepší čas (81,74).