NHL:Tatar opäť skóroval, Halák 32 zákrokmi doviedol Boston k víťazstvu

Tomáš Tatar, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Boston bez zraneného kapitána Zdena Cháru vyhral na ľade Arizony.

New York 18. novembra (TASR) - Slovenský hokejista Tomáš Tatar pomohol v noci na nedeľu v zámorskej NHL svojím gólom k víťazstvu Montrealu 3:2 na ľade Vancouveru. V 29. minúte otvoril skóre duelu, bol to pre neho deviaty presný zásah v sezóne.

Dvadsaťsedemročný útočník sa po výbornej kolmej prihrávke obrancu Jeffa Petryho ocitol sám pred švédskym brankárom Jacobom Markströmom, spracoval si puk a prekonal ho presnou strelou švihom do vinkľa. Bol to Tatarov šiesty gól v posledných šiestich zápasoch. Vancouver po jedenástom góle nováčika Eliasa Petterssona viedol v 51. minúte 2:1, ale Andrew Shaw krátko na to vyrovnal a víťazný gól Canadiens strelil necelé tri minúty pred koncom tretej časti v presilovke Jonathan Drouin. Brankár Carey Price kryl 35 striel. Montreal tak zavŕšil trojzápasový trip na západe Kanady, v Edmontone prehral 2:6, v Calgary zvíťazil 3:2. "Po zápase v Edmontone sme boli nahnevaní. Nepodali sme dobrý výkon. V Calgary sme predviedli veľký obrat a dva body sme chceli aj z Vancouveru. Je skvelé, že sa to podarilo, každý bod je veľmi cenný," povedal Tatar pre klubový web. Canucks prehrali piatykrát za sebou.

Boston bez zraneného kapitána Zdena Cháru vyhral na ľade Arizony 2:1. Bruins sa mohli oprieť o výborný výkon Jaroslava Haláka, slovenský brankár inkasoval iba raz, zaskvel sa 32 úspešnými zákrokmi. Vyhlásili ho za druhú hviezdu stretnutia. Boston viedol už v tretej minúte 2:0, čo mu napokon stačilo na úspech. "V zápasoch kde padne málo gólov potrebujete k víťazstvu kvalitný brankársky výkon a to sme dnes dostali," pochválil Haláka tréner Bruce Cassidy. Spokojný bol po zápase aj slovenský brankár, ktorý vychytal siedme víťazstvo v sezóne. "Druhá tretina nebola dobrá z našej strany dobrá, strácali sme puky a súper trávil veľa času v našom pásme. V tretej časti sme sa však vrátili k výbornej hre, chalani výborne korčuľovali. Držali sme ich ďalej od bránky, puk som pri strelách vždy videl, čo je dôležité," povedal pre nhl.com Halák, ktorý má s Coyotes bilanciu 9-3-2. V drese Arizony odohral takmer 20 minút slovenský útočník Richard Pánik, Haláka ohrozil dvomi strelami, ale nebodoval. Skóre duelu otvoril svojim prvým gólom v NHL švédsky center Jakob Forsbacka Karlsson. Bruins chýbal okrem Cháru aj útočník Patrice Bergeron. Boston neprehral s Arizonou viac ako osem rokov, naposledy na "kojotov" nestačil 9. októbra 2010.

Tampa Bay zvíťazila na ľade Philadelphie 6:5 po predĺžení. Dvoma gólmi sa na výhre podieľal kanadský útočník Brayden Point a nadviazal na hetrik z minulého zápasu. V drese hostí nastúpil v druhej obrannej formácii Slovák Erik Černák, 21-ročný zadák strávil na ľade vyše 17 minút, zapísal si 6 trestných minút, jeden mínusový bod a dve strely. Hostia viedli ešte v 50. minúte 5:1, potom sa však po zákroku Černáka, ktorý trafil Švéda Oskara Lindbloma pri mantineli, strhla šarvátka, za ktorú dostal Slovák dva dvojminútové tresty a "pomstiteľ" Jakub Voráček len jeden. Domáci z presilovky znížili, to ich naštartovalo a podarilo sa im v závere tretiny vyrovnať troma gólmi. V extračase napokon o výhre Tampy Bay rozhodol kanadský útočník Anthony Cirelli, Flyers prehrali tretíkrát za sebou. "Bol to zvláštny zápas, viedli sme 5:1 a vtedy sa začal fyzický boj. Ožilo publikum, dali gól a ožili. Z trénerského hľadiska nemôžem byť spokojný, ale som si istý, že sa diváci zabavili," povedal pre klubový web Lightning tréner Jon Cooper. Dve asistencie si za domácich pripísal Claude Giroux a dostal sa cez hranicu 700 bodov v NHL.

V ďalšom zápase Ottawa bez slovenského obrancu Christiána Jaroša zdolala trápiaci si Pittsburgh 6:4. Nashville si doma poradil s Los Angeles 5:3, premiérovým hetrikom v profilige sa na triumfe Predators podieľal švédsky útočník Calle Järnkrok. Hetrik dovŕšil víťazným gólom v oslabení, keď v 52. minúte upravil na 4:3. "Je to krásny pocit, najmä keď sme vyhrali. Vonku sa nám nedarilo, potrebovali sme sa na domácom ľade chytiť," uviedol autor troch gólov Predators. Kings chýbal pre chrípku slovenský brankár Peter Budaj, nebol ani na striedačke. Obranca Kings Dion Phaneuf odohral jubilejný 1000. zápas v NHL. Carolina podľahla Columbusu 1:4, pri všetkých štyroch góloch Blue Jackets bol Cam Atkinson, keď k svojmu piatemu hetriku v NHL pridal aj jednu asistenciu.

Švédsky brankár New Yorku Rangers Henrik Lundqvist sa posunul na siedme miesto historických tabuliek v počte víťazstiev, keď pomohol svojmu tímu k triumfu 4:2 nad Floridou. Lundqvist zaznamenal 39 úspešných zásahov, dosiahol 438. víťazstvo a dostal sa pred Jacquesa Plantea. Na šiestom mieste je ďalšia legenda Terry Sawchuk (445). "Som hrdý. Znamená pre mňa veľa, že som sa dostal do top 10 a ocitol sa medzi brankármi, ktorí hrali v histórii NHL takú významnú rolu," povedal švédsky brankár. Do streleckej listiny sa opäť zapísal 19-ročný český center "jazdcov" Filip Chytil a stal sa prvým tínedžerom v klubovej histórii, ktorý skóroval v troch dueloch za sebou. Gól a asistenciu si za Floridu pripísal Mike Hoffman a bodoval v 15. zápase za sebou, čím ešte vylepšil klubový rekord.

Erik Karlsson sa konečne dočkal a skóroval prvýkrát v drese San Jose. Hviezdny švédsky obranca sa presadil vo svojom 21. zápase za Sharks a pomohol tímu k víťazstvu 4:0 nad St. Louis. Bol to Karlssonov prvý gól v NHL od 27. marca, keď ešte ako hráč Ottawy Senators skóroval proti NY Islanders. Celkovo čakal na presný zásah v profilige 23 duelov. V úvodných dvadsiatich zápasov za kalifornský tím si pripísal 10 asistencií. Brankár Aaron Dell chytil 30 striel Blues, zaznamenal prvý shutout v sezóne a štvrtý v kariére.

Sumáre NHL:

NEW JERSEY DEVILS - DETROIT RED WINGS 2:3 pp (1:0, 1:1, 0:1 - 0:1)

Góly: 12. Zacha (Bratt), 36. Coleman (Severson, Greene) - 39. Glendening (Cholowski, Bertuzzi), 54. Rasmussen (Green, Bertuzzi), 65. Larkin (Mantha). Brankári: Kinkaid - Bernier, strely na bránku: 40:30, 16.514 divákov.

PHILADELPHIA FLYERS - TAMPA BAY LIGHTNING 5:6 pp (0:0, 1:3, 4:2 - 0:1)

Góly: 35. van Riemsdyk (Gostisbehere, Giroux), 51. Konecny (Gostisbehere, van Riemsdyk), 52. Couturier, 56. Konecny (Giroux, Couturier), 57. Simmonds (Hägg, van Riemsdyk) - 27. Erne (Gourde, Domingue), 33. Paquette (Erne, Coburn), 38. Point (Callahan, Erne), 49. Johnson (Kučerov), 50. Point (Stamkos, Kučerov), 62. Cirelli (Killorn, Hedman). Brankári: Pickard - Domingue, strely na bránku: 45:26, 19.060 divákov.

MINNESOTA WILD - BUFFALO SABRES 2:3 (2:1, 0:0, 0:2)

Góly: 4. Parise, 8. Dumba (Niederreiter, Koivu) - 15. McCabe (Dahlin, Okposo), 53. Dahlin (Eichel, Pominville), 59. Pominville (Eichel, McCabe). Brankári: Dubnyk - Ullmark, strely na bránku: 39:29, 18.947 divákov.

VANCOUVER CANUCKS - MONTREAL CANADIENS 2:3 (0:0, 1:1, 1:2)

Góly: 37. Del Zotto (Roussel, Motte), 51. Pettersson (Hutton, Goldobin) - 29. TATAR (Petry), 52. Shaw (Domi, Drouin), 58. Drouin (Danault, Gallagher). Brankári: Markström - Price, strely na bránku: 38:31, 17.880 divákov.

OTTAWA SENATORS - PITTSBURGH PENGUINS 6:4 (3:1, 2:0, 1:3)

Góly: 15. Tkachuk (White), 18. Stone (Chabot, Dzingel), 19. Duchene (Bödker, Batherson), 37. Stone, 38. Ceci (Duchene, Dzingel), 50. Duchene (Batherson, Bödker) - 12. Letang (Kessel, Malkin), 43. Aston-Reese, 46. Cullen (Rust, Johnson), 57. Hörnqvist (Kessel, Malkin). Brankári: Anderson - Murray (21. DeSmith), strely na bránku: 25:35, 17.692 divákov.

NEW YORK RANGERS - FLORIDA PANTHERS 4:2 (2:2, 1:0, 1:0)

Góly: 4. Chytil (Hayes, Kreider), 12. Smith (Andersson, Kreider), 23. Namestnikov (Zibanejad), 48. Kreider (Pionk, Lundqvist) - 5. Hoffman (Dadonov, Barkov), 11. Ekblad (Matheson, Hoffman). Brankári: Lundqvist - Luongo, strely na bránku: 24:41, 18.006 divákov.

CAROLINA HURRICANES - COLUMBUS BLUE JACKETS 1:4 (0:1, 1:3, 0:0)

Góly: 27. Aho (van Riemsdyk) - 12. Atkinson (Panarin, Dubois), 22. Atkinson (Panarin), 28. Werenski (Atkinson, Panarin), 32. Atkinson (Wennberg, Dubois). Brankári: Darling - Bobrovskij, strely na bránku: 31:24, 13.040 divákov.

ARIZONA COYOTES - BOSTON BRUINS 1:2 (0:2, 1:0, 0:0)

Góly: 30. Richardson (Hinostroza) - 2. Forsbacka Karlsson (Acciari), 3. DeBrusk (Marchand). Brankári: Kuemper - HALÁK, strely na bránku: 33:23, 16.386 divákov.

NASHVILLE PREDATORS - LOS ANGELES KINGS 5:3 (0:0, 2:3, 3:0)

Góly: 24. Turris (Ellis, Josi), 29. Järnkrok (Ellis), 46. Järnkrok (Josi, Sissons), 52. Järnkrok, 60. Bonino (Watson, Sissons) - 26. Thompson (Toffoli, Kempe), 27. Kopitar (Brown), 31. Iafallo (Kopitar, Muzzin). Brankári: Rinne - Petersen, strely na bránku: 43:28, 17.627 divákov.

CALGARY FLAMES - EDMONTON OILERS 4:2 (0:1, 1:1, 3:0)

Góly: 37. Ryan (Bennett, Hanifin), 43. Monahan (Hamonic, Gaudreau), 50. Lindholm (Hanifin, Monahan), 60. Lindholm (Hamonic) - 3. Chiasson (Larsson), 24. McDavid (Draisaitl). Brankári: Rittich - Koskinen, strely na bránku: 37:26, 19.289 divákov.

SAN JOSE SHARKS - ST. LOUIS BLUES 4:0 (0:0, 3:0, 1:0)

Góly: 24. Karlsson (Couture, Kane), 27. Pavelski (Meier, Couture), 28. Kane (Karlsson, Suomela), 52. Pavelski (Couture, Meier). Brankári: Dell - Johnson, strely na bránku: 29:30, 17.147 divákov.

Tomáš Tatar (Montreal) 16:22 1 0 1 +1 4 0

Richard Pánik (Arizona) 19:26 0 0 0 +1 2 0

Erik Černák (Tampa Bay) 17:16 0 0 0 -1 2 6

------------------------------------------

Jaroslav Halák (Boston) 60:00 32/33 97,0%

/minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankár: minutáž, zákroky/strely, úspešnosť zásahov/